Share

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران امروز جمعه ۲۲ شهریورماه (۱۳ سپتامبر) در نشست سازمان همکاری شانگهای سخنرانی کرد و گفت: “ایران خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح هسته‌ای را برای صلح و ثبات بین‌المللی ضروری می‌داند”.

حسن روحانی: تحریم‌های جهانی علیه ایران نامشروع، غیرقانونی و سیاسی است

به‌گزارش واحد مرکزی خبر ایران، حسن روحانی در سخنرانی خود گفت جمهوری اسلامی ایران به “تعهدات حقوقی، آموزه‌های دینی و اخلاقی و ملاحظات راهبردی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پایبند است.”

وی در همین حال افزود ایران “بر حق انکارناپذیر همه اعضای معاهده برای برخورداری از فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای تأکید و اصرار دارد.”

حسن روحانی بدون اشاره به نقش دولت سوریه در بحران این کشور، “تسلیح گروه‌های افراطی” و “دستیابی این گروه‌ها به سلاح‌های شیمیایی” را بزرگ‌ترین خطر برای صلح و امنیت منطقه دانست

روحانی، تحریم‌های جهانی علیه ایران را ” نامشروع، غیرقانونی و سیاسی” خواند و بر “زبان تفاهم و تکریم” تأکید کرد.

رئیس‌جمهور ایران گفت با اعتمادسازی متقابل می‌توان در یک دوره زمانی کوتاه به تضمین متقابل در مورد “صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران” دست یافت.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود “افراط گرایی”، “قاچاق مواد مخدر”، “تروریسم” و “حضور نیروهای فرامنطقه‌ای” را از چالش‌های اصلی در عرصه امنیت منطقه به‌شمار آورد.

وی در مورد بحران سوریه از “گفت‌وگو بین دولت سوریه و مخالفان سوری آن، بدون دخالت نظامی خارجی” حمایت کرد و بدون اشاره به نقش دولت سوریه در این بحران، “تسلیح گروه‌های افراطی” و “دستیابی این گروه‌ها به سلاح‌های شیمیایی” را “بزرگ‌ترین خطر برای صلح و امنیت منطقه” دانست.

پیش از این نیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با پرس تی‌وی گفته بود ایران اسنادی را به آمریکا ارائه داده است که در آن‌ها نشان داده می‌شود عامل حمله شیمیایی ۲۱ اوت به اطراف دمشق که منجر به کشته شدن بیش از یک هزار و ۴۰۰ نفر شد، مخالفان مسلح حکومت سوریه هستند.

حسن روحانی همچنین از طرح روسیه در مورد بحران سوریه مبنی بر کنترل سلاح‌های شیمیایی این کشور پشتیبانی کرد.

سیزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای امروز در بیشکک، پایتخت قرقیزستان آغاز شد.

محور اصلی این نشست تقویت بیشتر روابط کشورهای همسایه و همکاری‌های کاربردی در میان شش کشور عضو سازمان همکاری شانگهای و همچنین هماهنگی در میان این کشورها در موضع‌گیری درباره مسائل مهم بین‌المللی و مسائل منطقه‌ای، است.

انتظار می‌رود مقام‌های شرکت‌کننده در نشست شانگهای بیانیه‌ مشترکی تدوین و چندین سند همکاری را تصویب کنند.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد و در سال‌های بعدی مغولستان، ایران، پاکستان، هند و افغانستان به‌عنوان عضو ناظر به آن پیوستند.

Share