Share

طرفین درگیر در مناقشه قره‌باغ از سفر وزیران امور خارجه خود به واشنگتن خبر دادند. قرار است جیحون بایراموف، وزیر خارجه آذربایجان و زهراب مناتساکانیان، وزیر خارجه ارمنستان برای حل بحران قره‌باغ با مایک‌ پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ملاقات کنند.

کشورهای آذربایجان و ارمنستان سه‌شنبه ۲۰ اکتبر / ۲۹ مهر از سفر وزیران خارجه خود به واشنگتن خبر دادند. براساس گزارش خبرگزاری رویترز جیحون بایراموف، وزیر خارجه آذربایجان و زهراب مناتساکانیان، وزیر خارجه ارمنستان روز جمعه به واشنگتن سفر کرده و با مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا ملاقات خواهند کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا هنوز این خبر را تأیید نکرده است و مشخص نیست این دیدارها به صورت جداگانه یا مشترک برگزار خواهند شد.

آذربایجان همچنین اعلام کرده جیحون بایراموف در جریان این سفر فرستادگان گروه مینسک را ملاقات خواهد کرد. گروه مینسک کارگروه ویژه سازمان همکاری و امنیت اروپا (OSCE) است که در سال ۱۹۹۲به منظور حل مناقشه خونین قره‌باغ تشکیل شده و کشورهای روسیه، فرانسه و آمریکا در آن نقش اصلی را بازی می‌کنند.

ارمنستان اما درباره سفر زهراب مناتساکانیان، به واشنگتن اطلاعات بیشتری را منتشر نکرده است.

برنامه سفر وزیران خارجه طرفین درگیر در مناقشه قره‌باغ و ملاقات آن‌ها با پمپئو نشان از آن دارد که دولت آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور می‌کوشد تا در خاتمه دادن به درگیری‌های خونبار قره‌باغ که تاکنون جان صدها نفر را گرفته، سهمی داشته باشد.

گفت‌وگوها میان طرفین درگیر در قره‌باغ تاکنون با میانجی‌گری روسیه انجام شده اما دو پیمان آتش‌بس اخیر که توافق بر سر آن با همکاری مسکو حاصل شده بود، نتوانست جلوی تبادل آتش میان ارمنستان و آذربایجان را بگیرد و درگیری‌ها را متوقف کند.

هر دوطرف سه‌شنبه ۲۰ اکتبر / ۲۹ مهر نیز از ادامه تنش و درگیری در قره‌باغ خبر دادند. دولت خودخوانده قره‌باغ اعلام کرد جنگ و تبادل آتش توپخانه‌ای در مناطق جنوبی منطقه مورد مناقشه به‌شدت ادامه دارد و ۴۳ نیروی دفاعی این کشور در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان هم از جنگ در چندین منطقه خبر داد و ارمنستان را به حمله به دو شهر آذری ترتر و اقدم متهم کرد.

الهام علی‌اوف، رئیس جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که ارتش این کشور شهر زنگیلان و چندین روستای دیگر را «آزاد» کرده است.

در همین زمینه:

Share