Share

قاسم احمدی، فاروق سامانی و رسول خضرمروت سه تن از فعالان مدنی در مهاباد بازداشت شده‌اند. پیشتر نیز خسرو کردپور، روزنامه‌نگار در این شهر بازداشت شده بود.

 

یک منبع محلی که نامش فاش نشده، روز پنج‌شنبه ۱۷ اسفند به تارنمای کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: "نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان مهاباد در طول هفته‌های گذشته چندین تن از فعالین مدنی و شهروندان کُرد را در این شهر بازداشت و به بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات این شهر منتقل کرده‌اند."

 

به گفته این منبع "به دلیل تهدید خانواده‌ها برای صحبت نکردن در مورد فرزندانشان، همچنان هویت تعدادی از بازداشت‌شدگان مشخص نشده است."

 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از منابع آگاه محلی از بازداشت دست‌کم ۱۰ فعال مدنی و شهروند کُرد در طی هفته‌های گذشته خبر داده‌ است. بر پایه این گزارش نیروهای اداره‌ اطلاعات شهرستان سنندج نیز روز پنج‌شنبه اقدام به بازداشت پنج تن از فعالین کارگری شهر سنندج کردند.

 

این منبع که از او به عنوان "فعال حقوق بشر" نام برده شده، به کمپین گفت: "نیروهای اداره‌ اطلاعات در روز دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه یک دانش‌آموز کُرد به نام فرزاد سامانی را در داخل شهر مهاباد بازداشت کرده و به بازداشتگاه ستاد خبری منتقل کرده‌اند و همزمان پسر دایی او نیز در منطقه‌ دیگری از شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد."

 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از منابع آگاه محلی از بازداشت دست‌کم ۱۰ فعال مدنی و شهروند کُرد در طی هفته‌های گذشته خبر داده‌ است

وی افزود: "نیروهای اداره‌ اطلاعات بعد از پنج روز بازداشت فرزاد سامانی به منزل پدری وی یورش برده و ضمن بازرسی و بی‌احترامی به اعضای خانواده‌ او، برادر بزرگ‌تر وی به نام فاروق سامانی که هنرمند و از زندانیان سیاسی سابق بوده است، بازداشت کرده و با خود به بازداشتگاه ستاد خبری منتقل کرده‌اند."

 

به گفته این منبع "همچنین در روز سه‌شنبه هشتم اسفندماه نیروهای امنیتی یک فعال فرهنگی و از زندانیان سیاسی سابق کُرد به نام رسول خضرمروت را نیز بازداشت کرده‌اند."

 

این گزارش می‌افزاید: "در ادامه‌ موج جدید گسترده بازداشت فعالین کُرد، قاسم احمدی از فعالین دانشجویی سابق کُرد و سردبیر سابق نشریه دانشجویی روژڤ روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه بعد از احضار به ستاد خبری اداره‌ اطلاعات مهاباد بازداشت شده است. نیروهای امنیتی همچنین به منزل او مراجعه کرده و اقدام به بازرسی منزل و ضبط کامپیوتر و تعدادی از وسائل شخصی او کرده‌اند."

 

همچنین روز بعد، پنج‌شنبه ۱۷ اسفندماه نیروهای امنیتی به منزل خسرو کُردپور مدیر آژانس خبری "موکریان‌نیوز" مراجعه کرده و پس از بازرسی منزل، اقدام به بازداشت او کرده‌اند.

 

نیروهای اداره‌ اطلاعات شهر سنندج نیز روز پنج‌شنبه پنج تن از فعالان کارگری به نام‌های خالد حسینی، حامد محمدنژاد، بهزاد فرج‌الهی، وفا قادری و علی آزادی را بازداشت کردند. همه این افراد عضو کمیته‌ هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری بوده‌اند.

 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید: "موج گسترده بازداشت فعالین مدنی کُرد در طی ماه‌های گذشته روند صعوی داشته و در بهمن‌ماه نیز تعدادی از فعالین دانشجویی کُرد مریوانی بازداشت شده بودند که بعد از حدود یک ماه این افراد با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شدند."

 

 

Share