Share

تیموشنکو کاندیداتوری خود برای مقام نخست وزیری اوکراین را رد کرد. الکساندر تورچینف به عنوان رئیس جمهور موقت برگزیده شد. دولت موقت اوکراین تا سه‌شنبه تشکیل می‌شود. از سرنوشت یانوکوویچ هنوز خبری نیست.

اوکراین

پارلمان اوکراین پس از انتخابات الکساندر تورچینف، هم‌حزبی و رفیق معتمد تیموشنکو، نخست وزیر جدید این کشور را در روز دوشنبه ۲۴ فوریه انتخاب خواهد کرد.

یولیا تیموشنکو در این میان اعلام کرده که قصد نخست وزیر شدن ندارد. او در بیانیه‌ای از همقطاران حزبی خود (سرزمین پدری) خواسته که او را نامزد چنین مقامی نکنند. در این بیانیه ابراز تعجب شده که خبر نامزدی‌ احتمالی‌ تیموشنکو برای این پست، پیشاپیش منتشر شده است.

نخست وزیر پیشین اوکراین تصریح کرده که تنها در صدد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری است. او این را بلافاصله پس از آزادی در روز شنبه نیز اعلام کرده بود.

قرار است تا روز سه شنبه ۲۵ فوریه، دولتی موقت در اوکراین تشکیل شود. الکساندر تورچینف، رئیس جدید پارلمان اوکراین از همه نمایندگان خواسته در مورد تشکیل یک کابینه وحدت ملی توافق کنند.

آرسن آواکف، وزیر کشور موقت اوکراین نیز از آزادی ۶۴ نفر از مخالفان دولتی از زندان خبر داده است. او افزوده که سی نفر  از ماموران امنیتی که در تیراندازی و سرکوب تظاهرکنندگان دست داشتند، محاکمه خواهند شد.

هنوز روشن نیست ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور معزول اوکراین کجاست و چه می‌کند. او آخرین بار در روز شنبه در تلویوزیون ظاهر شد و در پیامی از پیش ضبط شده، رویدادهای کشورش را “کودتای راهزنان” خواند.

در این میان، تلویزیون “کانال پنج” اوکراین فیلم کوتاهی منتشر کرده که یانووکوویچ را با تعدادی چمدان در حال سوار شدن به یک هلی‌کوپتر نشان می‌دهد. شامگاه شنبه خبرگزاری اینترفاکس اعلام کرد که ماموران مرزی روسیه، جلوی پرواز یانوکوویچ به این کشور را گرفته‌اند.

در همین زمینه:

سونامی تحولات سیاسی در اوکراین

تحولات سیاسی در اوکراین؛ نظر تعدادی از روشنفکران اوکراینی

شتاب تحولات در اوکراین: برکناری یانوکوویچ

Share