Share

پس از سازمان غذا و دارو، سخنگوی گمرک ایران هم قاچاق دارو  به عراق را رد کرد و گفت که اقلام دارویی تنها از ایران ترانزیت شده است.

دو روز پس از آنکه رسانه‌های عراقی از کشف و توقیف ۱۹ کامیون حامل دارو که از ایران قاچاق شده در استان دیاله خبر دادند، روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی گفت:

«این داروها کاملاً غیرایرانی بودند و تجار عراقی از کشورهای دیگر برای مصرف در عراق خریداری کردند و صرفاً این محموله‌ها از کشورمان طبق قوانین بین المللی ترانزیت شدند و تمام اسناد و کالاها در ورودی و خروجی در ایران کنترل شده و با انجام کامل تشریفات ترانزیتی و کنوانسیون‌های بین المللی ترانزیتی و رعایت استانداردها اجازه عبور از قلمرو کشورمان به مقصد عراق را کسب کردند».

پیش از این سازمان غذا و دارو هم مدعی شده بود: داروهای قاچاق مکشوفه در کشور عراق، متعلق به یکی دیگر از کشورهای همسایه بوده و صرفا از طریق یکی از مرزهای ایران ترانزیت شده است.

خبر توقیف کامیون‌های حامل داروی قاچاق از ایران به عراق نخستین بار جمعه ۲۵ مهر در سایت الشرقیه به نقل از مقام‌های امنیتی اعلام شد.

ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا و فساد ارزی با کمبود برخی اقلام دارویی روبه‌رو است و به گفته مقام‌های حکومتی امکان خرید و انتقال دارو را ندارد. با این حال برخی از اعضای سندیکای داروسازان ایران مدعی‌اند که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات و قیمت پایین دارو در داخل زمینه‌ساز قاچاق برخی اقلام دارویی به کشورهای همسایه شده است.  

تجار و شرکت‌های دارویی در ایران متهمند که بخشی از ارز ترجیحی که برای واردات دارو دریافت کردند را برای امور دیگر هزینه کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

Share