Share

آژانس اتمی سازمان ملل در بیانیه روز جمعه خود اعلام کرد که ایران با نقض محدودیت‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای همچنان در حال افزایش ذخایر غنی‌شده اورانیوم است، اما در عین حال این افزود که تهران امکان دسترسی به دو مرکز هسته‌ای «مشکوک» را برای بازرسان آژانس فراهم کرده است.

آژانس خواهان بازرسی آزادانه از همه مراکز هسته ای ایران است/ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به یکی از مراکز اتمی مشکوک ایران سر زده و نمونه‌برداری کرده تا رد مواد هسته‌ای در این محل را مورد ارزیابی قرار دهد و از وجود یا عدم وجود آن اطمینان حاصل کند.

بازرسان آژانس از مرکز دیگر «در اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ در تاریخی که با ایران توافق شده» بازدید خواهد کرد.

آژانس همچنین گفته است که ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص کم در فصل اخیر ۵۳۴ کیلوگرم افزایش یافته و به دو هزار و ۱۰۵ کیلوگرم رسیده است.

این مقدار ۱۰ برابر محدودیت حدوداً ۲۰۲٬۸ کیلیوگرمی است که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران تعیین کرده بود. ایران در پاسخ به خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای برجام در حال سرپیچی از اقدامات پیش‌بینی شده در برجام است.

با این همه ذخایر ایران هنوز بسیار کمتر از میزان ذخایر این کشور پیش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

تهران در حال حاضر اورانیوم را تا ۴٬۵ درصد غنی می‌کند که کمی بیشتر از حد تعیین شده ۳٬۶۷ درصد در برجام است اما هنوز از خلوص ۲۰ درصد که پیش از برجام به دست آمده بود، به مراتب کمتر است.

آژانس می‌گوید که حق دارد سایت‌ها را بدون اجازه ایران بازرسی کند اما تهران مخالف این اقدام است زیرا دست کم بخشی از اطلاعات مراکز اتمی ایران از مجموعه‌ای از اسناد به دست آمده که اسرائیل، به ادعای خودش، آنها را از چنگ ایران درآورده.


Share