Share

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا در حال گزینش کابینه‌ای متنوع است. در کابینه احتمالی جو بایدن نام سوزان رایس به عنوان گزینه وزیر خارجه و نام میشل فلورنوی به عنوان گزینه پست وزارت دفاع مطرح شده است.

جو بایدن در کنار کمالا هریس در حال سخنرانی در ولمینگتون – ۶ نوامبر ۲۰۲۰- عکس از خبرگزاری فرانسه

میشل فلورنوی کیست؟

میشل فلورنوی پیش از این از مشاوران ارشد دفاعی در دولت بیل کلینتون و باراک اوباما بود و از نظر سیاسی میانه‌رو محسوب می‌شود.

از زمان ترک دولت تا کنون خانم فلورنوی در نقش مشاور در زمینه قراردادهای نظامی کار می‌کرده است.

گفته می‌شود خانم فلورنوی گزینه مطرح وزارت دفاع در کابینه بایدن است.

میشل فلورنوی نامزد احتمالی پست وزارت دفاع کابینه بایدن- ژانویه ۲۰۱۷- فوروم امنیتی اسپن-(عکس از خبرگزاری فرانسه)

اگر انتصاب خانم فلورنوی در سنای آمریکا تایید شود،  او نخستین وزیر دفاع زن آمریکا خواهد بود.

از نخستین وظایف وزیر دفاع بعدی آمریکا، اعزام ارتشیان برای توزیع واکسن کووید-۱۹ در سراسر آمریکا است. احتمال می‌رود خانم فلورنوی بدنبال بازسازی شهرت بین المللی آمریکا نیز باشد. او ماه مارس سال جاری در کنفرانسی گفته بود «بهتر کردن اعتماد و جایگاه آمریکا مستلزم سال‌ها کار خواهد بود»

سوزان رایس برای وزارت خارجه

سوزان رایس، طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ مشاور امنیت ملی دولت اوباما بود.

سوزان رایس که در دولت اوباما عهده دار پست مشاور امنیت ملی و سفیر آمریکا در سازمان ملل بوده، گزینه آسانی برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا است.

احتمال دارد جمهوری‌خواهان به دلیل قضیه حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی در سال ۲۰۱۲ و آنچه آنها اظهارات گمراه‌کننده خانم رایس در رابطه با این قضیه می‌دانند – با وزارت او مخالفت کنند.

حمله به کنسول‌گری آمریکا در بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ رخ داد. در طی این حمله که گروه «انصار شریعه» وابسته به القاعده انجام داد، کریستوفر استیونز سفیر ایالات متحده در لیبی و چند کارمند دیگر کنسول‌گری آمریکا کشته شدند.

سوزان رایس از حامیان توافق جامع اقدام مشترک (برجام) است و پس از به قدرت رسیدن ترامپ، از منتقدان سیاست فشار حداکثری رئیس‌جمهوری ایالات متحده علیه ایران بود.

پیت بوتیجج برای سازمان ملل

شاید پیت بوتیجج، شهردار سابق ساوت‌بند ایندیانا را از زمان مناظرات انتخاباتی دموکرات‌ها به خاطر داشته باشید. او پس از کناره‌گیری از رقابت‌ برای ریاست جمهوری به کمپین بایدن پیوست و برای او تبلیغ می‌کرد.

اینک پست سفیر آمریکا برای سازمان ملل متحد ممکن است نصیب آقای بوتیجج شود. بوتیجج ۳۷ ساله  دموکراتی با مواضع نسبتا متعادل به حساب می‌آید. او نخستین مرد همجنس‌گرا است که کارزاری گسترده برای ریاست‌جمهوری آمریکا به راه انداخت.

دیگر گزینه‌ها 

لایل برینارد، یکی از اعضای هیات مدیره فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) که او نیز سیاستمداری میانه‌رو است در میان گزینه‌های مطرح برای پست وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

لایل برینارد، عضو هیات مدیره بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) – اکتبر ۲۰۱۹ -واشنگتن دی‌سی – عکس از خبرگزاری فرانسه

داگ جونز، که به تازگی در انتخابات سنا برای کسب سناتوری ایالت آلاباما شکست خورده وکیل و دادستان سابق ایالت آلاباما است و نام او برای وزارت دادگستری مطرح شده. آقای جونز یک دموکرات میانه‌رو است.

 دیگر گزینه محتمل وزارت دادگستری خانم سالی ییتز است. خانم ییتز در دولت ترامپ کفیل دادستان کل آمریکا بود اما به‌دلیل اختلاف بر سر فرمان مسافرتی ترامپ اخراج شده بود.

نام برخی از چهره‌های طیف چپ دموکرات همچون برنی سندرز و الیزابت وارن برای وزارتخانه‌های کار و خزانه‌داری نیز مطرح شده اما اگر سنا در دست اکثریت جمهوری‌خواه باقی بماند، آنها بخت کمتری برای تأیید شدن صلاحیت‌شان خواهند داشت.

روز شنبه آقای بایدن در حالیکه مشغول دوچرخه سواری با همسرش در ساحل رهوبت در ایالت دلاور بود در پاسخ به سوال خبرنگاری تایید کرد که به مراحل نهایی انتخاب اعضای کابینه‌اش نزدیک است. 

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب به همراه همسرش جیل بایدن در پارک ایالتی کیپ هنلوپن نزدیک ساحل رهوبوت دوچرخه سواری می‌کنند. ۱۴ نوامبر ۲۰۲۰ – عکس از خبرگزاری فرانسه

جو بایدن که با وعده «رییس جمهوری برای همه آمریکایی‌ها» در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز شد به زودی برای تایید اعضای کابینه‌اش با چالش سنا که به احتمال زیاد در کنترل جمهوری‌خواهان خواهد بود، مواجه می‌شود.

جو بایدن پس از آنکه در ماه دسامبر توسط الکتورها رسماً انتخاب شد، در روز بیستم ژانویه بر روی پله‌های ساختمان کاپیتول (کنگره) در پایتخت به عنوان چهل و ششمین رییس جمهوری آمریکا سوگند یاد می کند و سپس راهی کاخ سفید به آدرس شماره ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا در شهر واشنگتن دی‌سی می‌شود تا برای ۴ سال رییس جمهوری آمریکا باشد.

جو بایدن ۷۷ ساله  مسن‌ترین رییس جمهوری خواهد بود که وارد کاخ سفید می‌شود.


در همین زمینه:

Share