Share

طرح «گشایش اقتصادی» وعده این روزهای روسای دولت و مجلس به مردم است. وعده‌ای که خوش‌بینی چندانی با وجود شرایط نابسامان اقتصادی این روزهای ایران نسبت به آن وجود ندارد. یکی از نمایندگان مجلس در روزهای گذشته این طرح را فاجعه‌بار خواند و اکنون نماینده دیگری می‌گوید طرح «گشایش اقتصادی» مصداق آینده‌فروشی و پیش‌خوری است که زمین سوخته‌ای به دولت بعدی تحویل خواهد داد.

ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد و تیران و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، پنج‌شنبه ۲۳ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از طرح «گشایش اقتصادی» دولت پیشنهاد داد به جای پیش فروش نفت، بورس نفت خام فعال شود، طرحی که به گفته او منع قانونی ندارد و سه بار مطرح شده است:

«دولت عملاً خزانه را از دلار و بعد از طلا و سپس صندوق ذخیره را خالی کرده، بنابراین به نظر من با این کار و طرح گشایش اقتصادی یک سرزمین سوخته تحویل دولت بعدی داده می‌شود. ما باید به جای اینکه با پیش فروش نفت دولت بعدی را دچار مشکل کنیم، به همان بورس نفت تأکید کنیم، به عبارتی وقتی نفت به روز به فروش برسد پول آن نیز همان موقع به خزانه می‌رود و در این صورت دولت بعدی هم به مشکل برنمی‌خورد که این ایده بارها مطرح شده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس اسلامی طرح فروش اوراق مشارکت نفتی که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به اجرا گذاشته شده، اما مورد استقبال واقع نشد را موجب «گشایش اقتصادی» کشور می‌دانند و گفته‌اند این طرح در شورای هماهنگی اقتصادی قوا «در حال بررسی است» و «اختلاف‌نظرهای کارشناسی در باره آن وجود دارد».

جزئیات وعده طرح «گشایش اقتصادی» که هفته گذشته رؤسای قوه مقننه و مجریه آن را وعده کردند، هنوز مشخص نیست. قالیباف یکشنبه ۱۹ مرداد آن را یک «طرح مهم» دانست که «می‌تواند بر اقتصاد تأثیر ملموسی بگذارد» اما گفت: «نباید [از این طرح] توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت بلکه اثر اقدامات در فصل‌های پیش رو دیده خواهد شد.»

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در ادامه بیژن زنگنه، وزیر نفت را به سوء مدیریت متهم کرد و گفت او با ممانعت از اجرای بورس نفت خام، کشور را به سمت بن بست می‌برد:

«یکی از این مسائل، بحث بورس نفت خام بود که با توجه به شواهد موجود به نظر شخصی من وزیر به عمد نمی‌گذارد که این بورس نفت به جاهای خوبی برسد. »

تا کنون نه تنها جزئیات بلکه کلیات این طرح هم اعلام نشده اما خبرگزاری‌ها و برخی نمایندگان مجلس فروش اوراق سلف نفتی را موضوع طرحی می‌دانند که در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در حال بررسی است. شورایی که به صورت غیررسمی و با دستور مستقیم علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تأسیس شد.

از این‌رو طرح گشایش اقتصادی به عنوان لایحه به مجلس ارائه نشده و به تصویب آن نرسیده است. ابوترابی با اشاره به عدم ارائه این طرح به عنوان لایحه به مجلس گفت:

«مطالبه نمایندگان این است که این طرح حتماً به مجلس ارائه شود تا کار کارشناسی روی آن انجام شود و افکار عمومی در جریان قرار بگیرند و در واقع پیشنهادها مطرح و طرح پخته‌ای ارائه شود.»

ابوترابی همچنین طرح مذکور را مصداق آینده‌فروشی و پیش‌خوری دانست که به دولت‌های بعدی زمین سوخته‌ای را تحویل خواهد داد.


در همین زمینه:

Share