Share

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مقاله‌ای که یکشنبه ۱۳ سپتامبر/ ۲۳ شهریور در سی‌ان‌ان منتشر شد به تشریح شیوه برخورد خود با ایران در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ پرداخته است.

بایدن
جو بایدن در حال سخنرانی قبول نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

بایدن وعده‌های دونالد ترامپ در مورد رسیدن به توافق بهتری با ایران و فشار بر ایران برای تغییر رفتارش در خاورمیانه‌ را توخالی خواند و نوشت:

«ماه گذشته به ما ثابت شد که سیاستِ ایرانِ ترامپ، شکستی خطرناک بوده است.»

بایدن در استدلال این گفته خود به مساله عدم حمایت متحدان آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اشاره کرد ونوشت اکنون بر پایه گزارش‌ها ایران ده برابر بیش از آنچه در زمان پایان دولت اوباما ذخیره داشت، اورانیوم در اختیار دارد.

بایدن در ادامه می‌نویسد که این روش خطرناک باید تغییر کند:

«من دچار این توهم نیستم که رژیم درایران خطری برای امنیت ملی آمریکا، دوستانمان، شرکایمان و خود مردم [ایران] نباشد. اما  یک راه، روش‌ هوشمندانه‌تری برای سختگیری در قبال ایران است و دیگری راهی است که ترامپ درپیش گرفته است.»

در ادامه این مقاله جو بایدن با شرح جزییات آنچه در طی این پنج سال گذشته، به انتقاد از سیاست‌های ترامپ در قبال ایران پرداخته و در نهایت پیشنهادهای خود را ارائه کرده است.

سه سیاست اصلی بایدن در قبال ایران

بایدن نوشته است که اگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود سه کار خواهد کرد.

اول آنکه برای ممانعت ازدستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد خواهد بود.

دوم آنکه که راه معتبر بازگشت به دیپلماسی را پیش روی ایران قرار خواهد داد. به این معنا که اگر ایران به اجرای کامل تهعداتش در قابل توافق هسته‌ای (برجام) بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه شروع مذاکرات به توافق باز خواهد گشت.

بایدن نوشته است که در همکاری با متحدان آمریکا بر روی تقویت و افزودن بر نظارت‌های هسته‌ای توافق  و نیز روی بر طرف کردن دیگر نگرانی‌ها کار خواهد کرد.

بایدن در ادامه به برخی از این نگرانی‌ها اشاره کرده و مساله تلاش برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران و نیز نقض حقوق بشر در ایران را بر شمرده است. جو بایدن  به عنوان مثال به اعدام نوید افکاری و زندانیان سیاسی درایران مانند نسرین ستوده اشاره کرده است. او همچنین نوشته است که اقداماتی را اتخاذ خواهد کرد که تحریم‌های آمریکا مانع مقابله با بیماری کووید-۱۹ در ایران نشود. او همچنین گفته است که منع مسافرتی (صدور ویزا) برای شماری از کشورهای عمدتا مسلمان  و دیگر کشورها را لغو خواهد کرد.

سومین و آخرین موردی که بایدن در مقاله خود به آن اشاره کرده، عقب راندن فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران است؛ فعالیت‌هایی که دوستان و شرکای آمریکا  را در منطقه تهدید می‌کند.  او همچنین وعده داده است که با همکاری نزدیک با اسراییل از این مساله که اسراییل از خود در برابر ایران و نیروهای نیابتی‌اش دفاع کند اطمینان حاصل خواهد کرد.

بایدن همچنین نوشته است که به تحریم‌های هدفمند علیه موارد نقض حقوق بشر در ایران و حمایت (این کشور) از تروریسم و برنامه موشک‌های بالیستیک ادامه خواهد داد.

رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایالات متحده آمریکا مقاله‌اش را چنین پایان داده:

«اگر ایران مقابله‌جویی را انتخاب کند، من آماده هستم که از منافع حیاتی‌ و سربازانمان دفاع کنم. اما، اگر ایران گام‌هایی بردارد که نشان دهد آمادگی دارد، من هم آماده هستم که راه دیپلماسی را در پیش گیرم. با جهانی که از آمریکا حمایت می‌کند، تنظیم صحیح سیاست در قبال ایران یک اولویت دولت بایدن خواهد بود.»

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا روز سه‌شنبه سوم نوامبر برگزار می‌شود. شهروندان آمریکا که ۱۸ سال تمام داشته باشند واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

سال ۲۰۱۶ از حدود ۲۵۰ میلیون شهروند آمریکایی واجد شرایط  نزدیک به ۱۳۹ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشتند.


در همین زمینه:

Share