Share

از منطقه‌ تحت کنترل نیروهای شیعه حشدالشعبی عراق در استان نینوا شش راکت به سمت فرودگاه بین‌المللی اربیل شلیک شد. ظاهراً هدف پایگاه نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بود. مقامات اقلیم کردستان این حمله را محکوم کرده و از حکومت مرکزی خواسته‌اند پاسخگو باشد. حشدالشعبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

حمله راکتی از منطقه تحت کنترل حشدالشعبی به اطراف فرودگاه اربیل و نزدیکی پایگاه نیروهای آمریکایی

وزارت کشور اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه چهارشنبه ۳۰ سپتامبر / ۹ مهر شش راکت به سمت فرودگاه بین‌المللی اربیل شلیک شد که «به اهداف خود اصابت نکرد و خسارتی به‌بار نیاورد.»

براساس این بیانیه راکت‌ها از یک خودروی وانت در برطله میان روستاهای شیخ امیر و ترجله شلیک شدند.

وزارت کشور اقلیم کردستان همچنین اعلام کرد که « تیپ ۳۰ حشدالشعبی این منطقه را کنترل می‌کند و تیم‌های ویژه ما به‌منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در حال تحقیق جدی هستند.»

اداره کل مبارزه با تروریسم دولت اقلیم کردستان نیز در این‌باره گفت:

«شش موشک از روستای شیخ امیر در استان نینوا توسط شبه نظامیان حشدالشعبی به سمت فرودگاه بین‌المللی اربیل پرتاب شد، اما به فرودگاه نرسید.»

در بیانیه‌ای آمده است: «دو موشک منفجر نشده و خوشبختانه خسارت جانی نداشته‌اند.»

خبرگزاری رووداو نوشته است که حداقل چهار راکت در حوالی روستای گزنا، در شمال شرقی اربیل، نزدیک فرودگاه پایتخت اقلیم کردستان فرود آمد‌ه‌اند.

وزارت کشور کردستان این اقدام را به‌شدت محکوم کرد و از دولت مرکزی عراق خواست تا در این‌باره تدابیر لازم اتخاذ کند.

پلیس اربیل هم با انتشار بیانیه کوتاهی گفته است که یک راکت در نزدیکی پایگاه نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه اربیل منفجر شده و تحقیقات در این‌باره آغاز شده است.

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، ضمن محکوم کردن حمله راکتی شامگاه چهارشنبه به اربیل تأکید کرد که این اقلیم تضعیف ثبات کردستان را تحمل نکرده و با قدرت به چنین اقداماتی پاسخ خواهد داد. ‎

بارزانی در گفت‌وگو با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، بر اهمیت پاسخگو کردن عاملان این حمله تأکید کرد.

حشدالشعبی که از سوی ایران حمایت می‌شود بامداد پنج‌شنبه یکم اکتبر / ۱۰ مهر بیانیه‌ای در این‌باره منتشر کرد و به مقامات کردستان عراق که آن‌ها را به انجام حمله موشکی متهم کرده بودند، پاسخ داد.‎

در این بیانیه آمده است:

«منطقه‌ای که از آن‌جا راکت‌ها به سمت اربیل شلیک شدند منطقه‌ای خالی و غیرمسکونی بوده و در مثلثی واقع شده که ارتش عراق، نیروهای حشدالشعبی و نیروهای پیشمرگه آن را محاصره کرده‌اند.»

حشدالشعبی گفته است تحقیقات درباره این رویداد را آغاز کرده و دوربین‌ها برای اطلاع از این‌که خودروی حامل راکت‌ها از کجا آمده بود، بررسی می‌شوند. همچنین واحدی به فرماندهی تیپ ۳۰ حشدالشعبی پیگرد و تحقیقات درباره شلیک‌کنندگان راکت‌ها را پی خواهد گرفت.

برخی واحدهای حشدالشعبی مرتبط با ایران مظنون هستند که پشت حملات بیشماری علیه پایگاه‌های ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا و نیروهای خارجی در عراق قرار دارند.

سرهنگ وین ماروتو، سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در توییتی نوشت که این حملات به نیروهای ائتلاف ضربه نمی‌زنند.

با این حال، یک مقام دفاعی ایالات متحده به شبکه سی‌ان‌ان گفت سه موشک به پایگاه ائتلاف اصابت کرده اما هیچ گونه خسارت جانی و مالی گزارش نشده است.

فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای گفته است، به دنبال حملات موشکی چهارشنبه شب دستور بازداشت رئیس واحد امنیتی مسئول منطقه الحمدانیه در استان نینوا که راکت‌ها از آن‌جا پرتاب شده‌اند، صادر شد.

در این بیانیه افراد مسئول به‌عنوان اعضای «یک گروه تروریستی» توصیف شده‌اند.

دوشنبه ۲۸ سپتامبر / ۷ مهر  روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که به‌دلیل حملات راکتی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در بغداد، ایالات متحده قصد دارد سفارت خود را ببندد مگر این‌که بغداد امنیت آن را تضمین کند.

بیشتر بخوانید:

Share