Share

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر آژانس در وین آغاز به کار کرد. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس اعلام کرد بازرسان آژانس از یک مکان هسته‌ای در ایران نمونه‌برداری کردند. نمونه‌برداری از مکان دوم نیز تا پایان ماه جاری میلادی انجام می‌شود. گروسی خاطرنشان کرد که توافق آژانس با ایران بر سر بازرسی از دو مکان هسته‌ای موجب تقویت همکاری و اعتماد متقابل می‌شود.

رافائل گروسی

شکایت‌نامه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که ۲۰ اوت / ۳۰ مرداد به رئیس ادواری شورای امنیت سازمان ملل تسلیم شده بود، به جایی نرسید. آمریکا در این شکایت‌نامه جمهوری اسلامی ایران را به نقض تعهداتش در برجام متهم کرده است. همزمان ایران هم پس از سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران با بازرسی از دو مکان هسته‌ای مورد مناقشه در حوالی تهران و شهرضای اصفهان موافقت کرد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه ۲۴ شهریور/ ۱۴ سپتامبر همزمان با آغاز نشست شورای حکام با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بازرسان آژانس از یکی از دو مکان هسته‌ای بازدید کرده‌اند. قرار است تا پایان ماه جاری میلادی بازرسی از مکان دوم و نمونه‌برداری از آن انجام شود.

رافائل گِروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به‌تازگی به ایران سفر کرده بود، ۵ شهریور / ۲۶ اوت در تهران بیانیه مشترکی با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران منتشر کرد. آن‌ها در این بیانیه ضمن اعلام این‌که دو طرف بر سر تقویت هر چه بیشتر همکاری‌ها و اعتماد متقابل به منظور تسهیل اجرای کامل موافقت‌نامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی توافق کردند، از موافقت داوطلبانه جمهوری اسلامی برای دسترسی بازرسان آژانس به دو مکان هسته‌ای ایران خبر داده بودند. گروسی در بیانیه روز دوشنبه خود با تکیه بر توافق با ایران اعلام کرد:

«من از توافق آژانس با ایران استقبال می‌کنم و امیدوارم این توافق سبب تقویت همکاری‌ها و اعتمادسازی متقابل شود.»

جمعه گذشته وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در نشستی در لندن به این توافق دست یافتند که با اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه مقابله کنند و خواهان رویکرد مشترک برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران شدند.  ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای خواهان بازگشت ایران به تعهداتش در چارچوب توافق شد. ایران تاکنون در پنج گام تعهداتش در برجام را کاهش داده است.  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که ذخایر اورانیوم‌غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر قبل از برجام افزایش یافته است.

 محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قصد داشت روز دوشنبه برای جلوگیری از فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا سفر کند. اما این سفر در واکنش اتحادیه اروپا به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی و یکی از معترضان دی ۹۸ لغو شد. وزارت خارجه ایران اما ادعا می کند سفر ظریف به پنج کشور اروپایی به سبب «مشکلات لجستیکی ناشی از شیوع ویروس کرونا» لغو شده است.


بیشتر بخوانید:

Share