Share

چهار سال پس از تلاش برای انجام کودتا علیه رجب طیب اردوغان، دادگاه آنکارا ۳۳۷ نفر از جمله افسران و خلبان‌های نیروی هوایی را به حبس ابد محکوم کرد.

چند تن از افرادی که در ارتباط با کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت و محاکمه شدند – عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاه آنکارا در جریان رسیدگی به اتهامات عاملان کودتای نافرجام ۲۰۱۶ علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پنج‌شنبه ۲۶ نوامبر / ۶ آذر ۳۳۷ نفر را به حبس ابد محکوم کرد. در میان محکوم‌شدگان افسران و خلبان‌های نیروی هوایی ترکیه دیده می‌شوند.

از سوی دیگر، براساس حکم دادگاه، ۶۰ نفر نیز به مجازات‌های مختلف زندان محکوم و ۷۵ نفر تبرئه شدند.

در مجموع حدود ۵۰۰ نفر در این دادگاه بزرگ محاکمه شدند.

در میان محکومان خلبان‌هایی وجود دارند که چندین مکان نمادین آنکارا مانند پارلمان را بمباران کرده بودند. افسران و غیرنظامیانی که شب ۱۵ تا ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ (۲۵ و ۲۶ تیر ۱۳۹۵) از پایگاه نظامی آکینچی کودتا را هدایت کردند نیز دیده می‌شوند.

بیشتر این افراد به حبس سنگین ابد محکوم شدند، مجازاتی که در سال ۲۰۰۴ دستگاه قضائی ترکیه آن را جایگزین مجازات اعدام کرد.

رجب طیب اردوغان، فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی ساکن آمریکا را مسئول کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ می‌داند اما گولن چنین اتهامی را رد می‌کند.

از زمان کودتای نافرجام، مقام‌های ترکیه بی‌وقفه طرفداران فتح‌الله گولن را تحت پیگرد قرار داده و پاکسازی‌های گسترده‌ای را که در تاریخ معاصر ترکیه بی‌سابقه است، به راه انداخته‌اند. ده‌ها هزار نفر دستگیر شده و بیش از ۱۴۰ هزار نفر از کار خود برکنار یا تعلیق شده‌اند.

موج دستگیری‌ها تا به امروز نیز ادامه دارد، اگرچه از سرعت آن اکنون کاسته شده است.

دادگاه‌های دیگر با تعداد متهمان حتی بیشتر نیز در ادامه برگزار خواهند شد. بیش از ۵۲۰ نفر در دادگاه دیگری در رابطه با فعالیت‌های گارد ریاست جمهوری در شب کودتای نافرجام محاکمه می‌شوند.

در حال حاضر حدود ۲۸۹ دادگاه در رابطه با تلاش برای انجام کودتا به اتمام رسیده‌اند، در حالی که ۱۰ دادگاه دیگر ادامه دارند. دادگاه‌ها تاکنون نزدیک به ۴۵۰۰ نفر را محکوم کرده‌اند و براساس آمار رسمی برای تقریباً ۳۰۰۰ نفر از آن‌ها مجازات حبس ابد تعیین شده است.

بیشتر بخوانید:

Share