Share

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت به ترور محسن فخری‌زاده  از مسئولان اصلی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در بعد از ظهر جمعه ۷ آذر واکنش نشان داد. ایران در این نامه مدعی شده که نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در این ترور وجود دارد.

محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع جمهوری اسلامی ترور شد

مجید تخت‌روانچی در این نامه آمریکا و اسراییل را در این حمله مسئول دانسته و از آنتونیو گوترش و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست ضمن محکوم کردن این ترور، اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورند.

دولت اسرائیل تاکنون از اظهارنظر مستقیم درباره این ترور خودداری کرده است.

در این نامه آمده است که محسن فخری‌زاده این اواخر در حال تولید اولین کیت بومی تشخیص کرونا در ایران تحت تحریم های ایالات متحده بوده است. او همچنین مدیریت توسعه واکسن کرونا معرفی شده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحددر عین حال افزوده طی ۴۰ سال گذشته، هیچ فشار و حملات تروریستی نتوانسته است مانع دستیابی ایران «به علم و فناوری مورد نیاز برای توسعه اقتصادی- اجتماعی شود.»

تخت‌روانچی همچنین به ایالات متحده و اسراییل در انجام اقدامات ماجراجویانه علیه ایران به ویژه در دوره باقی‌مانده از دولت فعلی آمریکا هشدار داده و بر حق جمهوری اسلامی ایران برای اتخاذ تمام اقدامات لازم در دفاع از مردم و تامین امنیت خود، تاکید کرده است.

همزمان، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، با اشاره به خبر ترور فخری‌زاده گفته است: «ما خواستار خویشتن‌داری و پرهیز از هرگونه اقدامی هستیم که ممکن است به افزایش تنش‌ها در منطقه منجر شود.»

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل هم با اشاره به ترور فخری‌زاده نوشته است: «پرسش‌های زیادی درباره شرایط این اقدام وجود دارد. هنوز هیچ دولت یا عامل غیردولتی‌ای مسئولیت آن را به عهده نگرفته‌ ولی باید به یاد داشته باشیم که قتل هدفمند در خاک یک کشور دیگر و خارج از درگیری نظامی، نقض حقوق بشر است.» او همچنین ترور‌ محسن فخری‌زاده‌ را نقض منشور سازمان ملل در منع استفاده از قدرت قهریه در خارج از خاک کشور در زمان صلح خوانده است.

خودروی محسن فخری‌زاده، از مسئولان و چهره‌های اصلی برنامه هسته‌ای ایران بعدازظهر روز جمعه در شهر آبسرد دماوند مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. او پس از انتقال به بیمارستان جان باخت. چند نفر دیگر در جریان این حمله کشته شدند.

شورای امنیت سازمان ملل در مارس ۲۰۰۷ نام محسن فخری‌زاده را با عنوان «دانشمند ارشد وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و رئیس پیشین مرکز تحقیقاتی فیزیک (PHRC)» در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود. این تحریم پس از توافق هسته‌ای رفع شد اما همچنان در لیست تحریم‌های آمریکا باقی ماند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارشی از او به عنوان کسی که در زمینه مواد منفجره و فن‌آوری کلاهک‌های موشک فعالیت داشته نام برده است. این آژانس همچنین گفته بود که بدون گفت‌وگو با فخری‌زاده نمی‌توان به ابعاد برنامه هسته‌ای ایران پی برد.

دو سال پیش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل فخری‌زاده را از طراحان اصلی برنامه هسته ای ایران معرفی کرده و در یک نشست خبری گفته بود نام او را باید به‌خاطر سپرد.

روز گذشته و به دنبال ترور فخری زاده، سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات با انتشار پیامی اعلام کرد که نیروهای این وزارتخانه شناسایی عاملان این ترور را آغاز کرده‌اند و «انتقام خون» فخری‌زاده را خواهند گرفت.

سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به این مناسبت در پیامی نوشت: «گروه‌های تروریستی و آمران و عاملان این اقدام کور هم بدانند که انتقام سختی در انتظار آن‌ها خواهد بود.»

امیرسرتیپ امیرحاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی شامگاه جمعه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی جزئیات کشته شدن فخری‌زاده را بیان کرد و گفت دو نفر از محافظان او مجروح شدند و یک نفر از محافظان هم کشته شده است.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتی نوشته بود تمام نشانه‌ها حاکی از آن است که این ترور توسط اسرائیل انجام شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در توئیتی مبهم نوشت: «شهروندان اسرائیل شنبه خوبی را برای شما آرزو می‌کنم.»

در همین زمینه:

Share