Share

وزارت خزانه‌داری آمریکا چند نهاد ایرانی را به سبب تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا تحت تحریم قرار داد. علاوه بر این ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد هم تحریم شد.    

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق ــ عکس: مهر

جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا بامداد پنچشنبه ۲۲ اکتبر / ۲ آبان در یک نشست خبری که کریستوفر رای، رئیس سازمان اطلاعات داخلی و امنیتی آمریکا (اف‌بی‌آی) هم در آن حضور داشت اعلام کرد که روسیه و ایران تلاش کرده‌اند با ارسال ایمیل‌های جعلی با هدف ارعاب رأی‌دهندگان آمریکایی، در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۲۰ دخالت کنند. یک روز بعد از اعلام این خبر وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سازمان رسانه‌ای ایران و شرکت «بیان رسانه گستر» و همچنین «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» و «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» را به دلیل «تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات آمریکا» و با استناد به «فرمان اجرایی شماره ۱۳۴۸۴» که مربوط به تحریم عاملان  دخالت در انتخابات آمریکا است در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است:

«دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا ۵ نهاد ایرانی را به دلیل تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات در ایالات متحده آمریکا در فهرست تحریم قرار داد. این نهادها با تلاش‌های آشکار برای تفرقه‌افکنی در میان رأی‌دهندگان آمریکا فرایند انتخابات در آمریکا را هدف قرار داده بودند.»

در ادامه بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته شده که «بخش‌هایی از حکومت ایران» در پوشش سازمان‌های خبری یا خبرگزاری‌ها برای تضعیف روندهای دموکراتیک در آمریکا اقدام کرده‌اند. استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره این تحریم‌ها گفت:

«رژیم ایران از روایت‌های نادرست و سایر مطالب گمراه‌کننده برای اثرگذاری بر انتخابات آمریکا استفاده می‌کند. این دولت، به تضمین سلامت نظام انتخاباتی آمریکا پایبند است و به تلاش برای مقابله با اقدامات تمامی بازیگران خارجی که در صدد تهدید فرایندهای انتخاباتی ما هستند ادامه خواهد داد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره ارسال ایمیل‌های جعلی و سایر روش‌های رسانه‌ای جمهوری اسلامی سکوت کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدام جداگانه دیگری ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد را هم تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا از مسجدی به عنوان یکی از مشاوران ارشد قاسم سلیمانی که نقش تعیین‌کننده‌ای در سیاست‌های سپاه قدس در عراق ایفا کرده‌ نام برده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه گذشته دو شخص حقیقی و شش شرکت خارجی را به دلیل نقض تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران از طریق همکاری با یک شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم قرار داده بود.

بیشتر بخوانید:

Share