Share

وزارت خارجه ایران اعلام کرد که یک کشتی اماراتی در آب‌های سرزمینی ایران توقیف شده است. وزارت خارجه همچنین از تیراندازی به سمت دو لنج صیادی ایرانی خبر داد. کاردار امارات به وزارت خارجه ایران احضار شد.

یک لنج صیادی ایرانی (عکس: آرشیو)

تنش‌ها بین ایران و امارات متحده عربی  پس از توافق امارات با اسرائیل برای عادی‌سازی بین روابط دو کشور بالا گرفته است. وزارت خارجه ایران پنجشنبه ۲۰ اوت/ ۳۰ مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دوشنبه گذشته گارد ساحلی امارات به لنج‌های صیادی ایرانی تیراندازی و یکی از لنج‌ها را توقیف کرده است.

بر اساس اطاعیه وزارت خارجه ایران دو صیاد ایرانی در جریان این تیراندازی کشته شده‌اند. وزارت خارجه ایران اعلام کرد که مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت خارجه کاردار امارات را برای پاسخگویی به ساختمان وزارت خارجه ایران احضار کرده است.  

 وزات خارجه ایران در ادامه اطلاعیه خود از توقیف یک کشتی اماراتی در آب‌‌های سرزمینی ایران در همان روز دوشنبه ۱۷ اوت/ ۲۷ مرداد خبر داد. وزارت خارجه ایران در اطلاعیه‌اش آورده است:

« کاردار در جریان احضار ضمن ابراز تاسف از وقوع این اتفاق، تاکید کرد مراتب را بلافاصله به ابوظبی منعکس خواهد کرد.»

وزارت خارجه ایران می‌گوید:

«دولت امارات با ارسال یک یادداشت رسمی تاسف عمیق خود را نسبت به بروز حادثه مزبور ابراز کرده و آمادگی خود را برای جبران تمامی خسارت وارده اعلام کرد. همچنین با هماهنگی گارد مرزی دو کشور لنج و سرنشینان آزاد شدند و مراحل قانونی تحویل اجساد کشته‌شدگان با سرعت در حال انجام است.»

خبرگزاری رویترز اما نوشته است مقامات اماراتی درباره این حوادث سکوت کرده‌اند.

سه روز بعد از توافق امارات متحده عربی و اسرائیل بر سر عادی‌سازی روابط بین دو کشور، وزارت خارجه امارات در اعتراض به سخنان رئیس‌جمهوری اسلامی با احضار کاردار سفارت ایران یادداشت شدیداللحن این کشور را به او تسلیم کرد.  

روحانی دو روز قبل از این حوادث، در سخنانی که شنبه گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ایراد کرده بود، با اشاره به عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل گفته بود:

«این خطا بسیار بزرگ است و امیدواریم که امارات از این خطا بازگردد و بداند که نه به نفع حاکمانش است و نه به نفع مردمشان. این را هم بدانند که مبادا بخواهند پای اسرائیل را به منطقه باز کنند که اگر چنین شود با آنان به شکل دیگری برخورد می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

Share