Share

وزارت دفاع ملی افغانستان در بیانیه‌ای از کشته شدن ۳۰ تن از نیروهای طالبان و زخمی شدن هشت تن دیگر از این گروه خبر داد و اعلام کرد ادعای کشته‌شدن غیرنظامیان در عملیات علیه طالبان را بررسی می‌کند.

وزارت دفاع افغانستان در این بیانیه که شامگاه شنبه ۲۹ شهریور/۱۹ سپتامبر منتشر شد، اعلام کرد نیروهای طالبان در حملات هوایی روز شنبه ۱۹ سپتامبر ارتش، در کندز (قندوز) کشته شده‌اند.  

از سوی مقابل طالبان، دولت افغانستان را به کشتن ۲۳ غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در این حملات متهم و ادعا کرده‌اند که هیچ نیرویی از آن‌ها در این حملات کشته نشده است.

مقام‌های محلی در ولایت قندوز نیز کشته‌شدن غیرنظامیان در یک حملۀ هوایی نیروهای ارتش در ولسوالی خان آباد این ولایت را تایید کرده‌اند.

عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی قندور تعداد کشته‌شدگان که به گفته او «هم از نیروهای طالبان و هم غیرنظامیان بوده‌اند» را ۲۰ نفر و تعداد زخمی‌ها را ۱۵ نفر اعلام کرده است. او گفته در حمله به نیروهای طالبان، «به خانه‌های مردم هم آسیب وارد شده است».

دفتر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در شمال‌شرق افغانستان از طرف‌های درگیر خواسته که «از تکرار چنین رویدادهایی بپرهیزند».

حفیظ‌الله فطرت، رئیس این دفتر در این رابطه گفت: «مخالفان مسلح دولت نباید از خانه‌های شهروندان غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده کنند و توقع ما از دولت هم این است که در این عملیات‌ها، اصل تفکیک و اصل احتیاط و اصل تناسب را رعایت کنند».

همزمان با این درگیری‌ها گفت‌وگو میان نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان در جریان است. برقراری آتش‌بس یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های حکومت افغانستان در این گفت‌وگوها است.

در همین زمینه:‌

Share