Share

سازمان حفاظت محیط زیست ایران بار دیگر خبر از تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در یکی از پارک‌های ملی داده است.

Khojir National Park_Sorkhe Hesaar

اراضی پارک ملی خجیر بارها مورد دست اندازی قرار گرفته است

خبرگزاری مهر روز ۱۴ مرداد گزارش داد که ماموران یگان حفاظت این سازمان با حضور در «پارک ملی خجیر و سرخه حصار» در استان تهران اقدام به «تخریب و قلع و قمع» ساختمان‌ها و مستحدثات غیرمجاز کرده‌اند.

این ساخت وساز‌ها در حاشیه روستای سعید آباد بوده است.

سرپرست اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار هرگونه ساخت و ساز در پارک های ملی رامطابق قانون ممنوع دانست و گفت:«به منظور برخورد قانونی با افراد خاطی پیگیری از طریق مراجع قضایی در حال انجام است».

این حداقل دومین بار ظرف چند ماه گذشته است که سازمان حفاظت محیط زیست از ساخت و سازهای غیر قانونی در پارک ملی خجیر و سرخه حصار مطلع شده و نسبت به تخریب آن‌ها اقدام کرده است.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ نیز ۱۸ هزار متر مربع از ساخت و سازهای غیر قانونی در زمین‌های این پارک ملی تخریب شدند.

این بخش از زمین‌های پارک ملی خجیر و سرخه حصار به صورت غیرقانونی تصرف شده و در آن ساخت وساز، فنس‌کشی و حفر چاه صورت گرفته بود.

سرخه‌حصار یکی از قدیمی‌ترین شکارگاه‌های ایران است که در شرق تهران قرارگرفته و مساحت آن در حدود ۹۱۶۸ هکتار است.

این منطقه از سال ۱۳۵۹ به عنوان پارک ملی به ثبت رسیده است.

تصرف و ساخت و ساز غیرقانونی در پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده و اراضی منابع طبیعی تنها محدود به پارک ملی خجیر و سرخه حصار نیست.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ نیز دستور توقف احداث هتل بزرگ «آریانا» در حریم رودخانه جاجرود در استان تهران صادر شد.

این هتل ۵ ستاره در ابتدای مسیر تهران به فشم در منطقه زردبند به فاصله چند متری رودخانه در حال احداث بود. پیگیری‌ها و شکایت‌ها سازمان حفاظت محیط زیست توانست این پروژه را متوقف کند.

در دوم مرداد ۹۳ نیز داره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان سمنان اعلام کرد یگان حفاظت این استان توانسته است ده‌ها هکتار از زمین‌هایی طبیعی این استان را از متصرفان پس بگیرد.

زمین‌های منطقه حفاظت شده «دلون» در استان کهگیلویه و بویر‌احمد نیز مورد دست‌اندازی برخی نهادها و شرکت‌هایی قرار گرفته که قصد ایجاد تاسیسات «غیرقانونی» در این منطقه را دارند.

 

Share