Share

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران یک روز پس از اظهارات علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی درباره ممنوعیت ورود واکسن‌های کرونای «آمریکایی و انگلیسی» گفته برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد بلافاصله به هر قیمتی و برخلاف همه مشکلات تأمین خواهد شد. او اشاره‌ای به کشوری که ایران از ‌آن واکسن می‌خرد، نکرد.

روز گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ورود واکسن کرونای ساخت آمریکا و بریتانیا به ایران را ممنوع اعلام کرد.

 حسن روحانی در جلسه روز شنبه ۲۰ دی‌ماه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته: «ما زودتر از این هم می‌توانستیم واکسن وارد کنیم و واکسن‌هایی در اختیار ما بود، اما واکسن‌ها متعلق به شرکت‌هایی بودند که می‌خواستند آن را روی مردم ما آزمایش کنند.»

پیش‌تر رئیس کل بانک مرکزی ایران از واریز پیش‌پرداخت مربوط به خرید ۱۶,۸ میلیون دوز واکسن کرونا از طریق سازوکار کوواکس با همکاری دو بانک ایرانی و سه بانک اروپایی خبر داده بود.

عبدالناصر همتی ۶ دی گفته بود که ایران در حال یافتن راه بانکی مناسب برای فرستادن ۲۰۰ میلیون یورو معادل ۲۴۴ میلیون دلار برای خریداری ۱۶,۸ میلیون دوز واکسن به‌ حساب کارگزار سازمان جهانی بهداشت است. دولت روحانی اعلام کرده بود که قصد دارد بخشی از بدهی عراق به ایران و بخشی از منابع مسدود شده ایران در کره جنوبی را به خرید واکسن اختصاص دهد. قرار بود کانال مالی سوئیس زیر نظر وزارت خزانه‌داری آمریکا این تراکنش‌های مالی را انجام دهد.  

روحانی در صحبت‌های امروز خود در ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته دولتش برای خرید واکسن بیش از ۴۰ روز گرفتار نقل و انتقال پول بوده. او بار دیگر آمریکا را متهم کرد که در مسیر تهیه واکسن برای ایران اختلال ایجاد کرده است.

روحانی گفته:

«آمریکایی‌ها برای جابه‌جایی پول به حساب شرکتی جهت اینکه زمان نوبت‌مان، واکسن‌ کواکس را خریداری و وارد کشور کنیم مشکلات زیادی ایجاد کردند اما دولت با همه این مشکلات اقدامات لازم را انجام داد. یعنی چه آنجایی که واکسن مشترک می‌خواهیم بسازیم چه واکسن بخواهیم بخریم و چه در داخل تولید کنیم، هر جا ارز و ریال نیاز بوده دولت بدون هیچ مضایقه‌ای علیرغم همه سختی‌ها در این زمینه با دست باز وارد شده است.»

محمدحسن قوسیان‌مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمر عم امروز درباره آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا توسط هلال احمر گفت که کماکان برای خرید از کشورهای شرقی کارهایی انجام می‌شود و ایران امیدوار است هرچه زودتر نیز واکسن تولید داخل نیز عملیاتی شود. 

به گفته او سه کشور هند، چین و روسیه در شرق واکسن‌هایی در دست تهیه دارند اما احتمال خرید ایران از چین بیشتر است.

پیش‌بینی چهار فاز برای تزریق واکسن به ایرانیان

روحانی در صحبت‌های امروز خود به چگونگی روند واکسیناسیون و اولویت‌های مشخص‌شده در این زمینه هم پرداخت و گفت واکسن کرونا در چهار فاز تزریق خواهد شد. در فاز اول، اجرای این واکسیناسیون برای حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر خواهد بود که متشکل از کادر درمان و افرادپرخطر در سرای سالمندان یا معلولین و جانبازان و افراد پرریسک است.

او گفته در فاز دوم حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت که سن آنها بالاست یا بیماری زمینه‌ای دارند و یا هر دو در اولویت خواهند بود. در فاز سوم و چهارم هم حدود ۱۹ میلیون نفر را در بر می‌گیر.

روحانی ابراز امیدواری کرده که این فازها کوتاه و امسال و سال آینده انجام شود.

به گفته رییس جمهوری ایران، واکسن زدن به به ۶۰ میلیون نفر در دو نوبت، به معنای ۱۲۰ میلیون بار تزریق است.

روحانی گفته اگر در روز به ۵۰۰ هزار نفر واکسن تزریق و این عدد ضرب در ۶۰ میلیون شود، تزریق واکسن سه ماه زمان می‌برد و اگر بخواهد دو برابر شود، زمان انجام آن هم دو برابر خواهد شد.

او با اشاره به شایعات مطرح شده در در زمینه واکسن‌ گفته: «شایعه می‌کنند فلان‌جا واکسن دارند، فلان‌جا واکسن عرضه شده است و مردم را با این شایعات درگیر می‌کنند. مردم به متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قرارگاه عملیاتی و ستاد گوش بدهند و فریب افراد سوءاستفاده گر در این شرایط را نخورند.»

روحانی همچنین اعلام کرده که محدودیت‌های اجرا شده در آزدماه باعث شده ۸۰ درصد بستری‌ها و ۷۰ درصد فوتی‌ها کاهش یابد.

او در صحبت‌های خود از ایجاد یک وضعیت جدید با عنوان وضعیت «شهرهای آبی» برای مناطق زردی که تعداد کرونای مثبت آن، ۲ در ۱۰۰ هزار است و شرایط نزولی دارند خبر داده است. به گفته روحانی در این مناطق آبی تقریبا همه کسب و کارها فعالیت می‌کنند و در مناطق زرد هم با مراعات پروتکل‌های شدید، کسب و کارها فعالیت خود را ادامه خواهند داد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران طی شبانه روز گذشته ۸۲ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان خود را از ددست دادند.

در همین زمینه:

Share