Share

اعتراض کارگران اخراجی فضای سبز شهرداری زنجان به «تعدیل نیرو به علت تغییر فصل» از هفته گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد. کارگران اخراجی علاوه بر انتشار پست‌های انتقادی در فضای مجازی، چند تجمع اعتراضی در مقابل استانداری و شهرداری زنجان برگزار کرده‌اند و خواستار رسیدگی مسئولان به بلاتکلیفی شغلی و وضعیت معیشتی‌شان شده‌اند. آنان خواستار بازگشت به کار هستند.

کارگران اخراجی فضای سبز شهرداری زنجان می‌گویند که سابقه کار بعضی از آنها به ۱۸ سال هم می‌رسد و کار و حرفه دیگری بلد نیستند تا جای دیگر مشغول کار شوند.

سوال آنان این است که چرا در زمان تعدیل نیرو توجهی به سابقه‌شان نشده و افراد تازه‌واردی که روابط نزدیک با مسئولان شهرداری و شورای شهر دارند، اخراج نشده‌اند.

به گزارش منابع محلی، در میان کارگران اخراجی برخی از معلولیت رنج می‌برند و برخی دیگر به علت کهولت سن امکان فراگیری حرفه دیگری را ندارند و با تصمیم‌های یک‌شبه مسئولان شهرداری بیکار شده‌اند.

یکی از فعالان کارگری زنجان در گفت‌وگو با زمانه با انتقاد شدید از عملکرد مسئولان شهری زنجان می‌گوید:

«مسئولان شهرداری باید پاسخ دهند که با تکیه ‌بر کدام قانون می‌توانند یک‌شبه کارگری با ۱۸ سال سابقه کار را اخراج کنند یا تنها منبع درآمد کارگری که دارای معلومیت است را از او بگیرند. باید مشخص شود شیوه امتیازبندی شهرداری برای اخراج کارگران چه بوده است.»

این فعال کارگری می‌گوید به نظر می‌رسد اخراج کارگران شهرداری زنجان در راستای طرح واگذاری بخش خدماتی و فضای سبز به پیمانکاران بخش خصوصی است:

«کارگران شهرداری بارها به طرح برون‌سپاری بخش خدماتی شهرداری اعتراض کرده و مخالفت خود را اعلام کرده‌اند. کارگران نگران امنیت شغلی، کاهش درآمد، عدم پرداخت سنوات و تأخیر در پرداخت حقوق خود از سوی پیمانکاران هستند.»

به گفته این فعال کارگری، ظاهرا مسئولان دیواری کوتاه‌تر از کارگران نیافته‌اند:

«اخراج کارگران چاره کار نیست. مسئولان زنجان به‌ جای اینکه به بهانه مشکلات مالی و صرفه‌جویی در منابع، کارگران را اخراج کنند بهتر نیست فکری به حال اختلاس‌ها و تخلفات گسترده مالی مسئولان شهرداری، اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس کنند؟»

اشاره این فعال کارگری به شورای دور پنجم شهر زنجان است. رانت و سوء استفاده‌ای مالی برخی اعضای شورای شهر در سال گذشته باعث شد در عرض چند ماه با دستگیری شهردار، دو نفر از شهرداران مناطق، معاونین شهردار و همچنین چهار عضو شورای شهر، پرحاشیه‌ترین دور شورای شهر زنجان رقم بخورد تا جایی که جلسات شورای ۹ نفرِ شهر زنجان با بازداشت اعضای آن تا مدت‌ها به دلیل افتادن از حدنصاب برگزار نمی‌شد.

از سوی دیگر فریدون احمدی و محمد عزیزی، دو نماینده استان زنجان در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز سال گذشته و در پرونده اخلال در بازار خودرو هر یک به اتهام «معاونت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق تسهیل در وقوع جرم» از سوی قوه قضاییه به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

حبیب یگانه، شهردار زنجان اما در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ارتباط با اخراج کارگران گفته است:

«شهرداری در ماه‌های گرم سال نسبت به جذب نیروهای موقت اقدام می‌کند و از زمان شروع سرد شدن هوا تا زمستان تعدیل نیرو انجام می‌دهد.»

یگانه گفته است امسال همانند سال‌های گذشته نیروها تعدیل می‌شوند:

«فرق امسال با سال‌های گذشته این است که سال‌های گذشته نیروها را خود شهرداری تعدیل می‌کرد ولی امسال دستورالعملی از سوی شورای شهر در خصوص تعدیل نیرو توسط امتیازبندی ارسال شد که آن را مبنای تعدیل قرار دادیم.»

شهردار زنجان در پاسخ به موضوع وجود تخلف و زد و بند در انتخاب نیروهای تعدیل ‌شده نیز گفته است:

«به ‌هیچ ‌وجه این موضوع وجود ندارد و شهرداری ناظر اجرای دستورالعمل شورا بوده ولی بااین ‌حال هر کس مدعی است که حقش پایمال‌ شده است می‌تواند با مراجعه به شهرداری اعتراض خود را اعلام کند.»

اظهارات حبیب یگانه در حالی‌ست که عبدالعظیم همایونی فرد، نماینده کارگران شهرداری به نحوه امتیازبندی فرم تعدیلی کارگران اعتراض کرده است و کارگران اخراجی می‌گویند مسئولان شهرداری پاسخگوی اعتراض آنان نیستند.

از سوی دیگر فتح‌الله حقیقی، استاندار زنجان با وجود تجمع هفته گذشته کارگران اخراجی مقابل استانداری بدون توجه به آنان وارد ساختمان استانداری شده و تلاش کارگران را برای گفت‌و‌گو با او بی‌پاسخ گذاشته است.


  • در همین زمینه
Share