Share

مرکز تجارت ایرانیان در مجموعه‌ای به مساحت چهار هزار مترمربع در منطقه آزاد در قلب دمشق احداث شده است. رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه می‌گوید: ۲۴ شرکت ایرانی در ساختمان مرکز مستقر شده‌اند.

نمایشگاه دائمی کالاهای ایرانی در سوریه- عکس: آرشیو

سوریه هنوز به آرامش نرسیده، صدها هزار نفر از جمعیت این کشور هنوز آواره‌اند و ترسان از بازگشت به خانه‌های ویران شده. اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران اما در قلب دمشق یک مرکز تجاری ایجاد کرده است.

به گفته کیوان کاشفی، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه، این مرکز در یک ساختمان ۱۲ طبقه و در «قلب دمشق» به بهره‌برداری رسیده است. تا به حال نیز ۲۴ شرکت ایرانی در آنجا مستقر شده‌اند. او البته نام هیچ یک از این شرکت‌ها را فاش نکرد.

کاشفی به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، گفت: دو طبقه این ساختمان ۱۲ طبقه به صورت نمایشگاهی است و در ۱۰ طبقه دیگر «خدمات مختلف در زمینه بازاریابی، حمل‌ونقل، مشاوره‌های حقوقی، بانکی، بیمه، نمایشگاه و… ارائه می‌شود».

او رقم هزینه شده برای این ساختمان را هم بیان نکرد و تنها گفت که اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی آن راخریداری و تجهیز کرده است.

کاشفی دی ۱۳۹۷ گفته بود که هیئت تجاری و اقتصادی ایران در سفر به سوریه برای تاسیس مرکز تجاری با طرف سوری به تفاهم رسیده است.

او گفت با راه‌اندازی این مرکز امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی صاردات یک میلیارد دلاری به سوریه محقق شود.

ایران که در جریان اعتراضات و درگیری‌ها در سوریه دست از حمایت از بشار اسد برنداشت و به او در سرکوب مخالفان کمک کرد، پیش از این نیز در تفاهمنامه‌های با دولت بشار اسد بازسازی شبکه انرژی و برق، احداث و نوسازی مدارس، ساخت مسکن و بهره‌برداری از برخی معادن سوریه را در اختیار گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

Share