Share

خودروی محسن فخری‌زاده، از مسئولان و چهره‌های اصلی برنامه هسته‌ای ایران در شهر آبسرد دماوند مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. او پس از انتقال به بیمارستان جان باخت. چند نفر دیگر در جریان این حمله کشته شدند.

محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع جمهوری اسلامی ترور شد.

شامگاه جمعه ۷ آذر، در پی انتشار خبرهای ناهمخوان از ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای جمهوری اسلامی، وزارت دفاع ایران سرانجام با انتشار بیانیه‌ای این حمله و کشته شدن فخری‌زاده را تأیید کرد.

روابط عمومی وزارت دفاع در این بیانیه اعلام کرد که بعدازظهر جمعه «عناصر تروریست مسلح» خودرو حامل محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند؛ در جریان حمله بین تیم حفاظت او و مهاجمان درگیری رخ داد و فخری‌زاده که به شدت مجروح شده بود به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش تیم پزشکی به جایی نرسید و فخری‌زاد جان باخت.

وزارت دفاع بدون آن‌که نامی از عاملان این اقدام ببرد آن را اقدامی «ناجوانمردانه» خواند.

خبرگزاری تسنیم نوشته است که عملیات ترور فخری‌زاده ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه جمعه انجام شده است. به‌نوشته این خبرگزاری نزدیک به نیروهای امنیتی، ابتدا یک دستگاه خودرو نیسان در میدان خلیج فارس آبسرد در حین عبور خودرو فخری‌زاده خود را منفجر می‌کند و سپس عامل بعدی اقدام به تیراندازی رگباری می‌کند که یکی از محافظان فخری‌زاده چهار تیر خورده و خود محسن فخری‌زاده نیز در پی انفجار و اصابت تیر، پس از انتقال با بالگرد به بیمارستان کشته می‌شود.

خبرگزاری فارس نیز به‌نقل از شاهدان عینی نوشت ابتدا یک انفجار رخ داد و پس از آن صدای رگبار شنیده شد. یک خبرنگار فارس نیز گفته است دو جسد در درمانگاه آبسرد را دیده و تخت فخری‎زاده نیز «پر از خون» بوده است.

خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز به نقل از منابع خبری تأیید نشده گفته که یک نفر از عاملان حمله بازداشت شده است.

نام محسن فخری‌زاده برای نخستین بار در سال ۱۳۸۳ زمانی که سازمان ملل  قطعنامه‌‌ای در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای علیه ایران صادر کرد، به عنوان فردی فعال در فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌های بالیستیک جمهوری اسلامی مطرح شد.

شورای امنیت سازمان ملل نام او را در مارس ۲۰۰۷ با عنوان «دانشمند ارشد وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و رئیس پیشین مرکز تحقیقاتی فیزیک (PHRC)» در فهرست تحریم‌ها قرار داد. این تحریم پس از توافق هسته‌ای رفع شد اما همچنان در لیست تحریم‌های آمریکا باقی ماند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارشی از او به عنوان کسی که در زمینه مواد منفجره و فن‌آوری کلاهک‌های موشک فعالیت داشته نام برده است. این آژانس همچنین گفته بود که بدون گفت‌وگو با فخری‌زاده نمی‌توان به ابعاد برنامه هسته‌ای ایران پی برد.

دو سال پیش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل فخری‌زاده را از طراحان اصلی برنامه هسته ای ایران معرفی کرده و در یک نشست خبری گفته بود نام او را باید به‌خاطر سپرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به ترور فخری‌زاده روز جمعه در توییتر نوشت:

«تروریست‌ها امروز یک دانشمند برجسته ایرانی را کشتند. این عمل بزدلانه که شواهد آشکار از نقش اسرائیل در آن دیده می‌شود، نشانه جنگ‌طلبی از سر ناامیدی عاملان آن است. ایران از جامعه‌ بین‌المللی به ویژه اتحادیه اروپا می‌خواهد که به استانداردهای دوگانه شرم‌آور خود پایان دهد و این عمل تروریستی دولتی را محکوم کند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توییتر خود توییت یک خبرنگار اسرائیلی را بازنشر کرد که در آن نوشته شده بود:

«براساس گزارش ها در ایران محسن فخری‌زاده در دماوند، شرق تهران ترور شده است. او رئیس برنامه نظامی مخفی ایران بود و سال‌ها از سوی موساد تحت تعقیب بود. مرگ او یک ضربه بزرگ روانی و حرفه‌ای برای ایران است.»

در سال‌های ۸۸ تا ۹۰، چهار نفر که با برنامه‌ هسته‌ای ایران در ارتباط مستقیم بودند در تهران ترور شدند. در جریان این ترورها، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری و داریوش رضایی‌نژاد کشته شدند و فریدون عباسی دوانی مجروح شد.

بیشتر بخوانید:

Share