Share

۲۵ سال پس از انتشار خاطرات پرفروش بتی محمودی با عنوان “بدون دخترم هرگز”، اینک دختر او مهتاب محمودی برای نخستین بار حکایت خود را در کتابی به نام “به سوی آزادی” بازگو می‌کند.

مهتاب محمودی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مهتاب محمودی، فرزند بتی و بزرگ محمودی، در سال ۱۹۷۹ در تگزاس آمریکا به‌دنیا آمده است. بر اساس کتاب “بدون دخترم هرگز”، مهتاب در چهار سالگی به‌همراه پدر و مادر خود برای تعطیلات به ایران رفت اما پدرش با ورود به ایران به آن‌ها گفت “شما در کشور من هستید، باید به قوانین آن احترام بگذارید و تا پایان عمر این‌جا بمانید.”

در این کتاب آمده است که مهتاب و مادرش پس از یک سال‌ونیم ماندگار شدن در تهران سرانجام موفق به فرار از ایران شدند.

جلد کتاب مهتاب محمودی به زبان‌های آلمانی و فرانسوی

کتاب “بدون دخترم هرگز” و فیلمی که در سال ۱۹۹۱ برایان گیلبرت با بازی سلی فیلد و آلفرد مولینا بر اساس این کتاب ساخت، بازتاب گسترده‌ای در آمریکا، اروپا و همچنین ایران داشت.

مهتاب محمودی اکنون در ۳۰ سالگی برداشت شخصی خود را از ماجراهایی که برایش پیش آمده در کتاب تازه‌ای منتشر کرده است.

در کتاب “به سوی آزادی” که در زبان آلمانی عنوان آن “فرار” است، مهتاب محمودی از روزهایی که در ایران گذراند، خشونت و فرار می‌گوید. او همچنین از این‌که چگونه توانسته است دوران کودکی خود را زیر فشار تهدیدهای پدر، ترس از ربوده شدن، اجبار در انتخاب یک نام مستعار در تمام دوران تحصیل، تغییر مدام محل زندگی، بیماری و… شهرت مادر، سپری کند، نوشته است.

در این کتاب او آرام آرام بر نفرتی که از پدرش داشت چیره می‌شود و میراث فرهنگ ایرانی خود را می‌پذیرد.

مهتاب محمودی در دانشگاه میشیگان روان‌شناسی خوانده و در آمریکا کار می‌کند. پدرش بزرگ محمودی در سال ۲۰۰۹ در تهران درگذشت.

Share