Share

وزارت خارجه آمریکا بامداد جمعه ۳۰ نوامبر / ۱۰ آذر در سه پیام پیوسته در توییتر به زبان فارسی اعلام کرد که سپاه پاسداران برای افزایش نفوذ خود در خاورمیانه «لشکر فاطمیون متشکل از شیعیان افغان و تیپ زینبیون متشکل از شیعیان پاکستانی را برای مبارزه در درگیری‌های منطقه‌ای به ویژه در سوریه» به وجود آورده است.

مراسم خاکسپاری علیرضا اکبری، از کشته‌شدگان لشگر فاطمیون در سوریه

پنجشنبه ۲۶ نوامبر / ۶ آذر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد دست‌کم ۱۹ شبه‌نظامی تحت امر سپاه قدس در حمله‌ای که احتمالاً اسرائیل انجام داد کشته شدند. این شبه‌نظامیان شیعیان پاکستانی بودند و به تیپ زینبیون تعلق داشتند.

شنبه هفته گذشته نیز در حمله هوایی به مقر شبه‌نظامیان تیب فاطمیون سپاه قدس در ابوکمال ۱۴ نفر کشته شدند.

وزارت خارجه آمریکا در پیام دومی یادآوری کرد که دولت ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ هم لشکر فاطمیون و هم تیپ زینبیون را به دلیل «فعالیت‌های تروریستی» در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار داده است.

پیش از این گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواسته بود برای اخراج نیروهای نظامی ایران از خاک سوریه اقدام کند.

وزارت خارجه آمریکا در پیام سومی اعلام کرد:

«مرکز مبارزه با تروریسم وست پوینت گزارش می‌دهد که اندازه لشکر فاطمیون بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سرباز است و این در حالی است که یک مقام لشکر فاطمیون در ایران در ژانویه سال ۲۰۱۸ گفت که بیش از ۲۰۰۰ شبه نظامی در سوریه کشته شده بودند.»

وزارت خارجه آمریکا در ادامه این پیام با استناد به گزارش دیده‌بان حقوق بشر در سال ۲۰۱۸ که به‌کارگیری کودک سربازان در لشکر فاطمیون توسط سپاه را افشا و محکوم کرده بود نوشت که در سال ۲۰۱۹ آمریکا جمهوری اسلامی ایران را «تحت قانون جلوگیری از کودکان سرباز» ثبت کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر گور هشت کودک سرباز لشکر فاطمیون در سوریه را به عنوان مصداق «جنایت جنگی» شناسایی کرده بود.

دیوان بین‌الملل کیفری مقرر کرده که بسیج اجباری یا داوطلبانه کودکان زیر ۱۵ سال در نیروهای مسلح  و به کارگیری آن‌ها برای مشارکت فعال در درگیری‌های مسلحانه جنایت جنگی است.

قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ با هدف مبارزه با داعش لشکر فاطمیون را ایجاد کرد. ابتدا فرماندهی آن‌ را علی‌رضا توسلی مشهور به «ابوحامد» از مهاجران افغانستانی در ایران به عهده داشت. شناسنامه ایرانی، حقوق ماهانه برای جنگجویان و خانواده‌هایشان و حمایت دایم از خانواده‌ کسانی که در جنگ کشته می‌شدند، از جمله وعده‌های بود که هزاران مهاجر افغانستانی را به جبهه سنگین جنگ در سوریه فرستاد.

به گفته اعضای لشکر فاطمیون، حقوق هر عضو این گروه، سه میلیون تومان در ماه، معادل حقوق ماهانه یک سرباز ارتش افغانستان بود.

محمود سادات از فرماندهان لشکر فاطمیون که از سال ۱۳۹۳ تا اواخر ۱۳۹۷ در فعالیت‌های نظامی این گروه مشارکت داشت گفته است که در سال‌های گذشته ۵ هزار و ۵۰۰ تن از اعضای این لشگر کشته، هزار و ۲۰۰ تن مفقود و حدود هفت هزار تن دیگر مجروح شده‌اند. لشکر فاطمیون در بدو تأسیس ۳۴ هزار نیرو داشت که بعد به ۱۲ تا ۱۴ هزار نفر تقلیل یافت. ۷ هزار نفر از این نیروها در ایران مستقرند.

بیشتر بخوانید:

Share