Share

شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل، میثم جولانی و علی خیرجو، از فعالان مدنی ترک را که پیش‌تر و در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای ترک‌نشین ایران توسط مأموران امنیتی بازداشت شده بودند، مجموعا به تحمل هشت ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

به ‌نوشته ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، این دو فعال مدنی بابت اتهام «مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال» هر کدام به چهار ماه حبس تعزیری و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

روز ۱۰ مهر ده‌ها نفر از شهروندان ترک در پی تجمعات گسترده در شهرهای مختلف ترک‌نشین ایران از جمله در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، پارس‌آباد مغان و زنجان در واکنش به جنگ در قره‌باغ به خیابان آمدند.

این تجمعات به منظور آن‌چه معترضان «حمایت از آزادسازی قره باغ» خواندند برگزار شد. تجمع‌کنندگان همچنین به ‌آن‌چه «حمایت جمهوری اسلامی ایران و روسیه از ارمنستان» عنوان کردند، معترض بودند.

علی خیرجو و میثم جولانی که در روز ۱۰ مهر ماه امسال به‌ همراه چند تن دیگر از تجمع کنندگان در پارک جیرال اردبیل توسط مأموران امنیتی و توأم با ضرب و جرح در منزل شخصی خود بازداشت شده بودند، در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست بابک نونهال، بابت اتهام یاد شده تفهیم اتهام شدند.

دادگاه برای آزادی موقت این دو فعال مدنی، وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی تعیین کرد.

میثم جولانی پیش‌تر هم به‌ دلیل شرکت در اعتراضات سراسری آبان سال ۱۳۹۸ در اردبیل، توسط مأموران امنیتی بازداشت شده بود. شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست اکبر حیدری در یک روند فرا‌قضایی و «به‌صورت غیابی» او را بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف» به تحمل شش ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود.


  • در همین زمینه:
Share