Share

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نسبت به افزایش خشونت‌ها همزمان با مذاکرات دولت افغانستان و طالبان هشدار داد. او می‌گوید دولت و طالبان برای داشتن دست بالا در مذاکرات خشونت‌ها را افزایش داده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد پنج‌شنبه ۳ مهر / ۲۴ سپتامبر در مصاحبه‌ای با انستیتو صلح آمریکا گفت:

«افزایش خشونت‌ها در افغانستان پذیرفتنی نیست و باید دو طرف در زمینه‌ کاهش خشونت‌ها اقداماتی انجام دهند.»

او با بیان این‌که «افزایش خشونت سبب کاهش اعتماد، افزایش سوءظن‌ها میان دو طرف و از بین‌رفتن اعتماد مردم به روند صلح می‌شود»، افزود:

«دولت افغانستان و گروه طالبان تلاش دارند تا از طریق افزایش خشونت‌ها دست بالا را در میز مذاکره داشته باشند.»

خلیل‌زاد تأکید کرد که کاهش خشونت‌ها گام بعدی در روند صلح افغانستان است و طالبان نیز توافق کرده‌اند که آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه در دستور کار مذاکرات صلح افغانستان قرار گیرد. برقراری آتش‌بس همچنین یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های حکومت افغانستان در این گفت‌وگوها است.

مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در قطر دوشنبه ۳۱ شهریور / ۲۱ سپتامبر وارد دومین هفته خود شد. در این مدت دو طرف صرفاً موفق شده‌اند که بر روی «اصول رفتاری» به توافق‌هایی دست یابند. همزمان با این مذاکرات خشونت‌ها نیز در افغانستان افزایش یافته است.

در یکی از آخرین موارد، بامداد جمعه ۴ مهر / ۲۵ سپتامبر نیروهای هوایی افغانستان در حملاتی در ولایت سرپل، واقع در شمال این کشور ۲۵ نفر از اعضای طالبان را کشتند.

این حملات در دو منطقه روستای ذکی در مسیر سرپل – جوزجان انجام شد و به‌گفته منابع آگاه ارتش افغانستان ۲۰ وسیله نقلیه، یک قرارگاه و مقادیری از مهمات طالبان نابود شدند.

همچنین در ولایت ارزگان افراد گروه طالبان دوشنبه ۳۱ شهریور / ۲۱ سپتامبر ۲۸ نیروی دولتی را پس از تسلیم‌شدن در شهر گیزاب این ولایت کشتند. روز سه‌شنبه نیز گفته شد که ۱۴ نیروی دولتی در درگیری با طالبان در این شهر کشته شدند.

در چند روز اخیر در ولایت‌های کندز (قندوز) و غزنی نیز درگیری‌های سنگینی بین دو طرف رخ داد.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد مذاکرات بین افغان را «قلب روند صلح افغانستان» دانسته و گفته است طالبان به حل مسالمت‌آمیز جنگ افغانستان‌ باور دارند:

«آن‌ها (طالبان) می‌گویند بدیلی برای مذاکرات نیست.»

خلیل‌زاد تأکید کرد که به دستیابی به توافق بین دولت افغانستان و طالبان در مذاکرات خوش‌بین‌ است و از جامعه‌ بین‌المللی خواست تا بیشتر بر روند صلح افغانستان تمرکز داشته باشد.

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در مورد خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان نیز اعلام کرد که در پائیز سال جاری شمار این نیروها به چهار تا پنج‌هزار نفر کاهش خواهد یافت. او خروج بیشتر نیروهای آمریکایی را منوط به عملی‌شدن تعهدات طالبان و وضعیت منطقه دانست.

خروج کامل نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای خارجی بخشی از توافق‌نامه‌ صلح آمریکا و طالبان است. این توافق‌نامه در ۱۰ اسفند سال گذشته‌ (۲۹ فوریه سال جاری میلادی) در شهر دوحه به امضا رسید.

بیشتر بخوانید:

Share