Share

دونالد ترامپ عصر جمعه و تنها ۲۴ ساعت پس از اعلام ابتلای او به کووید ۱۹، به بیمارستان نظامی والتر رید منتقل شد. همزمان تعداد مبتلایان به کرونا در میان مشاوران و همراهان فعلی و سابق او در حال افزایش است و بحران کاخ سفید عمیق‌تر می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

ویروس کرونا در کاخ سفید، در محل اقامت رئیس‌جمهوری آمریکا که این ویروس را دست کم می‌گرفت، در حال تکثیر است. در ابتلا علایم خفیف بیماری در ترامپ بروز کرد، سپس تب کرد و در نهایت عصر جمعه ۲ اکتبر/ ۱۱ مهر با هلی‌کوپتر به بیمارستان منتقل شد. حالا اطرافیان او یکی پس از دیگری خبر ابتلای خود به کووید ۱۹ را اعلام می‌کنند.

روز شنبه ۳ اکتبر/۱۲ مهر خبر رسید که کلیان کانوِی مشاور سابق کاخ سفید و بیل اسپین مدیر کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ هر دو به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. پیش از آن معلوم شده بود که نتیجه تست کرونای دو سناتور که در مراسم معرفی قاضی جدید دادگاه عالی شرکت کردند و همچنین هوپ هیکس، مشاور ارشد ترامپ مثبت است.

نیمه‌شب گذشته پزشک خصوصی ترامپ شرح‌حال رئیس‌جمهوری را به اطلاع عموم رساند. در این شرح حال گفته شده که ترامپ «حال خیلی خوبی» دارد و به دستگاه اکسیژن نیازی نیست، اما پزشکان درمان با داروی ضدویروس رمدسیویر را آغاز کرده‌اند، زیرا پیش از این تاثیر این دارو برای کاهش دوره بیماری کرونا در خصوص برخی از بیماران اثبات شده است.

شان کونلی، پزشک خصوصی ترامپ افزود که به توصیه او رئیس‌جمهوری آمریکا به بیمارستان والتر رید منتقل شد تا زیر نظر پزشکان این بیمارستان و دانشگاه جان‌هاپکینز قرار بگیرد.

سن، جنسیت و چاقی رئیس‌جمهوری ۷۴ ساله موجب می‌شود که او در خطر بیشتر عوارض ابتلا به کووید ۱۹ باشد. همسر او ملانیا که ۵۰ ساله است با علایم سرفه و سردرد خفیف در کاخ سفید تحت مراقبت قرار دارد.

همزمان ترامپ در صفحه توئیتر شخصی خود نوشت: «فکر می‌کنم، اوضاع خوب است! ممنون از همه. با عشق!!!»

ابتلای ترامپ و همسرش ملانیا به کووید ۱۹ بامداد جمعه ۲ اکتبر مشخص شد.

اطلاع‌رسانی مبهم و غیرشفاف درباره وضعیت او به گمانه‌زنی‌های منفی درباره وضعیت او دامن زده است.

معمولا در مواقع بیماری رئیس‌جمهوری، وظایف او به معاونش محول می‌شود. مقامات کاخ سفید اما این بار گفته‌اند که رئیس‌جمهوری هنوز قدرت را به مایک پنس تنفیذ نکرده است.

در آمریکا دست کم ۷ میلیون نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده اند و تعداد قربانیان این بیماری دست کم  ۲۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا و رقیب ترامپ در مناظره انتخاباتی این هفته رئیس‌جمهوری را به سهل‌انگاری متهم کرد و اقدامات او را مسئول مرگ هزاران آمریکایی دانست.

در جهان نزدیک به ۳۴ میلیون نفر بنابر آمارهای رسمی به کووید-۱۹مبتلا شده‌اند، شمار تلفات ( رسمی) از مرز یک میلیون نفر گذشته است.


Share