Share

شمارش آرا در ۵ ایالت سرنوشت‌ساز جورجیا، کارولینای شمالی، آریزونا، نوادا و پنسیلوانیا همچنان ادامه دارد. 

تا بعد از ظهر جمعه به وقت واشنگتن‌دی‌سی،  جو بایدن با ۷۳ میلیون و۹۸۵ هزار رأی عمومی و ۲۵۳ رأی الکترال از دونالد ترامپ  با ۶۹ میلیون و ۸۸۳ هزار رای عمومی و ۲۱۴ رأی الکترال پیش است. 

نامزد دموکرات‌ها در ایالت‌های کلیدی جورجیا، پنسیلوانیا، آریزونا و نوادا از دونالد ترامپ پیش افتاده است.

 هر نامزدی که دستکم ۲۷۰  رأی الکترال را کسب کند برنده انتخابات است.

مردم در حال تماشای نتایج انتخابات در میدان تایمز نیویورک – عکس از خبرگزاری فرانسه

آخرین نتایج

بایدن و ترامپ در دو ایالت جورجیا و پنسلوانیا شانه به شانه جلو می‌روند. 

 جو بایدن با اختلاف اندکی در پنسیلوانیا، آریزونا، جورجیا و نوادا پیش است و دونالد ترامپ درایالت کارولینای شمالی از بایدن جلوتر است.

آریزونا

حدود ۹۲ درصد آرا شمرده شده و بایدن کمتر از ۲ درصد از ترامپ جلوتر است. همچنان صدها هزار رأی باید در این ایالت شمرده شود. آرایی که روز انتخابات به صندوق ریخته شده همگی شمارش شده و آرای باقی‌مانده آرای پستی است که دوشنبه و سه شنبه به مراکز اخذ رأی رسیده است.

آریزونا ۱۱ رأی الکترال دارد.

جورجیا

بیش از ۹۸ درصد آرا شمرده شده و بایدن ۱۵۰۰ رای از ترامپ جلوتر است.

قسمت قابل توجهی از ده‌ها هزار رای باقیمانده این ایالت مربوط به مناطق طرفدار دموکرات‌‌ها و البته بخشی نیز مربوط به مناطق عمدتا طرفدار جمهوری‌خواهان است. حدود ۹۰۰۰ رأی  شهروندان ساکن خارج آمریکا و آرای نظامیان این ایالت که مشغول خدمت خارج از کشور هستند قرار است روز جمعه شمرده شود. احتمال بازشماری آرا در این ایالت وجود دارد.

جورجیا ۱۶ رأی الکترال دارد.

پنسیلوانیا

حدود ۹۵ درصد آرا شمرده شده و بایدن با بیش از ۱۳ هزار رأی از ترامپ جلوتر است. شمارش آرای پستی هنوز به پایان نرسیده است. بخش قابل توجهی از آرای شمارش نشده مربوط به مناطقی است که دموکرات‌ها در آن اکثریت دارند.

پنسیلوانیا ۲۰ رأی الکترال دارد.

سناریوهای پیروزی 

تا ساعت۲۳ به وقت تهران،‌ بایدن ۲۵۳ رأی الکترال و ترامپ ۲۱۴ رأی دارد. بایدن در جورجیا (۱۶ رأی الکترال)، پنسیلوانیا (۲۰ رأی)، نوادا (۶ رأی)، آریزونا (۱۱ رأی) پیش افتاده. ترامپ بدون پیروزی در جورجیا یا پنسیلوانیا به ۲۷۰ رأی ــ تعداد لازم برای پیروزی ــ نخواهد رسید.

سناریوهای پیش روی بایدن

برای پیروزی در انتخابات بایدن لازم است رأی دو ایالت از یکی از این ۴ ایالت ( آریزونا، کارولینای شمالی، نوادا و جورجیا را ببرد.

راه دیگری پیروزی برای بایدن بردن رأی ایالت پنسیلوانیاست.

سناریوهای پیش روی ترامپ

ترامپ برای پیروزی در انتخابات به رأی ۳ ایالت از این ۴ ایالت ( آریزونا، کارولینای شمالی، نوادا و جورجیا)  به علاوه رأی ایالت پنسیلوانیا نیاز دارد .

کنفرانس خبری دونالد ترامپ در کاخ سفید در شامگاه پنجم نوامبر

افزایش حفاظت از بایدن

سرویس مخفی آمریکا از روز جمعه تدابیر امنیتی شدید تری برای حفاظت از بایدن در نظر گرفته است. به گزارش واشنگتن پست دلیل افزایش محافظت، احتمال پیروزی بایدن در انتخابات است. سخنگوی سرویس مخفی آمریکا حاضر به اظهار نظر در این رابطه نشده و گفته است که تدابیر امنیتی افراد بلندپایه قابل بحث و اظهار نظر نیست. دستیاران بایدن نیز در این رابطه نظری نداده اند.

جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ و همسرش جیل بایدن- عکس از خبرگزاری فرانسه

رییس جمهور بعدی روز بیستم ژانویه بر روی پله‌های ساختمان کاپیتول (کنگره) در پایتخت  سوگند یاد می کند و سپس راهی کاخ سفید به آدرس شماره ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا در شهر واشنگتن دی‌سی می‌شود تا ۴ سال رییس جمهور آمریکا باشد.

در همین زمینه:

Share