Share

در حالی که هنوز نتیجه نهایی رأی دو ایالت جورجیا و کارولینای شمالی قطعی نشده، دونالد ترامپ سلامت انتخابات را زیر سئوال می‌برد اما مقام‌های دولتی آمریکا بر سلامت انتخابات ۲۰۲۰ تأکید دارند، جو بایدن آرای الکترال ایالت آریزونا را از آن خود کرد.

جو بایدن در کنار کمالا هریس در حال سخنرانی در ولمینگتون – ۶ نوامبر ۲۰۲۰- عکس از خبرگزاری فرانسه

جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا در رقابتی نزدیک و با اختلاف نسبتاً کمی ۱۱ رأی الکترال ایالت آریزونا را برد و پیروزی خود را در انتخابات  ۲۰۲۰ مستحکم‌تر کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا تا کنون حاضر به پذیرش نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ نشده و مدعی است که برخی آرا به صورت غیرقانونی شمرده شده. ترامپ  و ستاد انتخاباتی او چندین شکایت حقوقی طرح کرده‌اند اما هنوز نتوانسته‌اند ادعای خود را ثابت کنند و مقام های دولتی آمریکا اعلام کرده‌اند که انتخابات ۲۰۲۰ ایمن‌ترین و سالم‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا بوده است.

آریزونا

جو بایدن با ۱۱ هزار رأی یعنی حدود ۳ دهم درصد رأی الکترال ایالت آریزونا را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ برد و با این حساب مجموع آرای الکترال او اکنون به ۲۹۰ رأی رسیده است.

از سال ۱۹۹۶ به این سو و زمانی‌که بیل کلینتون رأی ایالت آریزونا را برد، دموکرات‌ها در این ایالت شکست خورده بودند.

۴ سال پیش و در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ترامپ با اختلاف ۳,۵ درصد رأی این ایالت را برد.

نتایج آرا

تا  روز جمعه ۱۳ نوامبر / ۲۳ آبان،  جو بایدن ۷۷ میلیون و ۹۲۰ هزار رأی عمومی و ۲۹۰  رأی الکترال را کسب کرده و  دونالد ترامپ  ۷۲ میلیون و ۶۰۹ هزار رأی عمومی و ۲۱۷ رأی الکترال به دست آورده است

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هر نامزدی که دست‌کم ۲۷۰  رأی الکترال را کسب کند برنده انتخابات است.

جورجیا و کارولینای شمالی

با وجود این‌که جو بایدن حد نصاب آرای الکترال را کسب کرده و پیروز این انتخابات شده اما شمارش آرا در دو ایالت جورجیا و مارولینای شمالی همچنان ادامه دارد.

در جورجیا بیش از ۹۸ درصد آرا شمرده شده و بایدن با حدود ۱۵ هزار رأی از ترامپ جلوتر است، اما به دلیل اختلاف اندک آرای دو نامزد وزیر امور داخلی دولت ایالتی دستور بازشماری آرا را داده است. بازشماری آرای ایالت جورجیا از جمعه صبح به وقت شرق آمریکا آغاز می‌شود.

در ایالت کارولینای شمالی ترامپ همچنان با اختلاف بیش از ۷۰ هزار رأی از بایدن جلوتر است.

جو بایدن پس از آنکه در ماه دسامبر توسط الکتورها رسماً انتخاب شد، در روز بیستم ژانویه بر روی پله‌های ساختمان کاپیتول (کنگره) در پایتخت به عنوان چهل و ششمین رییس جمهوری آمریکا سوگند یاد می کند و سپس راهی کاخ سفید به آدرس شماره ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا در شهر واشنگتن دی‌سی می‌شود تا برای ۴ سال رییس جمهوری آمریکا باشد.

جو بایدن ۷۷ ساله  مسن‌ترین رییس جمهوری خواهد بود که وارد کاخ سفید می‌شود. 

در همین زمینه:

Share