Share

در حالی‌که میلیون‌ها رأی هنوز شمرده نشده و برنده قطعی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به صورت رسمی اعلام نشده است، دونالد ترامپ تهدید کرده که شکایت خواهد کرد.

تا غروب چهارشنبه ترامپ و ستاد انتخاباتی‌اش تهدید کرده بودند که انتخابات را به دیوان‌‌عالی کشانده و با شکایت قانونی شمارش آرا را در سه ایالت سرنوشت ساز متوقف کرده و در یک ایالت هم درخواست بازشماری می‌کنند.

مسوولان شمارش آرای غیابی در یک مرکز شمارش رأی‌ در دیترویت میشیگان – چهارم نوامبر ۲۰۲۰- عکس از خبرگزاری فرانسه

شمارش آرا هنوز در ۵ ایالت جورجیا، کارولینای شمالی، آریزونا، نوادا و پنسیلوانیا ادامه دارد. 

ستاد انتخاباتی ترامپ خواهان توقف شمارش آرا در میشیگان، پنسیلوانیا و جورجیا است و در نظر دارد برای بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین هم درخواست کند.

برنده دو ایالت میشیگان و ویسکانسین (به گزارش آسوشیتدپرس) جو بایدن – رقیب دموکرات ترامپ- اعلام شده است، شمارش بیش از یک میلیون‌‌ رای در پنسیلوانیا هنوز باقی‌مانده است. در ایالت جورجیا حدود ۹۵ درصد آرا شمارش شده و ترامپ و بایدن در این ایالت بسیار به هم نزدیک هستند  و تنها نیم درصد اختلاف دارند.

ساعاتی پیش از اعلام شکایت حقوقی ترامپ از دو ایالت پنسیلوانیا و میشیگان، سناتور میچ مک کانل (رهبر اکثریت سنا) که مجدد انتخاب شده و از متحدان نزدیک ترامپ در چهار سال گذشته بوده گفت: « ادعای پیروزی در انتخابات امری متفاوت از پایان شمارش است، و ما در چند روز آینده خواهیم دید-هم در رقابت سنا و هم در رقابت ریاست جمهوری – که نتیجه نهایی هر ایالت چه خواهد بود و نباید متعجب شوید که وکلای هر دو طرف به میدان آمده‌اند.»

▪️ نتایج انتخابات آمریکا تا ساعت ۲۰:۰۰ پنج‌شنبه پنجم نوامبر به وقت تهران (۱۷:۳۰ به وقت اروپای مرکزی):
👈🏽 رأی الکترال در انتخابات ریاست‌جمهوری: ۲۵۳ برای جو بایدن، ۲۱۴ برای دونالد ترامپ ــ برنده به ۲۷۰ رأی الکترال نیاز دارد
👈🏽 تعداد کرسی‌ها در مجلس نمایندگان: ۲۰۸ کرسی برای دموکرات‌ها، ۱۹۰ کرسی برای جمهوری‌خواهان ــ ۳۷ کرسی باقی مانده
👈🏽 تعداد کرسی‌ها در سنا: ۴۸ کرسی برای دموکرات‌ها، ۴۸ کرسی برای جمهوری‌خواهان ــ ۴ کرسی باقی مانده

تظاهرات «هر رأیی را بشمارید»

معترضان در چندین شهر در نقاط مختلف آمریکا چهارشنبه شب به خیابان‌ها آمده و از مقام‌های انتخاباتی خواستند تا «هر رأیی را بشمارند».

در شهر نیویورک و در خیابان پنجم منهتن، هزاران نفر ضمن عبور از کنار مغازه‌های لوکسی که با چوب ویترین خود را از ترس ناآرامی و غارت پوشانده بودند در تظاهراتی نسبتا  آرام و صلح آمیز خواهان ادامه شمارش آرا شدند. در گوشه‌ای از این تظاهرات عده‌ای به نحوه کار پلیس اعتراض کردند که جو ناآرام شد و پلیس حدود ۲۰ نفر را بازداشت کرد.

تظاهرات مشابهی در چندین شهر دیگر آمریکا از جمله لس‌آنجلس، سیاتل، هیوستون، پیتسبورگ، مینیاپولیس و سن دیه‌گو برگزار شد. گروهی از تظاهرکنندگان مقابل شهرداری شهر دالاس (ایالت تگزاس) تجمع کردند . در شیکاگو نیز معترضان در حالی‌که به سمت مرکز شهر تظاهرات می‌کردند، خواهان تکمیل روند شمارش آرا شدند.

بیانکا دیویس لاولاک- کشیش از کمپین مردم فقیر در ایالت واشنگتن در تظاهرات «همه آرا را بشمارید»- چهارم نوامبر ۲۰۲۰- عکس از خبرگزاری فرانسه

در فیلادلفیا شهری که شمارش آرا در آن ادامه دارد، نیز گروهی به  خیابان آمده و خواهان آن شدند که همه رای‌ها شمرده شود.

ترامپ پیش از این مدعی شده که رأی پنسیلوانیا را برده است، اما مسئولان شمارش آرا می‌گویند که هنوز صدها هزار رأی  شمارش نشده است، اغلب رأی های شمارش نشده مربوط به آرای پستی و نیزمناطقی است که در انتخابات قبلی به هیلاری کلینتون رأی داده بودند. ترامپ در پنسیلوانیا از بایدن پیش است اما اختلاف بایدن و ترامپ در پنسیلوانیا تا صبح روز پنج‌شنبه حدود ۲۰۰ هزار رای بود. 

برخی از اعتراض‌های چهارشنبه شب توسط گروه‌هایی که با ائتلاف «حمایت از نتیجه» –  که ائتلافیاز سازمان‌های مردم‌نهاد و اتحادیه‌های کارگری است – سازمان یافته بود. 

در مینیاپولیس تظاهرکنندگان درخواست‌های دیگری از جمله در رابطه با مهاجرت، تغییرات اقلیمی و عملکرد پلیس را نیز مطرح می‌کردند، پلیس مینیاپولیس ده‌ها نفر را بازداشت کرد.

تظاهرات در مینیاپولیس- ۴ نوامبر ۲۰۲۰- عکس از خبرگزاری فرانسه

برخی از این تظاهرات برنامه ریزی شده بود و برخی خودجوش بود اما پس از تهدید ترامپ به توقف شمارش آرا صورت گرفت.

تظاهرات «رأی‌ را نشمارید»

روز  چهارشنبه و پیش از این رشته تظاهرات، تعدادی از طرفداران ترامپ نیز با شعار « رأی‌ها را نشمارید» در شهر دیترویت (ایالت میشیگان) در برابر یک مرکز شمارش آرا تجمع کرده بودند. رأی‌ ایالت میشیگان را بایدن برده است و تظاهراتی کمی پیش از‌ آن که پیروزی بایدن در این ایالت اعلام شود آغاز شد.

طرفداران دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به یک مرکز شمارش آرا در دیترویت میشیگان رفته و با کوبیدن مشت بر شیشه خواهان توقف شمارش آرا هستند- ۴ نوامبر ۲۰۲۰- عکس از خبرگزاری فرانسه

در شهر فینیکس، ایالت آریزونا، تظاهرکنندگان طرفدار ترامپ که برخی از آنها مسلح بودند، در برابر کنگره ایالتی تجمع و خواهان توقف شمارش آرا شدند. کمی پیش از آغاز این تظاهرات چندین سازمان خبری از جمله آسوشیتدپرس و شبکه خبری فاکس از پیروزی بایدن در این ایالت خبر داده بودند. برخی از معترضان شعار می‌دادند «شرم بر فاکس».

در منطقه ماریکوپای ایالت آریزونا کلانتری تعدادی از ماموران خود را برای حفاظت از یک مرکز رای‌گیری و ممانعت از ورود معترضان به مرکز اعزام کرد

شب پیش از آن سه شنبه چندین شهر دیگر آمریکا از واشنگتن‌دی‌سی تا سیاتل صحنه تظاهرات پراکنده بود، اما از خشونت و ناآرامی گزارشی منتشر نشد.

آخرین نتایج 

تا بامداد پنج‌شنبه به وقت شرق آمریکا آخرین نتایج شمارش آرا از این قرار است:

در انتخابات ریاست‌جمهوری: ۲۵۳ رأی الکترال برای جو بایدن، ۲۱۴ رأی الکترال برای دونالد ترامپ- برنده به ۲۷۰ رأی الکترال نیاز دارد-  تکلیف ۷۱ رأی الکترال باید مشخص شود.
تعداد کرسی‌ها در مجلس نمایندگان: ۲۰۵ کرسی برای دموکرات‌ها، ۱۹۰ کرسی برای جمهوری‌خواهان ــ ۴۰ کرسی باقی مانده است.
تعداد کرسی‌ها در سنا: ۴۸ کرسی برای دموکرات‌ها، ۴۸ کرسی برای جمهوری‌خواهان ــ ۴کرسی باقی مانده است.

برای مشخص شدن نتیجه کامل باید دستکم تا پنج‌شنبه شب به وقت شرق آمریکا صبر کنید.

وضعیت بایدن چگونه است؟

هر چند هنوز به صورت قطعی نمی‌توان درباره نتیجه اظهار نظر کرد اما بایدن همچنان می‌تواند به  پیروز شدن در این انتخابات امیدوار باشد. بایدن تا کنون ۲۵۳ رأی الکترال را برده و برای اعلام پیروزی به ۱۷ رأی دیگر نیاز دارد. تا صبح پنج‌شنبه بایدن در نوادا ( که ۶ رأی الکترال دارد) پیش بود. بردن رای پنسیلوانیا (۲۰ رأی الکترال) پیروزی او را تثبیت می‌کند.

وضعیت ترامپ چگونه است؟

ترامپ تا کنون ۲۱۴ رأی الکترال را برده و به ۵۶ رأی الکترال دیگر نیاز دارد. پیروزی در پنسیلوانیا هر چند برد او را لزوما تثبیت نمی‌کند اما برای او حیاتی است. ترامپ در پنسیلوانیا پیش است اما اغلب آرای شمارش نشده پنسیلوانیا به مناطقی تعلق دارد که دموکرات‌‌ها در آن اکثریت دارند.

ترامپ در آلاسکا، جورجیا و کارولینای شمالی هم از بایدن جلوتر است، هرچند اختلاف در جورجیا بسیار کم و حدود نیم درصد است. برای یک پیروزی قاطع ترامپ به آرای ایالت نوادا (۶ رأی الکترال)، کارولینای شمالی (۱۵ رأی الکترال)، جورجیا (۱۶ رأی الکترال) و پنسیلوانیا (۲۰ رأی الکترال) نیاز دارد.

فعلا در نوادا بایدن پیش است و در کارولینای شمالی، جورجیا و پنسیلوانیا ترامپ جلوتر است.

رأی عمومی

هر چند رأی عمومی معیار انتخاب رییس جمهور آمریکا نیست، اما دست‌کم معیاری است برای  سنجش میزان محبوبیت سراسری نامزدها. تا ظهر روز چهارشنبه ( به وقت شرق آمریکا) و به گزارش آسوشیتدپرس،  تعداد آرای جو بایدن نامزد دموکرات‌ها از مرز ۷۰ میلیون رأی گذشت. 

با این حساب بایدن رکورد پیشین بیشترین رأی عمومی را که تا این زمان به باراک اوباما  با ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار رأی تعلق داشت شکست.

در نخستین ساعات صبح پنج‌شنبه و به گزارش نیویورک تایمز تعداد آرای بایدن بیش از۷۱ میلیون و ۹۰۰ هزار رأی و تعداد آرای ترامپ حدود ۶۸ میلیون و ۳۰۰ هزار رأی  است.

جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰- پنسیلوانیا (عکس از خبرگزاری فرانسه)

از آنجا که رییس جمهور آمریکا نه با رأی‌ مستقیم مردم بلکه از طریق کالج الکترال انتخاب می‌شود، نامزدی که لزوما برنده بیشترین آرای عمومی شده ممکن است برنده انتخابات نباشد. در مجموع ۵۳۸ رأی‌ الکترال برای تمامی ۵۰ ایالت تعیین شده و برنده انتخابات نامزدی است که دستکم ۲۷۰ رای الکترال را ببرد. 

رییس جمهور بعدی روز بیستم ژانویه بر روی پله‌های ساختمان کاپیتول (کنگره) در پایتخت  سوگند یاد می کند و سپس راهی کاخ سفید به آدرس شماره ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا در شهر واشنگتن دی‌سی می‌شود تا ۴ سال رییس جمهور آمریکا باشد.

در همین زمینه:

Share