Share

اعتراض زنان در مریوان ـ عکس از فیس‌بوک

پس از آن‌که حکم دادگاه شهر مریوان برای سه متهم مرد مبنی بر پوشین لباس زنانه و گرداندن آن‌ها در سطح شهر صادر گردید و حکم یکی از متهمان روز دوشنبه ۲۶ فروردین‌ماه به اجرا در آمد، اعتراض‌ها نسبت به این رأی دادگاه افزایش یافت.

این سه نفر به دلیل یک نزاع خانوادگی از سوی دادگاه محکوم شده بودند.

به‌گزارش سایت کردی “روز”، فعالان مریوانی و برخی نمایندگان مجلس خواهان پاسخگویی مسئولان به گرداندن این شهروند با لباس زنانه در سطح شهر مریوان شدند.

 بنا به این گزارش عصر روز سه‌شنبه ٢٧ فروردین‌ماه تعدادی از فعالان زن در شهر مریوان دست به اعتراض زدند.

 به‌گفته انجمن زنان مریوان تعدادی از زنان کُرد با پوشیدن لباس قرمز کُردی و حمل پلاکاردهایی در محکومیت این عمل نیروی انتظامی و دادگاه شهرستان مریوان در تعدادی از خیابان‌های شهر مریوان – چهار راه موسک تا چهار راه شبرنگ – دست به اعتراض زده‌اند.

این انجمن گزارش داد که پس از شروع اعتراض از سوی فعالان زن نیروهای انتظامی و گارد ویژه به معترضان حمله‌ور شده و تعدادی از آنان را به‌شدت مجروح کرده‌اند.

همچنین جمعی از نمایندگان مجلس ایران در واکنش به افزایش اعتراض‌های مردمی با امضای نامه‌ای، در صدد تذکر به وزرای کشور و دادگستری بر آمده‌اند.

تارنمای “نسیم” گزارش داده است که نمایندگان امضاکننده این نامه، از جمله نماینده مریوان در مجلس، این اقدام را “خلاف شئونات اسلامی” و “تحقیر لباس و شخصیت زن مسلمان” عنوان کرده‌ و گفته‌اند قصد تذکر کتبی به وزرای کشور و دادگستری را دارند.

از سوی دیگر ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوق مجلس نیز پوشاندن لباس زنانه را بر تن “اراذل و اوباش”، “غیر شرعی” دانست.

Share