Share

همزمان با تدارک مذاکرات دولت افغانستان و طالبان، انفجار دو مین کنار جاده‌ای در ولایت قندهار افغانستان ۱۳ غیرنظامی را کشت و چندین نفر را زخمی کرد. گروه طالبان در این ولایت فعال است.

چند تن از جنگجویان گروه طالبان ـ عکس از آرشیو

بهیر احمدی، سخنگوی والی قندهار اعلام کرد که حدود ساعت ۷ صبح جمعه ۷ شهریور / ۲۸ اوت در روستای «لوی‌کاریز» شهر اسپین‌بولدک واقع در ولایت قندهار نخستین مین کنار جاده‌ای منفجر شد و ۱۲ غیرنظامی را به کشتن داد.

به‌گفته‌ احمدی، این انفجار ناشی از برخورد خودرویی با ۱۲ سرنشین به مین کنار جاده‌ای بود که همه‌ سرنشین‌های آن کشته شدند. آن‌ها به یک مراسم عروسی می‌رفتند.

انفجار به قدری شدید بود که اجساد قربانیان قابل شناسایی نیست. سه کودک، چهار زن و پنج جوان از اعضای یک خانواده قربانیان این رویداد هستند.

سخنگوی والی قندهار افزود دقایقی پس از وقوع این رویداد، یک وانت باربری نیز در این منطقه با مین کنار جاده‌ای دیگری برخورد کرد. در این انفجار راننده وانت کشته و سه کودک سرنشین آن زخمی شدند.

هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این دو رویداد را به‌عهده نگرفته است.

ولایت قندهار از ولایت‌های ناامن در جنوب افغانستان است که جنگجویان گروه طالبان در آن حضور و فعالیت گسترده‌ای دارند. مقام‌های محلی نیز گروه طالبان را متهم می‌کنند که با کارگذاری‌ مین‌های کنار جاده‌ای به غیرنظامیان آسیب می‌رساند.

از سوی دیگر روز جمعه وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام کرد که در حمله «پیشگیرانه»‌ نیروهای دولتی در قندوز ۳۱ جنگجوی طالبان، از جمله چهار فرمانده آن‌ها کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند.

به‌گفته وزارت دفاع ملی این حمله پس از آن انجام شد که شمار زیادی از جنگجویان طالبان با تجمع در شهر امام‌صاحب قندوز، قصد حمله به بخش‌هایی از این شهر را داشتند.

گروه طالبان هنوز در مورد این حمله واکنشی نشان نداده است.

این خشونت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته، پنج‌شنبه ۶ شهریور / ۲۷ اوت عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اعلام کرد که احتمال دارد گفت‌وگوهای بین‌افغان هفته‌ آینده آغاز شود. عبدالله همچنین گفت هیأت مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات آمادگی کامل دارد.

گروه طالبان نیز به‌تازگی یک هیأت ۲۰ نفری به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی را برای مذاکره با هیأت دولت افغانستان تعیین کرده است.

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه‌ افغانستان نیز روز گذشته گفت روند آزادی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» گروه طالبان تا هفته‌ آینده تکمیل و مذاکرات بین‌افغان به‌زودی آغاز می‌شود.

اتمر از طالبان خواست تا به تعهدات‌ خود پایبند بمانند و نگذارند که زندانیان آزادشده این گروه به میدان جنگ بازگردند.


بیشتر بخوانید:

Share