Share

مشاور نظامی علی خامنه‌ای تائید کرد که ایران در مقابل بنزین از ونزوئلا طلا دریافت کرده کرده است. جانشین فرمانده سپاه قدس هم درباره صرف بودجه برای «محور مقاومت»، گفت که هزینه‌ای که ایران در سوریه کرده «قرض است» و پس گرفته می‌شود.

رحیم صفوی، مشاور نظامی علی خامنه‌ای

یحیی رحیم صفوی، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی ایران یکشنبه ششم مهر در حاشیه مراسمی که تحت عنوان «تداوم دفاع مقدس در جبهه مقاومت» برگزار شد، مدعی شد که ایران در مقابل صادرات بنزین به ونزوئلا از این کشور طلا دریافت کرده و «با هواپیما شمس‌های طلا را به ایران انتقال داده است».

پیشتر سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران تهاتر بنزین و طلا میان تهران و کاراکس را تکذیب کرده بود.

ایران بهار امسال پنج نفتکش حامل بنزین را روانه ونزوئلا کرد. مقام‌های سیاسی در تهران هدف از این اقدام را حمایت از دولت ونزوئلا در برابر تحریم‌های آمریکا عنوان کردند. وزیر نفت ایران اما گفته بود که صادرات بنزین به ونزوئلا رایگان نبوده است.

رحیم صفوی نیز گفت که ایران به ونزوئلا کمک می‌کند چون این کشور در مقابل آمریکا ایستاده است.

او در بخش دیگری از اظهاراتش مدعی شد که ایران در مقابل کمک‌هایی که به عراق در مقابله با دولت اسلامی (داعش) کرده «دلار نقد گرفته است».

صفوی در باره هزینه‌های ایران در سوریه هم گفت که با سوری‌ها قراردادی امضا کردیم که درمقابل چیزهایی را می‌گیریم. او جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرد.

محمد حجازی، جانشین فرمانده سپاه قدس هم بدون اینکه جزئیات بیشتری بیان کند گفت: مبلغی که ایران برای «محور مقاومت» خرج  کرده قرض است و بر اساس قرارداد این کشورها متعهد شدند و دارند پس می‌دهند.

حجازی رقم دقیقی از هزینه‌های ایران در سوریه و عراق را اعلام نکرد و تنها به نقل از منابع آمریکایی گفت که آنها می‌گویند ایران ۱۶ میلیارد دلار در کشورهای «محور مقاومت»، عنوانی که رسانه‌های ایران برای گروه‌ها و دولت‌های نزدیک به جمهوری اسلامی به کار می‌برند، هزینه کرده است.

ایران از آغاز درگیری‌ها در سوریه یکی از حامیان بشار اسد بود و با کاسته شدن از درگیری‌ها قراردادهایی برای بازسازی و بهره‌برداری از شبکه انرژی سوریه با رژیم بشار اسد امضاء کرد.

در عراق نیز ایران به صورت مستقیم گروه‌های شیعی را تحت حمایت دارد. در لبنان و یمن نیز انصار حزب‌الله و انصار‌الله روابط نزدیکی با ایران دارند اما چندی پیش ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفته بود: «مشکلات اقتصادی کشور ما ایجاب نمی‌کند که چیزی را رایگان به کسی بدهیم، حتما چیزهایی را ممکن است از ما بخرند».

صادرات نفت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی ایران در دو سال اخیر به شدت کاهش یافته است. حسن روحانی میزان فروش نفت در سال ۹۸ را تنها ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد که در مقایسه با یک سال قبل نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار کاهش نشان می‌دهد. امسال نیز در شش ماه نخست تنها شش درصد از درآمد نفتی پیش‌بینی شده محقق شده است.


در همین زمینه:

Share