Share

یک روز پس از آتش‌سوزی در محل انفجار مهیب ماه گذشته در بندر بیروت، این بندر باز هم دچار آتش‌سوزی شد و بار دیگر وحشت بر پایتخت لبنان حاکم شد.

آتش‌سوزی تازه در بیروت ـ عکس از شبکه‌های اجتماعی

ارتش لبنان پنج‌شنبه ۲۰ شهریور / ۱۰ سپتامبر اعلام کرد که در یک انبار لاستیک‌های خودرو، نفت و روغنِ موتور واقع در منطقه مرکز تجاری بدون مالیات بندر بیروت آتش‌سوزی بزرگی رخ داده است.

یک شاهد عینی به خبرگزاری الجزیره گفت افرادی را دیده است که بر خلاف جهت آتش‌سوزی در حال دویدن بودند و دود شدیدی به آسمان برخاسته بود.

به‌گفته یک شاهد دیگر در لحظه آتش‌سوزی کار برای خارج کردن کالاهای موجود در انبارهای آسیب‌دیده انفجار ماه گذشته و بازسازی منطقه در حال انجام بود.

خبرگزاری لبنان‌نیوز نوشته است که این آتش‌سوزی باعث وحشت شدید مردم شد، زیرا ارتش لبنان از مردم خواست که از نزدیک شدن به اطراف محل حادثه خودداری کنند و از دارندگان کامیون‌های نفتکش خواست تا برای تأمین سوختِ خودروهای آتش‌نشانی به محل حادثه بروند.

بنا به این گزارش، ۱۶ خودرو آتش‌نشانی و همچنین یک بالگرد ارتش لبنان برای اطفای حریق بسیج شدند.

قاضی مروان عبود، فرماندار پایتخت به‌منظور تسهیل حرکت امدادگران مردم را به تخلیه خیابان‌ها فراخواند.

هنوز علت اصلی آتش‌سوزی مشخص نیست اما لبنان‌نیوز نوشته است اطلاعات اولیه نشان می‌دهند که آتش‌ بر اثر استفاده کارگران از اره برقی شعله‌ور شده است. برخی منابع نیز می‌گویند آتش‌سوزی در کنار انبار کبریت رخ داده است.

روز گذشته، چهارشنبه ۱۹ شهریور / ۹ سپتامبر نیز یک آتش‌سوزی در بندر بیروت به‌وقوع پیوست که موجب ترس و نگرانی ساکنان اطراف بندر شد. ارتش لبنان گفت که آتش‌سوزی روز گذشته در محل دفن زباله‌ها، باقی‌مانده چوب و لاستیک‌های غیرمناسب در بندر بیروت رخ داده است.

میشل نجار، وزیر ترابری لبنان حدود دو ساعت پس از آتش‌سوزی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که مأموران در حال کنترل آتش هستند. او همچنین تأکید کرد که به محض اطفای حریق تحقیقات در این زمینه آغاز خواهد شد.

قاضی غسان اویدات، دادستان کل لبنان نیز که در محل حادثه حاضر بود خواستار آغاز تحقیقات به محض خاموش شدن آتش شد.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز بلافاصله خواستار تشکیل جلسه شورای عالی امنیت در شامگاه پنج‌شنبه شد تا درباره این رویداد گفت‌وگو با مسئولان کند.

انباری که در آن آتش‌سوزی رخ داده است قبلاً در اثر انفجار مهیب ۱۴ مرداد / ۴ اوت بسیار آسیب دیده بود اما هنوز هم حاوی مقادیر قابل توجهی روغن، لاستیک و نفت بود که در مجموع ۵ میلیون دلار ارزش داشت.

در انفجار ماه اوت انباری که در آن دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم وجود داشت منفجر شد که بر اثر آن نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۶ هزار نفر زخمی شدند. این انفجار نیرومند به بسیاری از محله‌های پایتخت آسیب رساند و هزاران نفر را آواره کرد.

در پی انفجار ماه اوت حسن دیاب، نخست‌وزیر وقت لبنان ۲۰ مرداد / ۱۰ اوت از مقام خود استعفا داد و مصطفی ادیب، نامزد جریان المستقبل مأمور تشکیل کابینه شد.

بیشتر بخوانید:

Share