Share

دادگاه انقلاب شیراز، نوید افکاری سنگری، از شرکت‌کنندگان اعتراضات معیشتی مرداد ۱۳۹۷ را به اتهام قتل یک مامور حراست به اعدام محکوم کرده است. اما فعالان داخل ایران که پرونده او را دیده‌اند می‌گویند که قوه قضاییه بر خلاف ادعایش فیلم لحظه ارتکاب جرم را ندارد.

نوید افکاری کشتی‌گیر و کارگر گچ‌بری از معترضان مرداد ۱۳۹۷ است که حکم اعدام گرفته است.

نوید افکاری گرفتار پرونده امنیتی قتل یک مامور حراست به نام حسن ترکمان شده است. هم نوید و هم فعالان حقوق بشری می‌گویند که نوید بی‌گناه است و زیر شکنجه اقرار کرده است.

گروه‌ها و فعال‌های حقوق بشری می‌گویند پرونده قتل پاپوشی است که قوه قضاییه برای نوید افکاری سنگری و برادرانش درست کرده است. او به همراه دو برادر دیگرش به ‌نام‌های وحید و حبیب از سوی دادگاه انقلاب شیراز بابت اتهام‌های مختلف از جمله «تشکیل گروه معاند نظام»، «مشارکت در قتل یک مأمور حراست» و «شرکت در اعتراضات سراسری» به اعدام، مجموعا ۸۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده است.

حالا یک وکیل و یک فعال حقوق بشر در داخل ایران می‌گویند که قوه قضاییه اتهام قتل مامور حراست اداره آب را با توجه به یک مدرک تصویری نادرست به گردن نوید افکاری انداخته است. خود نوید افکاری هم پیش از این چند فایل صوتی از زندان بیرون داده و گفته است که در بازجویی‌ها شکنجه شده و زیر شکنجه به قتل اقرار کرده است.

شامگاه دوشنبه ۳۱ اوت / ۱۰ شهریور، مهدی محمودیان، عضو کمیته اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت و انجمن دفاع از حقوق زندانیان که پیش از این نیز در مورد حقوق زندانیان سیاسی افشاگری‌های کرده نوشت که هزار صفحه از پرونده قوه قضاییه علیه نوید افکاری را خوانده و بر این اساس اعلام می‌کند که ادعای خبرگزاری رسمی این قوه (میزان) که نوشته است که اتهام قتل بر اساس فیلمی است که نوید را در حین ارتکاب قتل نشان می‌دهد، دروغ است. او در توییتر خود نوشت:

همچنین حسن یونسی – وکیل دادگستری و فعال اجتماعی و فرزند وزیر اطلاعات کابینه محمد خاتمی – نوشت که قوه قضاییه هیچ فیلمی از لحظه ارتکاب جرم در زمان قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفا، ندارد. یونسی یک روز پس از این توییت نوشت که وکالت نوید و برادرانش را به عهده گرفته است. او همچنین نوشت که توضیحات بیشتری دارد که به زودی منتشر خواهد شد.

نوید افکاری هم در یک فایل صوتی منتشرشده می‌گوید که به بازپرس پرونده در رابطه با محسین ترکمان گفته است که «آن لباس شخصی» را نمی‌شناسد و اسمش را هم نشنیده است اما زیر شکنجه به خاطر نجات برادران و خانواده‌اش اقرار کرده است.

مشرق – رسانه نزدیک به سپاه – زمانی که حسین ترکمان کشته شد خبر قتل او را با عنوان «یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات غیرقانونی» معرفی کرد اما در رابطه با پرونده نوید افکاری همین رسانه حسین ترکمان را یک کارمند اداره آب می‌خواند.

پیش‌تر، سازمان‌های حقوق بشری از جمله سازمان حقوق بشر ایران نوشته بود که مستنداتی را در اختیار دارند که نشان می‌دهد ادله وقوع جرم ضعیف‌اند و احکام سنگین علیه برادران افکاری، بر اساس اعتراف‌های زیر شکنجه اخذ شده‌اند.

این سازمان همچنین توضیح داده در حین دادرسی وکیل تعیینی متهمان با تهدید مقام‌های قضایی کناره‌گیری کردند و وکلای تسخیری جایگزین آن‌ها شدند.

بهیه نامجو، مادر نوید افکاری در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌گوید که مقامات امنیتی شیراز فرزندانش را شکنجه کرده‌ و آنها را مجبور کرده‌اند که علیه همدیگر شهادت بدهند. او می‌گوید در اثر این آزارها یک فرزندش تا کنون سه بار در زندان دست به خودکشی زده است.

او می‌گوید که دادگاه انقلاب شیراز یک دادگاه دروغین برگزار کرده که در آن فرزندانش فرصت دفاع از خود پیدا نکرده‌اند:

نوید افکاری هم از زندان فایلی صوتی بیرون داده و می‌گوید مستندات آنچه که گواه بی‌گناهی اوست موجود است.

افکاری می‌گوید اقرار او زیر شکنجه اتفاق افتاده است و در دروان بازجویی و انفرادی شکنجه شده است و شاهد عینی هم دارد. او پس از شکنجه درخواست داده که برود پزشکی قانونی و گزارش پزشک قانونی نشان می‌دهد که شکنجه شده است. او می‌گوید که. «فهمیدند نخواستند که صدامون را بشنوند. فهمیدم یه گردن واسه طنابشون می‌خوان.»

صدای نوید افکاری از زندان را بشنوید:

او از مردم کمک می‌طلبد: «من و خانواده‌ام نیاز به کمک داریم. سکوت شما یعنی گام به گام نزدیکتر شدن من به چوبه اعدام.»

افکاری کشتی‌گیر و کارگر گرچ بری است او اکنون در زندان شیراز است و ممکن است هر لحظه اعدام شود.

احکام صادر شده برای این سه برادر از سوی دادگاه انقلاب شیراز، بدین شرح است: «نوید (فرشید) افکاری سنگری، متولد ۱۳۷۲، دو بار اعدام، شش سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری سنگری، متولد ۱۳۶۴، ۵۴ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری سنگری، متولد ۱۳۷۰، ۲۷ سال و سه ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق.»

هم زمان با انتشار این خبرها در رابطه با مخدوش بودن شواهد علیه اتهام قتل، کاربران شبکه‌های اجتماعی چندین کارزار برای آزادی نوید افکاری و برادرانش برنامه ریزی کردند. از جمله این دادخواست با عنوان نویدمان را اعدام نکنید که درخواست لغو حکم اعدام را دارد. 

در همین زمینه:

Share