Share

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از یک سامانه جدید موشکی بالستیک خودکار رونمایی کرد. فرمانده کل سپاه گفت «دشمن در حال فروپاشی است» اما در همین حال افزود «باید کاملاً مراقب و هوشیار باشیم».

حسین سلامی، فرمانده‌ کل سپاه پاسداران ـ عکس از امین آهویی ـ خبرگزاری تسنیم

چهارشنبه ۱۴ آبان در مراسمی با حضور حسین سلامی، فرمانده ‌کل سپاه پاسداران، این نهاد نظامی از سامانه خودکار پرتاب‌های متوالی موشک‌های بالستیک دوربرد رونمایی کرد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران این سامانه را در اختیار دارد.

حسین سلامی فرمانده‌ کل سپاه پاسداران در این مراسم موشک‌های جدید سپاه را با «قابلیت پرتاب همزمان یا متوالی موشک با فاصله‌های زمانی دلخواه» توصیف کرد.

سلامی با بیان این‌که «دشمن در حال متلاشی شدن و فروپاشی است»، «دشمن» را خطرناک توصیف کرد و گفت:

«باید کاملاً مراقب و هوشیار باشیم و بر استعداد، ظرفیت و قابلیت دفاعی و بازدارندگی خود بیفزاییم. (…) پرواز موشک‌های ما پیکره دشمن را می‌لرزاند و قدرت موشک ما ضامن عقب‌نشینی دشمنان است.»

سپاه پاسداران در حالی موشک‌های جدید خود را رونمایی می‌کند که آمریکا و اتحادیه اروپا همواره مخالفت خود را با توسعه برنامه موشکی ایران اعلام کرده‌اند و یکی از دلایل تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نیز ادامه توسعه برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی بوده است.

رونمایی از موشک‌های بالستیک جدید سپاه پاسداران همچنین در حالی انجام می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جریان است و هنوز پیروز آن معلوم نیست.

روز چهارشنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت:

«برای ما مهم نیست چه کسی در آمریکا انتخاب می‌شود ولی شیوه‌ای که آمریکا در پیش می‌گیرد مهم است.»

پیش از این سپاه پاسداران پس از امضای توافق هسته‌ای، ۹ اسفند ۹۴ دو موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتری را آزمایش کرده بود. روی بدنه این موشک‌ها به زبان عبری نوشته‌ شده بود: «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود». آزمایش این موشک‌ها به‌عنوان اقدامی تحریک‌آمیز و یکی از عوامل شکست برجام و بازگشت تحریم‌ها ارزیابی شد.

اینفوگرافی زیر موشک‌های در اختیار جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد:


بیشتر بخوانید:

Share