Share

موج دوم کرونا در اروپا شمار مبتلایان را به‌شکل صعودی افزایش داده است. دولت‌ها دست به تدابیر سخت‌گیرانه می‌زنند. از آسیا هم خبر می‌رسد که در هند تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا از ۸ میلیون نفر گذشت و در چین بالاترین شمار ابتلا دو ماه اخیر ثبت شده است.

کرونا در اروپا – عکس از shutterstock

موج دوم کرونا در کشورهای اروپایی آغاز شده است. محدودیت‌های جدید در اغلب کشورها بار دیگر به‌اجرا در می‌آیند. همزمان اعتراض‌هایی علیه این محدودیت‌ها به‌دلیل بدتر شدن وضعیت اقتصادی به‌راه افتاده است.

فرانسه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از محدودیت‌های جدید برای مقابله با شیوع ویروس کووید۱۹ خبر داد. مکرون در یک سخنرانی خطاب به مردم فرانسه گفت، از روز جمعه از جمله بارها و رستوران‌ها، بسته خواهند ماند و شهروندان باید در خانه بمانند. موارد استثنایی برای ترک خانه خرید مواد غذایی و انجام قرارهای پزشکی خواهند بود. همچنین در صورت امکان، افراد باید از خانه کار کنند و دانشگاه‌ها باید آنلاین به فعالیت‌های خود ادامه دهند. اما برخلاف نخستین محدودیت‌ها در ماه مارس، مدارس باز خواهند ماند. این محدودیت‌ها تا اول دسامبر ادامه خواهد داشت.

مکرون گفت، ویروس کووید۱۹ چنان در حال شیوع است که حتی بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها نیز ممکن است. در فرانسه اخیراً بیش از ۳۶ هزار و ۴۰۰ مورد ابتلای جدید طی یک روز گزارش شده است. مکرون افزود فرانسه در وضعیت مشابه کشورهای همسایه قرار دارد و با موج دوم که دشوارتر و کشنده‌تر از موج اول است درگیر خواهد بود.

آلمان

در آلمان آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور روز چهارشنبه اعلام کرد که از دوشنبه آینده، دوم نوامبر، به‌مدت یک ماه تدابیر سخت‌گیرانه برای مقابله با گسترش کووید۱۹ اعمال خواهد شد. بر این اساس در مکان‌های عمومی تماس‌ها تا حداکثر ۱۰ نفر مجاز خواهد بود، رستوران‌ها و کافه‌ها، سالن‌های ورزشی و آرایشگاه‌ها تعطیل خواهند شد، مسابقه‌های ورزشی حرفه‌ای بدون تماشاگر برگزار خواهند شد اما مدارس و مهد کودک‌ها باز خواهند ماند.

همچنین قرار است دولت به بنگاه‌های اقتصادی حدود ۱۰ میلیارد یورو کمک کند.

با این حال برخی از پزشکان، ویروس‌شناسان و همچنین صاحبان رستوران‌ها و هنرمندان ضمن اعتراض به محدودیت‌های جدید خواهان کمک‌های اقتصادی  بیشتر دولت شده‌اند.

آلمان در روز چهارشنبه ۲۸ اکتبر نزدیک به ۱۵ هزار ابتلای جدید به ویروس کووید۱۹ را ثبت کرد.

بلژیک

بلژیک در حال حاضر یکی از کشورهایی است که بیشتر مبتلایان را ثبت می‌کند. دولت این کشور روز جمعه نشست ویژه‌ای در این‌باره برگزار خواهد کرد.

در حال حاضر پنج هزار و ۹۲۴ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ در بیمارستان‌های بلژیک بستری هستند. این تعداد بیشتر از بالاترین تعداد در ششم آوریل است. در ماه آوریل پنج هزار و ۷۵۹ نفر در بیمارستان‌ها بستری بودند.

الکساندر دو کروو، نخست‌وزیر بلژیک اعلام کرد که «در روزهای آینده اقدام‌های شدیدتری اعمال خواهد شد».

بریتانیا

بر اساس تحقیقی که کالج امپریال لندن و ایپسوس-موری روز پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر / ۸ آبان منتشر کردند، در بریتانیا تعداد مبتلایان به کووید۱۹ هر ۹ روز دو برابر می‌شود. در این تحقیق بیش از ۸۵ هزار داوطلب در بریتانیا بین ۱۶ تا ۲۵ اکتبر مورد آزمایش قرار گرفتند. در این مدت، از هر ۱۰ هزار نفر  ۱۲۸ نفر مبتلا شده‌اند، رقمی که هر ۹ روز دو برابر شده است.

اسپانیا

در اسپانیا، پنج منطقه دیگر از جمله مادرید روز چهارشنبه اعلام کردند که به‌منظور مقابله با شیوع ویروس مرزهای خود را قبل از تعطیلات طولانی آخر هفته می‌بندند. برخی از این مناطق تا دوم نوامبر و برخی دیگر تا نهم نوامبر مرزهای خود را می‌بندند. براین اساس در این مدت هیچ کس قادر به ورود یا خروج از این مناطق نخواهد بود، مگر به دلایل اجباری مانند رفتن به سر کار یا مطب پزشک.

با توجه به افزایش شدید موارد جدید ابتلا به کووید۱۹ در اسپانیا، از روز یکشنبه گذشته در این کشور وضعیت اضطراری اعلام شده است. پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا اعلام کرد که وضعیت اضطراری تا ماه مه سال آینده ادامه خواهد داشت.  به این ترتیب در اسپانیا، به‌جز جزایر قناری مقررات منع رفت و آمد از ساعت ۱۱ شب تا شش بامداد اعمال می‌شود.

ایتالیا

در ایتالیا نیز محدودیت‌های جدید از چند روز پیش اعلام شد. براین اساس فعالیت اغلب فروشگاه‌ها و مراکز تجاری و اقتصادی از ساعت شش بعد از ظهر به بعد ممنوع و موزه‌ها، سالن‌های تئاتر، مراکز بدن‌سازی و ورزشی و استخرها تعطیل شده‌اند و در کافه‌ها و رستوران‌ها دور هر میز فقط چهار نفر اجازه دارند بنشینند.

محدودیت‌های جدید در ایتالیا با اعتراضاتی که عموماً از سوی راست‌گرایان سازمان‌دهی شده روبه‌رو شده است. این اعتراض‌های خیابانی در چند روز اخیر با درگیری‌هایی با پلیس همراه بوده است.

قرار است روز پنج‌شنبه نشست مجازی سران کشورها و دولت‌های اتحادیه اروپا برای ارزیابی وضعیت همه‌گیری کووید۱۹ برگزار شود. شارل میشل، رئیس شورای اروپا در این‌باره گفت:

«در چنین اوضاعی هر روز حساب می‌شود. اکنون در اروپا به یک اقدام قاطع مبتنی بر دو رکن: آزمایش ـ ردیابی و تولید واکسن‌ نیاز داریم.»

هند

روز پنج‌شنبه وزارت بهداشت هند اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کووید۱۹ در این کشور با ثبت ۴۹ هزار و ۸۸۱ نفر مبتلای جدید در یک شبانه روز گذشته، از ۸ میلیون نفر عبور کرد.

هند بالاترین شمار مبتلایان در جهان پس از آمریکا را دارد. آمریکا با ۸,۸ میلیون نفر مبتلا بیشترین ابتلا را ثبت کرده است.

تعداد موارد ابتلای روزانه در هند اخیراً کاهش یافته است اما کارشناسان نگران شیوع مجدد ویروس کووید۱۹ با ورود به دوره جشنواره‌های بزرگ مذهبی هندو هستند.

به‌گفته وزارت بهداشت هند، شمار جان‌باختگان بر اثر کووید۱۹ در این کشور با ۵۱۷ مورد جدید در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع به ۱۲۰ هزار و ۵۲۷ نفر رسید.

چین

کمیسیون بهداشت ملی چین روز پنج‌شنبه خبر داد این کشور در ۲۴ ساعت گذشته ۴۷ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ را ثبت کرده است که بالاترین رقم در دو ماه گذشته است.

۲۳ مورد جدید در شهر کاشغَر در ناحیه خودمختار سین‌کیانگ در شمال غرب چین ثبت شده است. موارد دیگر گزارش شده همه مربوط به افرادی است که از خارج از کشور می‌آیند.

براساس داده‌های کمیسیون بهداشت ملی چین ۸۵ هزار و ۹۱۵ نفر مبتلا به کووید۱۹ در این کشور وجود دارد. این ویروس باعث مرگ چهار هزار و ۶۳۴ نفر در چین شده است. روز پنج‌شنبه هیچ مورد مرگ جدید گزارش نشد.


بیشتر بخوانید:

Share