Share

شب دوم گردهمایی ملی جمهوری‌خواهان سخنرانان متنوعی داشت، از ملانیا ترامپ، بانوی نخست گرفته تا مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، چهره‌های سرشناسی در این شب در حمایت از انتخاب مجدد دونالد ترامپ برای چهار سال دیگر سخنرانی کردند. اما سخنرانی ملانیا ترامپ از کاخ سفید و سخنرانی وزیر خارجه در سفر برون‌مرزی به اورشلیم (بیت‌المقدس) به نفع یک نامزد ریاست‌جمهوری سنت‌های سیاسی ایالات متحده را زیر پا گذاشت و منتقدان را نسبت به سوء استفاده از جایگاه رسمی برای تبلیغ سیاسی برآشفت.

ملانیا ترامپ
ملانیا ترامپ، بانوی نخست آمریکا از کاخ سفید برای گردهمایی ملی جمهوری‌خواهان سخنرانی می‌کند

 سخنرانی‌های شب دوم عمدتا بر محوراقتصاد، سیاست خارجی و تا حد زیادی بر مسایل اجتماعی تمرکز داشت.

گردهمایی چهار روزه جمهوری‌خواهان به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا و ترس از گسترش ویروس به صورت نیمه مجازی برگزار می‌شود.

سخنرانی اعضای خانواده ترامپ

اعضای خانواده ترامپ از کاخ سفید برای حامیان حزب جمهوری‌خواه سخنرانی کردند. این موضوع منتقدان را برآشفت. استفاده از کاخ سفید برای تبلیغات ریاست‌جمهوری و به عنوان بخشی از کارزار انتخاباتی، به نوشته روزنامه «نیویورک‌تایمز»، مرزهای سنتی بین «سیاست» و «حکومت‌داری» در ایالات متحده را خدشه‌دار می‌کند.

ملانیا ترامپ در سخنرانی‌اش با قربانیان  ویروس کرونا  و خانواده‌هایشان ابراز همدردی کرد و گفت برای بیماران  دعا می‌کند.

آمریکا از جمله کشورهایی است که ویروس کرونا به طور گسترده‌ای در آن شایع است. بیش از  پنج میلیون و ۷۵۰ هزار مورد تایید شده بیماری و دستکم ۱۷۷ هزار مورد مرگ بر اثر بیماری کووید-۱۹ در آمریکا ثبت شده است.

در میان سخنرانان دو شب نخست گردهمایی حزب جمهوری‌خواه، ملانیا سخنرانی بود که به طور مستقیم به اثرات مرگبار بیماری اشاره کرد.

بانوی نخست آمریکا در این سخنرانی همچنین خواهان تعمق بیشتر در رابطه با موج ناآرامی‌های نژادی در آمریکا شد و گفت: « لحظه‌ای بایستید و به مسایل از تمام جوانب بنگرید. من از مردم می‌خواهم که به صورتی مدنی با یکدیگر کنار آیند تا بتوانیم کار کنیم و با استانداردهای ایده‌ال آمریکایی زندگی کنیم.»

اریک ترامپ و تیفانی ترامپ دو فرزند رییس جمهور نیز از سخنرانان  شب دوم گردهمایی ملی جمهوری‌خواهان بودند.

اریک ترامپ پسر دوم رییس جمهور‌آمریکا گفت که پدرم برای شما خواهد جنگید.

اریک ترامپ گفت:«به بی صدایان، شرم‌زده‌ها ، سانسورشده‌ها وکنار گذاشته شده‌ها: پدرم برای شما خواهد جنگید. به کشاورزانمان که از طلوع تا غروب آفتاب کار می‌کنند تا بشقاب‌های ما را پر نگهدارند: پدرم برای شما خواهد جنگید. به هر مادر و پدر، کهنه سربازان، معدنکاران زغال سنگ،  و کارگران آمریکایی: پدرم برای شما خواهد جنگید. به هر آمریکایی مفتخری که در خونش قرمز، سفید و آبی (اشاره به رنگ‌های پرچم آمریکا) جریان دارد: پدرم همچنان برای شما خواهد جنگید.»

تعداد قابل توجهی از اعضای خانواده ترامپ در گردهمایی ملی جمهوری خواهان سخنرانی می کنند که به زعم بسیاری این نشانه دیگری از آن است که حزب جمهوری‌خواه تبدیل به حزب ترامپ شده است.

دونالد ترامپ جونیور( پسر ارشد ترامپ)، ملانیا ترامپ (همسر ترامپ)، تیفانی ترامپ ( دختر کوچکتر ترامپ)، اریک ترامپ ( پسر دوم ترامپ) تا کنون طی شب‌های اول و دوم گردهمایی جمهوری‌خواهان سخنرانی کرده‌اند، در شب‌‌های آینده ایوانیکا ترامپ ( دختر ارشد ترامپ) سخنرانی می کند.

همچنین لارا ترامپ (همسر اریک) و  کیمبرلی گیلفویل ( دوست دختر ترامپ جونیور) نیز از سخنرانان گردهمایی چهار روزه حزب جمهوری خواه هستند.

شب گذشته (سه شنبه شب)، تیفانی ترامپ، دختر دوم دونالد ترامپ در سخنرانی خود از رسانه‌ها انتقاد کرد و آنها را به دروغگویی، جانبداری و دستکاری و جهت دهی اطلاعات متهم کرد.

تیفانی ترامپ که به تازگی از مدرسه حقوق دانشگاه جورج‌تاون ( واقع در واشنگتن دی.سی) فارغ التحصیل شده است، سوابق پدرش در زمینه ارتقا زنان به پست‌های مهم در کاخ سفید را ستود.

سخنرانی سنت‌شکن پومپئو

از جمله  سخنرانان اصلی دیشب مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بود که در سفری رسمی اکنون در خاورمیانه  بسر می‌برد. آقای پمپئو به صورت مجازی و از اورشلیم در کنفرانس سخنرانی کرد.

پمپئو
مایک پمپئو در حال سخنرانی در گردهمایی ملی حزب جمهوری‌خواه

وزیر خارجه آمریکا مواردی از ابتکارات دولت ترامپ در زمینه سیاست خارجی و داخلی را بر شمرد و به مساله کاهش تنش در شبه جزیره کره، نحوه  برخورد با شیوع ویروس کرونا، جنگ با خلیفه‌گری داعش، ائتلاف ناتو و خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای با ایران (برجام) اشاره کرد.  

پمپئو گفت: «پرزیدنت ترامپ بینش «آمریکا اول» خود را عملی کرد. ممکن است که این اقدام او را در هر پایتخت خارجی محبوب نکرد، اما کارآمد بود.»

وزیرخارجه آمریکا افزود: « به عنوان یک سرباز، من به چشم خود، مردمی را که مستاصل به سوی آزادی فرار می‌کردند، دیدم. راهی که -هر یک از ما- به بهترین وجه بتوانیم آزادی مان را تضمین کنیم، انتخاب رهبری است که تنها حرف نمی‌زند، بلکه عمل هم می‌کند.»

سخنرانی وزیر امورخارجه  در گردهمایی حزب جمهوری‌خواه از اسراییل، موجب تعجب و حتی انتقاد برخی از صاحبنظران شده است.

تعدادی از نمایندگان کنگره و دیپلمات‌های سابق در مورد این که این سخنرانی مطابق دستورالعمل‌های اخلاقی و قانونی دولتی باشد ابراز تردید کرده‌اند و یکی ازکمیته‌های روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقاتی را در این رابطه آغاز کرده است.

بر اساس دستورالعملی که چندی پیش خود پومپئو برای کارمندان وزارت خارجه ارسال کرده بود، آنها حق ندارند در انتخابات از هیچ حزبی حمایت سیاسی کنند.

ترامپ چه کرد؟

ترامپ در تمام شب‌های گردهم‌آیی جمهوری‌خواهان حضور دارد.

شب گذشته و ساعاتی پیش از آغاز گردهمایی ملی حزب جمهوری‌خواه کاخ سفید دو ویدیو از آقای ترامپ منتشر کرد.

در ویدیوی نخست، رییس جمهور آمریکا جان پاندر را مورد عفو ریاست جمهوری قرار داد.

جان پاندر یک محکوم سابق دزدی مسلحانه از بانک  و موسس سازمان امید برای زندانیان است.

آقای ترامپ در این ویدیو گفت:« من همچنان به تمام آمریکایی‌ها از جمله زندانیان سابق، فرصت بهتری برای ساختن زندگی جدید و دست یافتن به رویای آمریکایی‌شان میدهم.»

ویدیوی دوم رییس جمهور را در مراسم شهروندی پنج تازه شهروند آمریکا در کاخ سفید نشان می‌داد.

گردهمایی چهار روزه جمهوری‌خواهان ابتدا قرار بود به شکل همیشگی آن با حضور شمار زیادی از طرفداران حزب و ترامپ در شارلوت (کارولینای شمالی) برگزار شود، اما چگونگی برگزاری گردهمایی به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا و ترس از گسترش ویروس چندین بار تغییر کرد و به صورت نیمه مجازی برگزار شد. این گردهمایی پنج شنبه شب و با سخنرانی دونالد ترامپ پایان می‌یابد.


در همین زمینه:

Share