Share

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد دست‌کم ۱۹ شبه‌نظامی تحت امر سپاه قدس در حمله‌ای که احتمالاً اسرائیل انجام داد کشته شدند. این شبه‌نظامیان شیعیان پاکستانی بودند و به تیپ زینبیون تعلق داشتند.

سوریه، عمق استراتژیک جمهوری اسلامی (عکس: شاتر استاک)

به گزارش خبرگزاری فرانسه این حمله بامداد پنجشنبه ۲۶ نوامبر/ ۶ آذر در استان دیرالزور در غرب ابوکمال انجام شد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید این حمله توسط ارتش اسرائیل انجام شد.

دیده‌بان حقوق بشر که در لندن مستقر است همچنین گزارش داد که سحرگاه یک روز قبل از این حمله، در حمله دیگری در نزدیکی دمشق هشت شبه‌نظامی نزدیک به ایران کشته شدند.

شامگاه شنبه گذشته نیز در حمله هوایی به مقر شبه‌نظامیان تیب فاطمیون سپاه قدس در ابوکمال ۱۴ نفر کشته شدند.

پیش از این گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواسته بود برای اخراج نیروهای نظامی ایران از خاک سوریه اقدام کند.

اسرائیل از آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون صدها حمله هوایی به مواضع ارتش سوریه و سپاه قدس انجام داده است.

اسرائیل از آوریل/ فرودین دو سال پیش تاکنون بارها پایگاه‌های نظامی سپاه قدس در حمص، دیرالزور و دمشق را هدف حملات هوایی خود قرار داده اما در اغلب مواقع مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

صبح چهارشنبه ۱۸ نوامبر/۲۸ آبان ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که هواپیماهای جنگنده اسرائیلی «اهداف نظامی» متعلق به سپاه قدس و نیروهای مسلح سوریه را بمباران کرده‌اند. بر این اساس این اهداف شامل چند پایگاه نظامی و مرکز فرماندهی و چند سامانه دفاع موشکی در بلندی‌های جولان و دمشق می‌شوند.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل اقامتگاه فرماندهان ارشد سپاه قدس در دمشق و همینطور مرکز فرماندهی لشکر هفت نیروهای مسلح سوریه هدف این حملات قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید:

Share