Share

خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته است. تنها در فاصله یک روز چهار حمله تروریستی گزارش شد. صبح امروز در دو حمله تروریستی جداگانه در ولایت غزنی و زابل ۳۱ نفر کشته و ۳۲ تن زخمی شدند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این دو حمله را برعهده نگرفته است.

ساعت ۷:۳۷ صبح یک‌شنبه ۹ آذر یک خودرو مملو از مواد انفجاری در نزدیکی ساختمان ولسوالی ده‌یک در ولایت غزنی افغانستان منفجر شد. ظاهرشاه نیک‌مل، رییس صحت عامه غزنی به روزنامه «۸ صبح» گفت که در جریان این رویداد ۳۱ تن کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شدند.

وزارت امور داخله افغانستان این رویداد تروریستی را تائید کرده اما در باره جزئیات آن توضیحی ارائه نکرده است.

نیک‌مل اما وضعیت جسمی شش تن از مجروحان را وخیم توصیف کرد و گفت: احتمال می‌رود شمار کشته‌شدگان افزایش یابد.

به گفته او تمامی قربانیان این واقعه نظامی هستند.

تنها چند ساعت پس از این اقدام تروریستی در غزنی، رئیس شورای ولایتی زابل و هیئت همراه او در شهر قلات هدف یک حمله قرار گرفتند.

حکمت کوچی، فرمانده پلیس زابل زخمی شدن عطاجان حق‌بیان، رئیس شورای ولایتی و یک تن از محافظان او را تائید کرد.

رسانه‌های افغانستان اما به نقل از «مسئولان صحی» شمار زخم‌دیدگان این رویداد را ۱۱ تن گزارش کردند.

به گفته رئیس پلیس زابل این حادثه بر اثر انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده رخ داد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت دو حمله حمله تروریستی جداگانه در غزنی و زابل را برعهده نگرفته است.

حملات تروریستی که نظامیان و غیرنظامیان افغانستان را هدف قرار می‌دهد از آغاز ماه جاری افزایش یافته است. یک روز قبل- ۸ آذر- دو حمله انتحاری در کابل گزارش شد. ۴ آذر یک حمله انتحاری در ولایت بامیان ۱۵ نفر را کُشت و ۶۰ نفر را زخمی کرد.

مسئولان دولتی در افغانستان طالبان را مسئول حملات تروریستی که غیرنظامیان و نظامیان را هدف قرار می‌دهد، می‌دانند و خواستار توقف خشونت شده‌اند.

روزنامه «۸ صبح» نیز در یک یادداشت که ۹ آذر منتشر شد، طالبان را مسئول افزایش خشونت‌ها دانست و نوشت:

«در اغلب ولایت‌های کشور طالبان تحرک و خشونت خود را افزایش داده‌اند. هرچند طالبان مسوولیت بسیاری از حملات مرگ‌بار را بر عهده نمی‌گیرند؛ اما واقعیت این است که در افغانستان فقط طالبان قادر هستند که دست به چنین حملات مرگ‌باری بزنند. حملات انتحاری شیوه‌ی جنگ طالبان با حکومت افغانستان بوده و است. ایجاد ارعاب و ترس، همیشه کار طالبان و گروه‌های هم‌سو با آنان بوده است.»

نویسنده یادداشت روزنامه ۸ صبح شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را علت افزایش خشونت‌های طالبان در ماه جاری بیان کرد و افزود:

طالبان ظاهراً بعد از انتخاب‌شدن جو بایدن به عنوان رییس جمهور ایالات متحده امریکا، به این فکر می‌کنند که ممکن است بایدن از این توافق پا بیرون بکشد. زیرا توافق ایالات متحده امریکا با طالبان بیش‌تر نوعی برنامه‌ی کمپاین دونالد ترمپ بود تا یک توافق جامع و پایدار، برای همین بسیار با شتاب، به سود طالبان و به ضرر کابل، جمهوریت و یک جامعه‌ی دموکراتیک انجام شده است. بنابراین طالبان برای ماندن ایالات متحده امریکا در آن توافق‌نامه و بر مبنای آن ادامه‌ی مذاکرات صلح، گزینه و راه دیگری جز توسل به خشونت، حملات انتحاری و ایجاد رعب و وحشت ندارند. به نظر آنان ایجاد رعب و وحشت ممکن است ایالات متحده و کابل را وادار به یک توافق ضعیف به سود طالبان کند. این سخت سری و قساوت طالبان در ۱۹ سال پسین نتیجه‌ی قانع‌کننده برای طالبان داشته است. نتیجه‌اش توافق آنان با ایالات متحده امریکا است.

طالبان اسفند سال گذشته در دوحه قطر توافقنامه موسوم به آوردن صلح به افغانستان را امضاء کرد. تابستان امسال نیز گفت‌وگوهای موسوم به «بین افغان» آغاز شد اما بدون اینکه به نتیجه برسد، متوقف شد. شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری توافق طالبان و آمریکا را هم شکننده کرده است.

بیشتر بخوانید:

Share