Share

«۱۲ سال بردگی» ساخته استیو مک کوئین که در ۹ بخش نامزد هشتاد و ششمین جوایز سینمایی اسکار بود، جایزه اسکار بهترین فیلم را به دست آورد و افزون بر آن، اسکار بهترین بازیگر زن مکمل (لوپیتا نیونگ‌اُ) و فیلمنامه اقتباسی (جان ریدلی) را از آن خود کرد.

نمایی از «۱۲ سال بردگی»

نمایی از «۱۲ سال بردگی»

این نخستین بار در تاریخ اسکار است که فیلمی به کارگردانی یک کارگردان سیاهپوست جایزه اسکار می‌گیرد.

«جاذبه» به کارگردانی آلفونسو کوارون در هفت رشته بهترین کارگردانی، فیلمبرداری، تدوین، موسیقی، جلوه‌های تصویری، صداگذاری و تدوین صدا اسکار گرفت. این فیلم در ۱۰ بخش نامزد جوایز اسکار بود.

کیت بلانشت برای بازی در فیلم «یاسمین غمگین» به کارگردانی وودی آلن اسکار بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد. او در تاریخ جوایز اسکار بیست و یکمین بازیگری است که در هر دو بخش اصلی و مکمل اسکار گرفته‌‌.

«باشگاه خریداران دالاس» در دو بخش بهترین بازیگر مرد مکمل (جارد لتو) و چهره‌پردازی و مو اسکار گرفت. همچنین جایزه بهترین بازیگر مرد را متیو مک کاناهی برای ایفای نقش یک بیمار مبتلا به ایدز در این فیلم به‌دست آورد.

اسپایک جونز برای فیلم «او» جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد.

«کلاهبرداری آمریکایی» ساخته دیوید ا. راسل با وجود آنکه در ۱۰ بخش نامزد اسکار بود، در هشتاد و ششمین جوایز سینمایی اسکار توفیقی به دست نیاورد. «نبراسکا» و «کاپیتان فیلیپس» هر یک در شش بخش نامزد بودند و «گرگ وال استریت» هم در پنج بخش نامزد اسکار بود، اما این سه فیلم هم از اسکار بی‌نصیب ماندند.

اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی هم به پائولو سورنتینو برای فیلم «زیبایی بزرگ» رسید.

برخی از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ جوایز اسکار

Previous Image
Next Image

info heading

info content

Share