Share

در سالروز اعتراضات مردم عراق هزاران تن در بغداد به خیابان آمدند. خواسته‌های آنها همان مطالبات یک سال قبل است و محاکمه آمران قتل شهروندان معترض.

معترضان در بغداد یکشنبه ۴ آبان/ ۲۵ اکتبر در سالروز آغاز اعتراضات سال قبل باردیگر به خیابان آمدند. شبکه خبری الجزیره از درگیری معترضان با نیروهای امنیتی خبر داد.

برپایه این گزارش معترضان از شامگاه شنبه ۲۴ اکتبر از سایر استان‌های عراق از جمله ناصریه، بصره، بابل و واسط برای شرکت در این تجمع اعتراضی راهی بغداد شده بودند.

پلیس مانع ورود برخی از معترضان به میدان تحریر شد اما گروه‌های پرشماری از معترضان به میدان تحریر رسیدند. گروهی از معترضان قصد داشتند به منطقه سبز که محل استقرار نهادهای حکومتی و سفارت آمریکا است، نزدیک شوند. نیروهای امنیتی که از شنبه‌شب در این منطقه مستقر بودند اما با شلیک گاز اشک‌آور و آب مانع عبور معترضان از پلی که به ساختمان نهادهای حکومتی منتهی می‌شود، شدند.

معترضان در میدان تحریر عراق همانند سال قبل شعار دادند: «با جان، با خون، نجاتت می‌دهم عراق». مردم عراق اکتبر سال گذشته در اعتراض به فساد گسترده، نظام سیاسی طایفه‌ای و مداخلات دولت‌های خارجی از جمله ایران و ایالات متحده آمریکا در این کشور به خیابان آمدند.

منتصر مهدی، یک معترض ۲۴ ساله گفت:

«امروز یک روز مهم است زیرا یک سال از ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ و انقلاب ما که برای آن خون دادیم و شهدای زیادی تقدیم کردیم ،  گذشته است».

او که از ذی‌قار به بغداد آمده بود، مطالبات خود و دیگر معترضان را چنین بیان کرد:

در صدر خواسته‌های ما پاسخگویان قاتلان و آدم‌ربایان است. عدالت باید محقق شود و تا زمانی که این امر محقق نشود، به اعتراض ادامه خواهیم داد.

یکی دیگر از معترضان هم به شبکه الجزیره گفت:

اعتراضات امروز ادامه همان کاری است که سال گذشته آغاز کردیم. ما اعتراضات خود را تا زمانی که تغییرات مورد نظرمان را ببینیم، ادامه خواهیم داد.

در ویدئوهایی که در شبکه‌ اجتماعی توییتر منتشر شده، برخی کاربران از حمله به چادر معترضان خبر دادند

نیروهای امنیتی رسمی و غیررسمی عراق در جریان اعتراضات سال گذشته دست‌کم ۶۰۰ تن را کشتند و هزاران تن را زخمی کردند.

مصطفی الکاظمی که پس از ناکامی دیگر گزینه‌های نخست وزیری مامور تشکیل هیئت وزیران شد، در آغاز به کار قول داد که آمران و عاملان قتل معترضان را محاکمه و به خانواده کشته شدگان غرامت پرداخت کند.

او همچنین اصلاح سیاست‌های اقتصادی و نظام سیاسی را وعده کرد. اما به گفته معترضان با گذشت یک‌سال از پایان اعتراضات هنوز اقدامی برای بهبود وضعیت اقتصادی، اصلاح قانون انتخاباتی که نظام سیاسی را سهمیه‌ای کرده و همچنین توسعه اقتصادی صورت نگرفته است.

عراق با وجود برخورداری از منابع نفتی گسترده دارای نرخ بیکاری بالا است و بر اساس گزارش بانک جهانی از هر سه جوان یک تن بیکار است.

در همین زمینه:

Share