Share

دونالد ترامپ گفته است فرد مورد نظر خود برای  نامزدی کرسی خالی دیوان‌ عالی آمریکا را روز شنبه ساعت ۵ عصر ( به وقت شرق آمریکا) معرفی خواهد کرد.

با درگذشت روت بیدر گینزبرگ، قاضی دیوان‌ عالی در سن ۷۸ سالگی یکی دیگر از کرسی‌های دیوان عالی آمریکا خالی شد و به این ترتیب راه برای ترامپ باز شد تا برای سومین بار در طول دوران ریاست‌ جمهوری‌اش،  قاضی دیوان‌ عالی دیگری را به کنگره معرفی کند.

تابوت روت گیترزبرگ پیچیده در پرچم آمریکا توسط گارد ویژه دیوان‌عالی حمل می شود- سپتامبر ۲۰۱۸، واشنگتن دی‌سی

مراسم تدفین خانم گینزبرگ هفته آینده در آرامگاه ملی آرلینگتون برگزار می‌شود. روز پنج‌شنبه ۳ مهر / ۲۴ سپتامبر مراسم وداع با این قاضی دیوان‌ عالی آمریکا در برابر ساختمان دیوان ‌عالی کشور برگزار شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و همسرش نیز در این مراسم حضور داشتند، اما تنها سخنران مراسم قاضی جان رابرتز، رئیس دیوان عالی آمریکا بود.

قاضی رابرتز خطاب به جمعیتی که اغلب با ماسک بر صورت برای ادای احترام به خانم گینزبرگ آمده بودند گفت:

«او پیروزی‌های پرآوازه‌ای داشت که به واسطه‌ آن کمک کرد تا کشور ما به  عدالت برابری تحت قانون نزدیک‌تر شود، تا جایی که امروز زنان در مدارس حقوقی اکثریت را دارند. بعدها او ستاره‌ای بر روی کرسی قضاوت شد.»

روز جمعه ۲۵ سپتامبر، تابوت روت گینزبرگ بر روی سکوی لینکلن، سکویی که پس از ترور آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهوری آمریکا  در سال ۱۸۶۵ در کنگره ساخته شد، قرار خواهد گرفت،  تا اعضای کنگره به او ادای احترام کنند. این نخستین بار است که برای یک زن چنین مراسمی در کنگره آمریکا برگزار می‌شود.

ترامپ گفته بود که تا پایان مراسم ادای احترام صبر کرده و سپس جایگزین گینزبرگ را مشخص می‌کند. اما گزینه ترامپ چه کسی خواهد بود؟

دونالد ترامپ تا کنون دو قاضی را در  دیوان عالی آمریکا منصوب کرده است.  سال ۲۰۱۷ قاضی نیل گورسچ، و سال ۲۰۱۸ قاضی برت کاوانا. اکنون کمتر از ۶ هفته مانده به پایان دور نخست ریاست جمهوری، او قصد دارد  برای سومین بار قاضی را برای دیوان عالی منصوب کند. دونالد ترامپ گفته است که «یک زن، بسیار با استعداد و بسیار درخشان» گزینه او برای تصدی کرسی گینزبرگ است.

گزینه‌های مورد نظر آقای ترامپ چه کسانی هستند؟

دو گزینه بسیار محتمل و اصلی، یک قاضی کاتولیک بسیار متدین و یک قاضی لاتین‌تبار از ایالت فلوریدا هستند.

امی کونی برت

امی کونی برت ۴۸ سال دارد ، یک زن کاتولیک متعصب است، او پیش از این در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۳ گفته بود که «زندگی از زمان بسته شدن نطفه» آغاز می‌شود.  با این طرز تفکر مشخص است که نظر برت در مورد پرونده تاریخی « رو علیه وید- ۱۹۷۳ » چیست. در پرونده کاری خانم برت همچنین رأی به نفع سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی دولت ترامپ دیده می‌شود. در زمینه متمم دوم قانون اساسی آمریکا و حق حمل و نگهداری سلاح نظر برت بسیار مثبت است. او توسط  دونالد ترامپ برای خدمت در  دادگاه استیناف حوزه هفتم (مستقر در شیکاگو) در اکتبر سال ۲۰۱۷  نامزد و در سنای آمریکا با ۵۵ رأی موافق در برابر ۴۳ رأی مخالف تأیید شد. امی برت فارغ‌التحصیل از دانشکده حقوق دانشگاه نوتردام است و دستیار قاضی آنتونین اسکالیا (قاضی فقید دیوان‌ عالی) بوده است.

امی کونی برت متولد نیواورلئان، متأهل  و دارای ۷ فرزند (۵ فرزند بیولوژیکی و دو فرزندخوانده از هائیتی) است.

باربارا لاگوآ

باربارا لاگوآ، آمریکایی کوبایی‌تبار و متولد میامی است. او نخستین قاضی لاتین‌تبار در دیوان‌ عالی ایالت فلوریدا است. در صورت معرفی توسط ترامپ و تأیید در سنا او دومین قاضی لاتین‌تبار دیوان ‌عالی آمریکا پس از قاضی سونیا سوتومایر که توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا معرفی شد، خواهد بود.

لاگوآ ۵۳ سال سن دارد و سپتامبر ۲۰۱۹ از سوی دونالد ترامپ برای خدمت در  دادگاه استیناف حوزه یازدهم  (مستقر در آتلانتا)  نامزد و در سنای آمریکا با ۸۰ رأی موافق در برابر ۱۵رأی مخالف تأیید شد. یکی از مشهورترین پرونده‌های لاگوآ به سال ۲۰۰ و زمانی برمی‌گردد که وکالت رایگان (پرو-بونو) برای اقوام (آمریکایی) الیان گونزالس را پذیرفت.  پسری که سرگردان در دریا در سواحل فلوریدا پیدا شد و مادرش  در جریان فرار از کوبا برای پناهنده شدن به آمریکا غرق شده بود.  پرونده درباره مناقشه بر سر حق حضانت بین پدر کوبایی و اقوام آمریکایی پسر بود. این پرونده با فراز و نشیب بسیار در نهایت به نفع پدر کوبایی  الیان بسته شد و الیان به کوبا بازگشت.

خانم لاگوا فارغ‌التحصیل از دانشکده حقوق دانشگاه کلمبیا است و بیش از یک دهه  به عنوان قاضی دادگاه تجدید نظر در فلوریدا خدمت کرده است. او متأهل است و یک فرزند دارد.

گزینه‌های محتمل دیگر

دو نام دیگر نیز به عنوان  گزینه‌های مورد نظر ترامپ برای تصدی دیوان‌ عالی مطرح هستند.

کیت کامفور تاد

خانم تاد در حال حاضر معاون مشاور حقوقی  کاخ سفید است و از سوی کاخ سفید به شدت حمایت می‌شود. تاد ۴۵ سال دارد و فارغ‌التحصیل هاروارد است. او تجربه چندانی در امر قضاوت ندارد و ممکن است در صورت معرفی توسط ترامپ در سنا برای دریافت رأی با مشکل مواجه شود.

جوآن لارسن

جوآن لارسن ۵۱ سال سن دارد و در دیوان‌ عالی میشیگان خدمت کرده است . نوامبر سال ۲۰۱۷ ترامپ او را برای خدمت در دادگاه استیناف حوزه ششم سینسیناتی، اوهایو معرفی کرد . لارسن در سنا با ۶۰ رأی موافق در برابر ۳۸ رأی مخالف تأیید شد. جوآن لارسن نیز مانند امی کونی برت (محتمل‌ترین گزینه مورد نظر ترامپ) دستیار حقوقی قاضی اسکالیا بوده است.

شمشیری دو دم

چنانچه ترامپ یک قاضی محافظه‌کار را معرفی و سنا آن را تأیید کند، توازن دیوان‌ عالی آمریکا ۶ بر ۳ به نفع محافظه‌کاران تغییر خواهد کرد.

کمتر از شش هفته  تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، اعلام نامزدی برای دیوان عالی شاید یک پیروزی برای ترامپ و جمهوری‌خواهان به حساب بیاید، اما این داستان روی دیگری نیز دارد.

در ایالت‌هایی که رأی در آنها چرخشی است یعنی به صورت سنتی دموکرات یا جمهوری‌خواه نیستند ( ایالت‌های سویینگ)، موضوعاتی نظیر انتخاب قاضی دیوان‌ عالی می‌تواند برای سناتور آن ایالت حیاتی باشد.

با پیش بردن معرفی قاضی دیوان‌‌ عالی توسط ترامپ و سپس آغاز روند تأیید آن در سنا، سناتورهای ایالت‌های چرخشی در انتخابات پیش رو مستمسک دیوان‌ عالی را از دست خواهند داد.

سناتورهای جمهوری‌خواه تا کنون به ترامپ بسیار وفادار بوده‌اند لوایح مورد نظرش را به تصویب رسانده، پشت او ایستاده و از رفتار و سخنانش دفاع کرده‌اند و او را در قدرت باقی نگه داشته‌اند. اما وقتی بحث سیاست و قدرت به میان می‌آید برای یک نماینده سنا شاید هیچ چیز مهم‌تر از انتخاب مجدد نباشد و اینک قضیه دیوان‌ عالی می‌تواند به مثابه شمشیری دو دم برای برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه باشد.

در سال پایانی ریاست جمهوری باراک اوباما و پس از درگذشت قاضی آنتونین اسکالیا، میچ مک کانل (رهبر اکثریت سنا) مانع جلسه استماع و رأی‌گیری برای مریک گارلند، نامزد مورد نظر اوباما برای دیوان عالی شد. اینک دموکرات‌ها انتظار دارند که سنا از همان سابقه پیروی کرده و تا پایان انتخابات صبر کند، اما جمهوری‌خواهان به آنچه پیشتر گفته‌اند اعتنایی ندارند و می‌خواهند که این روند را جلو ببرند.

استراتژی محتمل دموکرات‌ها : افزایش تعداد قضات

دیوان‌ عالی‌ آمریکا، عالی‌ترین دادگاه در قوه قضائیه فدرال آمریکا است.  قضات این دیوان توسط رییس جمهوری پیشنهاد و به تصویب سنا می‌رسند. در حال حاضر شمار قضات دیوان‌ عالی ۹ نفر است که با درگذشت گینزبرگ یک کرسی خالی شده است.

یکی از استراتژی‌هایی که به دمکرات‌ها توصیه شده این است که در صورت سر کار آمدن، شمار قضات دیوان‌ عالی را افزایش داده و به این نحو اکثریت لیبرال را حفظ کنند.

تعداد قضات دیوان‌ عالی آمریکا ۹ نفر است و طی سال‌ها تغییر کرده است. در مدت ۸۰ سال نخست کار دیوان‌ عالی هفت بار تعداد قضات، بین ۵ تا ۱۰ قاضی تغییر کرد.

از نظر قانون اساسی آمریکا هیچ محدودیتی در زمینه سن، تجربه و شهروندی یا شمار قضات دیوان‌ عالی وجود ندارد.

رئیس جمهوری که سال‌ها پیش این پیشنهاد را داده بود فرانکلین دلنور روزولت بود، او با این استدلال که می‌خواهد خون تازه‌ای در دیوان‌ عالی بدمد و خواهان جوان‌گرایی دیوان‌ عالی است  پیشنهاد افزایش قضات را داده بود.

قضاوت در دیوان‌ عالی آمریکا یک منصب مادام‌العمر است.

در همین رابطه

Share