Share

ارتش اسرائیل اعلام کرد در واکنش به اقدام ایران و سوریه در بمب‌گذاری در منطقه حائل مرزی برای هدف قرار دادن نیروهای اسرائیلی، به مواضع نیروی قدس سپاه پاسداران و نیروهای مسلح سوریه در داخل خاک سوریه حمله کرده است. خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد پدافند هوایی این کشور یک حمله اسرائیل در حریم هوایی دمشق را خنثی کرده است.

عکس: آرشیو

صبح چهارشنبه ۱۸ نوامبر/۲۸ آبان ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که هواپیماهای جنگنده اسرائیلی «اهداف نظامی» متعلق به سپاه قدس و نیروهای مسلح سوریه را بمباران کرده‌اند. بر این اساس این اهداف شامل چند پایگاه نظامی و مرکز فرماندهی و چند سامانه دفاع موشکی در بلندی‌های جولان و دمشق می‌شوند.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل اقامتگاه فرماندهان ارشد سپاه قدس در دمشق و همینطور مرکز فرماندهی لشکر هفت نیروهای مسلح سوریه هدف این حملات قرار گرفتند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی در این حملات سه نظامی کشته و چهار نفر محروح شدند. معلوم نیست که کدامیک از کشته‌شدگان و مجروحان عضو سپاه قدس یا ارتش سوریه‌اند.

خبرگزاری سانا اعلام کرد پدافند هوایی این کشور یک حمله اسرائیل در حریم هوایی دمشق را خنثی کرده است.

یک فرمانده ارتش اسرائیل به رسانه‌های این کشور گفت چند هفته گذشته نیروهای محلی منطقه حائل مرزی در بلندی‌های جولان را زیر نظر سپاه قدس بمب‌گذاری کرده بودند. حمله صبح چهارشنبه به مواضع ارتش سوریه و سپاه قدس در پاسخ به این اقدام انجام شد.

بلافاصله بعد از بمباران مواضع نیروهای مسلح سوریه و سپاه قدس، سامانه «گنبد آهنین» در اسرائیل فعال شد.

چند ساعت قبل از این حمله بنی گانتس، وزیر جنگ اسرائیل از بلندی‌های جولان دیدار کرده بود. گانتس در سخنانی اعلام کرد ارتش اسرائیل آماده مقابله با تهدیدات در مرز با لبنان و سوریه است. گانتس مسئولیت بمب‌گذاری در منطقه حائل مرزی را متوجه سوریه کرد.

اسرائیل از آوریل/ فرودین دو سال پیش تاکنون بارها پایگاه‌های نظامی سپاه قدس در حمص، دیرالزور و دمشق را هدف حملات هوایی خود قرار داده اما در اغلب مواقع مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است. ارتش اسرائیل اما این بار بلافاصله رسماً مسئولیت این حمله را پذیرفت.

بیشتر بخوانید:

Share