Share

گزارش‌ها از حضور حسین دهقان، از سرداران سپاه پاسداران و مشاور رهبر جمهوری اسلامی در یک تشکل سیاسی اصولگرایان، یک روز پس از تایید نامزدی او در انتخابات ۱۴۰۰ خبر می‌دهند. این سردار سپاه که شخصی «دارای اقتدار کاریزماتیک» و «توان تعامل با رهبر» معرفی شده است، در نخستین قدم با مذاکره ایران و ایالات متحده آمریکا مخالفت کرد.

خبرگزاری فارس دوشنبه هفتم مهر به نقل از علیرضا خجسته‌پور، قائم‌مقام دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین از حضور سردار حسین دهقان، وزیر سابق دفاع در دولت دهم، از فرماندهان سپاه پاسداران و مشاور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در صنایع دفاعی در نشست هفتگی شورای مرکزی این تشکل سیاسی خبر داده است. جامعه اسلامی مهندسین، یکی از احزاب اصولگراست که ریاست آن را محمدرضا باهنر برعهده دارد.

حسین دهقان یکشنبه ششم مهر، یک روز پیش از این نشست در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم (نزدیک به سپاه پاسداران) نامزدی خود را برای  انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تایید کرد و گفت:

«با قدرت خواهم آمد و معتقدم باید مردم را از این وضعیت فعلی نجات داد».

او که پیشتر به عنوان وزیر دفاع در دولت یازدهم حضور داشته، در این نشست از رویکرد سیاست خارجی دولت حسن روحانی انتقاد و همسو با رهبر ایران با مذاکره با واشنگتن مخالفت کرده‌ و خواستار ایجاد یک «قرارگاه» در مقابل «دنیا» شده است. حسین دهقان گفته:  

«سیاست خارجی‌مان فقط دو نقطه را می‌بیند، آمریکا و سازمان ملل، و از سایر دنیا دور است. ما ۱۲ سال در تحریم دنیا بوده‌ایم و هر چیزی را که به عنوان زیرساخت کنترل تحریم بوده است آنها درست کرده‌اند و ما  با آنها آشنا نیستیم. لذا باید قرارگاهی بزنیم و کسی در صدر آن بایستد و بدانیم برای بیمه، بانک و فروش نفت و دریافت پول چه کنیم. آمریکایی‌ها همواره همه چیز از ما گرفته‌اند اما چیزی به ما نداده‌اند. لذا مذاکره با امریکائی ها منفعتی برای ما ندارد».

مشاور علی خامنه‌ای در ادامه این نشست مدعی شده ایران در شرایط کنونی تنها به «رهبری» خامنه‌ای و قانون اساسی و آنچه او «نظام و اقتدار» خوانده نیاز دارد. حسین دهقان گفته:‌

«من چندین سال با رهبر انقلاب کار کرده‌ام. امکان ندارد شما بخواهید کار درستی را انجام دهید و آقا نخواهند حمایت کنند. باورم این است که با همین قانون اساسی و رهبری آقا می‌توان مشکلات کشور را حل کرد. یادمان باشد که کشور امروز به دو چیز نیاز دارد؛ نظام و اقتدار».

روزنامه اعتماد در پوشش حضور حسین دهقان در این تشکل سیاسی اصولگرایان نوشته: او«سعی کرده با استفاده از چند عدد و رقم درباره رشد اقتصادی و نرخ توسعه، خود را در عین حال چهره‌ای آشنا به مباحث اقتصادی نشان دهد».

با نزدیک‌تر شدن انتخابات ۱۴۰۰ و با نظر به توافق ضمنی اصولگرایان بر سر روی‌کار آوردن یک رئیس جمهوری نظامی، سردار حسین دهقان بیش از پیش به عنوان «کاندیدای اصلح» مطرح می‌شود. پیش از این نیز حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در گفت‌وگو با ماهنامه اندیشه پویا، گفته بود حسین دهقان «از توان تعامل با رهبری و قوای دیگر و نیرو‌های مسلح برخوردار است» و مهم‌ترین نقطه مثبت در شخصیت او همین «اقتدار کاریزماتیک» است.


در همین زمینه:

Share