Share

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با انتشار گزارشی از برگزاری دور دوم نشست مقامات اوکراین و ایران بر سر پرونده ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی از روز دوشنبه ۲۸ مهرماه خبر داده و نوشته که این دور از رایزنی‌ها، قرار است با حضور معاون حقوقی وزیر امور خارجه اوکراین و تیم همراهش به میزبانی محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه برگزار شود.

عکسی به جا مانده از وسایل شخصی مسافران هواپیمای اوکراینی

به‌نوشته ایسنا، مقرر شده در جریان برگزاری این نشست، ابتدا جلسات کارشناسی کمیته‌ها برگزار شده و سپس معاونان وزیران امورخارجه دو کشور نتایج جلسات کارشناسی را مورد بحث قرار دهند.

بهاروند، با اشاره به برگزاری این نشست‌ها در فاصله ۲۸ تا ۳۰ مهرماه جاری گفته: 

«در این دور از مذاکرات سه جلسه فنی برگزار خواهد شد یکی از این جلسات در مورد بحث‌های فنی است که سازمان هواپیمایی انجام خواهد داد. یک جلسه در مورد مسائل قضایی است که همکاران قوه قضاییه انجام می‌دهند و یک جلسه هم در مورد مسائل حقوقی درباره میزان غرامت افراد و هواپیماست.»

به‌گفته این مقام دولتی، اگر در جریان این نشست‌ها پیشرفتی حاصل شود، یک جلسه عمومی هم برگزار خواهد شد:

«در آن جلسه، من و همتای اوکراینی به علاوه همه گروه‌هایی که با هم مذاکره کردند، حضور خواهیم داشت و پیشرفت‌های آنها را می‌بینیم.»

دور اول مذاکرات میان دو کشور اما روز ۳۱ ژوئیه/ ۱۰ مردادماه با حضور مقامات دولتی دو طرف در کی‌یف به پایان رسید که بنا به گفته مقامات اوکراینی، این نشست، نتیجه مشخصی در بر نداشته است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، اما کمتر از یک‌ماه پیش از پذیرش ایران برای نشستن بر سر میز مذاکره، گفته بود چنانچه ایران به تعهدات خود در ارتباط با مسئولیت حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خطوط هوایی این کشور عمل نکند، پرونده را به دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد برد.

محسن بهاروند اما در گفته‌های امروز خود با اشاره به احتمال ادامه دار بودن این رایزنی‌ها بین ایران و اوکراین اعلام کرده: 

«پس از دور دوم مذاکرات، اگر راهنمایی لازم باشد، راهنمایی‌هایی را انجام می‌دهیم و قدم‌های بعدی را تعریف می‌کنیم که دور بعدی مذاکره باشد. سعی‌مان این است که هر چه سریع‌تر در کوتاه‌ترین زمان به نتیجه برسیم.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق، شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه خمینی توسط پدافند موشکی سپاه ساقط شد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

دست‌کم ۱۳۹ نفر از مسافران هواپیما ایرانی و ۵۷ نفر از آنها ایرانی-کانادایی بودند. مقامات جمهوری اسلامی پس از سه روز کتمان حقیقت ماجرا، در نهایت روز ۲۱ دی ماه به شلیک موشک پدافندی سپاه پاسداران به سوی این هواپیما به دلیل «خطای انسانی» اعتراف کردند.

پس از ماه‌ها چانه‌زنی بر سر ارسال جعبه‌های سیاه این هواپیما به کشوری که قادر به بازگشایی و بازخوانی آن باشد، این وظیفه اما اواسط ژوئیه/ اواخر تیرماه، به فرانسه واگذار شد تا کارشناسانی از آمریکا، کانادا، فرانسه، بریتانیا و اوکراین داده‌های آن را رمزگشایی کنند.

دفتر تحقیقات و بررسی ایمنی هوایی فرانسه اما روز ۲۳ ژوئیه/ سوم مردادماه، اعلام کرد بازخوانی و تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه این هواپیما با موفقیت به پایان رسیده و نتایج آن در اختیار نمایندگان جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

هم‌زمان با پایان بازخوانی جعبه سیاه، یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین در یک پیام توئیتری اعلام کرد بازخوانی داده‌های جعبه‌های سیاه، «مداخله غیرقانونی» در پرواز ۵۷۲ را تائید می‌کند.


در همین زمینه:

Share