Share

پلیس فدرال آمریکا در بولتن داخلی‌اش هشدار داده که گروه‌های حامی دونالد ترامپ در حال برنامه‌ریزی اعتراضات مسلحانه در ۵۰ ایالت این کشور هستند.

تظاهرات حامیان مسلح دونالد ترامپ در واشنگتن روز هفت ژانویه

شبکه خبری ‌ای‌بی‌سی، شامگاه دوشنبه ۱۱ ژانویه/ ۲۲ دی ماه نوشت که یک نسخه از خبرنامه داخلی پلیس فدرال آمریکا یا FBI به دست آنها رسیده که به دفاتر این پلیس هشدار می‌دهد که «یک شورش بزرگ» در حال برنامه‌ریزی شدن است.

طبق بولتن داخلی پلیس فدرال آمریکا این اعتراضات از این هفته و حداقل تا روز تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا برنامه‌ریزی شده‌اند و ممکن است مسلحانه باشند.

ٰپلیس فدرال آمریکا همچنین در روزهای اخیر اطلاعاتی را درباره گروه‌هایی به دست آورده که حمله به ساختمان‌های دولتی و فدرال را در صورت برکناری دونالد ترامپ توصیه می‌کنند. در این بولتن آمده:

«اف بی آی اطلاعاتی مربوط به یک گروه مسلح شناسایی‌شده دریافت کرده که قصد دارد در روز ۱۶ ژانویه به واشنگتن دی‌سی سفر کند. این گروه هشدار داده است که اگر کنگره بخواهد از طریق متمم ۲۵ قانون اساسی، رئیس‌جمهوری را برکنار کند، یک قیام عظیم رخ خواهد داد.»

شکاف بین پنس و ترامپ

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری هنوز به درخواست نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر اقلیت مجلس سنا مبنی بر استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا برای برکناری دونالد ترامپ، پاسخ نگفته است.

پلوسی به پنس ۲۴ ساعت فرصت داده که تصمیم بگیرد. پنس تا کنون با برکناری دونالد ترامپ موافقت نکرده است و اگر چنانچه نظرش تغییر کند به جز خودش به حمایت نیمی از کابینه نیز احتیاج خواهد داشت.

رابطه مایک پنس و دونالد ترامپ پس از حمله حامیان دونالد ترامپ به کنگره دچار بحران شده است. ترامپ از پنس خواسته بود که ریاست جمهوری جو بایدن را تایید نکند. پنس با این استدلال که این کار خلاف قانون اساسی است، درخواست ترامپ را نپذیرفت. این امر موجب شد که پنس هم از سوی حامیان ترامپ که به کنگره یورش برده بودند، مورد تهدید قرار بگیرد.

تظاهرات حامیان ترامپ در آریزونا در روز ششم ژانویه

کاخ سفید اعلام کرد که ترامپ و پنس پس از پنج روز بی‌ارتباطی، برای اولین بار عصر روز دوشنبه صحبت کردند. یک مقام ارشد دولت به روزنامه هیل گفت که این دو در مورد چهار سال گذشته و همچنین برنامه‌هایی برای آخرین هفته آخر کار خود صحبت کردند.

کاخ سفید در راستای این دیدار در بیانیه‌ای گفت:

«معاون رئیس جمهوری پنس بخش مهمی از این دولت است… همه ما از خدمات معاون رئیس جمهوری به کشور سپاسگزاریم.»

استیضاح در راه است؟

دموکرات‌های کنگره گفته‌اند که اگر چنانچه پنس ترامپ را برکنار نکند، روند استیضاح دونالد ترامپ را آغاز می‌کنند. آنها پیش‌نویس استیضاح را هم آماده کردند و در آن ترامپ را متهم می‌کنند که اغتشاش‌ها و حمله به کنگره را تحریک کرده است.

چندین جمهوری‌خواه هم اکنون به دموکرات‌ها پیوستند و خواهان استعفا یا برکناری ترامپ هستند. آخرین آنها، آدام کینزینگر، نماینده ایلینوی در مجلس نمایندگان که روز یکشنبه اعلام کرد که به استیضاح ترامپ رای آری خواهد داد.

نظرسنجی مشترک روزنامه پولیتیکو و شرکت آمارگیری مورنینگ کانسلات که در فاصله ژانویه ۸ تا ۱۱ از ۱۹۹۶ رای‌دهنده ثبت‌شده آمریکایی نظرشان را در مورد آینده ریاست جمهوری ترامپ پرسیده می‌گوید ۴۸ درصد از آمریکایی‌ها اکنون معتقدند که کنگره باید مراحل استیضاح را برای برکناری ترامپ آغاز کند. ۴۴ درصد مخالف استیضاح هستند و ۸ درصد هم نظری ندارند.

استعفای سرپرست موقت وزارت امنیت داخلی

فضای نهادهای امنیتی و پلیسی آمریکا ملتهب است. تنها ۹ روز قبل مراسم تحلیف ریاست جمهوری که اکنون خبر تظاهرات‌های شدیدتر هم آن را تهدید می‌کند، چد ولف – سرپرست موقت وزارت امنیت داخلی ترامپ – استعفا داد. او مسئول شماره یک حفظ امنیت برنامه انتقال قدرت و تحلیف بود.

عصر روز دوشنبه چد ولف – که انتساب او به این مسند هم جنجالی شده بود – کناره گیری کرد. در توضیح کناره‌گیری‌اش چد ولف نوشت که به این دلیل که دادگاه‌ها صلاحیت او برای خدمت در این مسند را به زیر پرسش برده‌اند، استعفا می‌دهد.

چد ولف به عنوان سرپرست موقت وزارت امنیت داخلی آمریکا هنوز رای اعتماد نگرفته بود که بخشی از کابینه باشد اما او سومین نفر از کابینه انتخابی دونالد ترامپ است که پیش از پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ از مسئولیتش کناره‌گیری می‌کند.

ترامپ و وولف پس از شورش حامیان ترامپ به کنگره دچار اختلاف شدند و ترامپ در نامه‌ای به کنگره خواست که درخواست خودش برای وزارت ولف را پس بگیرد.

پیش از ولف، وزیران حمل و نقل و آموزش این دولت هم در رابطه با حمله حامیان ترامپ به کنگره، استعفا دادند.

در همین زمینه:

Share