Share

یاسمن آریانی و مادرش منیره عربشاهی، دو فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری از بند زنان زندان اوین، بدون اطلاع قبلی به زندان کچویی کرج منتقل شدند.

منیره عربشاهی و یاسمن آریانی

به گزارش وب‌سایت خبری «هرانا»، وابسته به فعالان حقوق بشر در ایران، چهارشنبه ۳۰ مهر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی، دو فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری که در حال گذراندن دوران محکومیت خود در بند زنان زندان اوین بودند، به زندان کچویی کرج منتقل شدند.

یاسمن آریانی، روز سه شنبه ۲۱  فروردین ۹۸ توسط مامورین نیروی انتظامی در منزل پدرش بازداشت شد. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز یک روز بعد از دخترش در تاریخ چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه پس از مراجعه به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

یاسمن آریانی پیشتر در مرداد سال ۹۷ همراه با حدود ۵۰ نفر دیگر در جریان تظاهرات سراسری مردادماه در تهران، بازداشت و به زندان‌های تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بود. او به همراه سایر زنان بازداشت شده در این پرونده، اواخر مهرماه سال گذشته به بند زنان زندان اوین منتقل، و توسط قاضی مقیسه به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. او در نهایت بهمن ماه همان سال و همزمان با موج آزادی زودهنگام زندانیان از زندان اوین آزاد شده بود.

این دو زندانی سیاسی، در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۸ در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه و هرکدام به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس تعزیری، «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و بابت اتهام «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» به ۱۰ سال حبس تعزیری (در مجموع ۱۶ سال حبس) محکوم شدند.

حکم ۱۶ سال حبس یاسمن آریانی و منیره عربشاهی در دادگاه تجدیدنظر برای هر کدام به ۹ سال و ۷ ماه حبس تقلیل یافت. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی پنج سال و شش ماه زندان برای هر یک از آنها قابل اجرا است.


در همین زمینه:

Share