Share

الکساندر لوکاشنکو اعلام کرد که مرزهای بلاروس با لهستان و لیتوانی بسته خواهند شد. او همچنین ارتش را در حالت آماده‌باش قرار داد. با این حال خبرها حاکی از آن است که مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی همچنان باز است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس ـ عکس از شاتر استاک

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس که پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور با اعتراضات مردمی گسترده‌ای روبه‌رو شده است شامگاه پنج‌شنبه ۲۷ شهریور / ۱۷ سپتامبر گفت:

«ما مجبوریم نیروهای خود را از خیابان‌ها بیرون بکشیم، ارتش را در حالت آماده‌باش قرار دهیم و مرزهای غربی خود را به‌ویژه مرزهای با لیتوانی و لهستان را ببندیم.»

کنترل مرزی با اوکراین نیز تقویت خواهد شد. لوکاشنکو اما اشاره‌ای به لتونی، همسایه دیگر بلاروس و عضو اتحادیه اروپا و ناتو نکرد و مشخص نیست که این کشور نیز شامل این محدودیت‌ها خواهد شد یا خیر.

رویترز صبح جمعه ۲۸ شهریور / ۱۸ سپتامبر به‌نقل از یک افسر مرزبانی لهستان که نخواست نامش منتشر شود نوشت مرز بلاروس با لهستان همچنان باز است.

خبرگزاری آلمان نیز روز جمعه از باز بودن مرز بلاروس با لیتوانی خبر داد.

در بلاروس از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۱۹ مرداد / ۹ اوت هر هفته اعتراضاتی علیه حکومت لوکاشنکو برگزار شده است. براساس آمار رسمی الکساندر لوکاشنکو پس از ۲۶ سال حکومت بار دیگر در این انتخابات پیروز اعلام شد اما اپوزیسیون از تقلب در انتخابات می‌گوید. اتحادیه اروپا نیز نتایج انتخابات بلاروس را به‌رسمیت نشناخته است.

پارلمان اروپا روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۷ شهریور / ۱۷ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که لوکاشنکو پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش در ۱۵ آبان / ۵ نوامبر سال جاری دیگر رئیس‌جمهوری بلاروس نیست و پارلمان اروپا او را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

پارلمان اروپا همچنین از اتحادیه اروپا خواست تا تحریم‌های اقتصادی علیه حکومت لوکاشنکو اعمال کند.

تهدید به بستن مرزها و آماده‌باش ارتش در پی آن صورت می‌گیرد که لوکاشنکو کشورهای غربی را متهم به دخالت در اعتراضات کرده است.

لوکاشنکو در این‌باره افزود:

«من نمی‌خواهم کشورم در جنگ باشد. همچنین نمی‌خواهم که بلاروس، لهستان و لیتوانی به صحنه عملیات نظامی تبدیل شوند و مشکلات ما حل‌نشده باقی بمانند.»

او خطاب به مردم سه کشور همسایه گفت:

«سیاستمداران بی‌فکر خود را متوقف کنید، نگذارید آن‌ها جنگ راه بیندازند.»

در حال حاضر رزمایش‌هایی با حضور نیروهای ناتو در لیتوانی و اوکراین برگزار می‌شود. همزمان ارتش بلاروس با نیروهای روسی در غرب بلاروس در مرز اتحادیه اروپا آموزش می‌بیند. به گفته لوکاشنکو، این مانور تمدید می‌شود و با توجه به وضعیت موجود، مرحله دوم آن برگزار خواهد شد. در ابتدا قرار بود رزمایش نیروهای روسیه و بلاروس جمعه هفته آینده به پایان برسد.

از سوی دیگر سوتلانا تیخانوسکایا، کاندیدای اصلی اپوزیسیون در انتخابات اعلام کرد که فعالان سیاسی فهرستی از افسران پلیس را تهیه کرده‌اند که گفته می‌شود در به‌کارگیری خشونت علیه معترضان دست داشته‌اند.

لوکاشنکو ۲۴ شهریور / ۱۴ سپتامبر در سوچی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد و حمایت‌های اقتصادی و نظامی او را به‌دست آورد. پوتین در این دیدار وعده پرداخت وام ۱,۵ میلیارد دلاری به او داد.

بیشتر بخوانید:

Share