Share

شامگاه سه‌شنبه ۱۱ شهریور ماه شبکه دو تلویزیون دولتی ایران با علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره به بازی گرفته شدن ارزش‌ها و هنجارها» گفت‌و گو کرد. وزیر ارشاد وعده داد که از نیروهای مؤمن حمایت بیشتری کند.

Ali Janati11

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

برخی رسانه‌ها پیش از این به معاونت هنری ارشاد خرده گرفته بودند که چرا به محمد یعقوبی، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر اجازه داده که چهار نمایشش را در تماشاخانه‌های تهران روی صحنه ببرد. اکنون، شبکه دو تلویزیون دولتی ایران، بدون آنکه از محمد یعقوبی نام ببرد، از وزیر ارشاد پرسیده است که چرا به جای نمایشنامه‌های ارزشی، آثار برخی از نمایشنامه‌نویسان با رویکرد غربی روی صحنه می‌رود. علی جنتی هم پاسخ داده که «نمایشنامه‌هایی که از نظر ارزشی مورد قبول باشد» کم نوشته می‌شود و وعده داده که در آینده در مؤسسات علمی کاربردی هنر زیر نظر وزارت ارشاد، نمایشنامه‌نویسانی تربیت شوند که بتوانند خواسته‌های ایدئولوژیک – تبلیغی حکومت را در عرصه تئاتر برآورده کنند.

به گفته علی جنتی، تا آن زمان که این طرح‌ها به ثمر برسد «همه باید تلاش کنند و آن دسته نیروهای مؤمنی هم که به صحنه وارد می‌شوند باید کمک و حمایت شوند تا در بین آنها کار فاخر دربیاید.»

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با شبکه دو تلویزیون دولتی ایران همچنین تأکید کرد که با نظرات رهبر جمهوری اسلامی در عرصه‌های فرهنگی همسوست. او گفت: «تلاش ما بر این است تا سیاست‌هایی که ایشان اعلام می‌فرمایند، در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری اجرا شود و دولت و به خصوص رئیس جمهور بر این نکته همواره تأکید داشته‌اند.»

یکی از این موارد اختلاف، نمایش برخی فیلم‌ها مانند «من عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان و فیلم «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد است. فیلم «قصه‌ها» از اکران عمومی در ایران بازماند، اما در بخش اصلی جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد. فیلم «من عصبانی نیستم» هم تنها نماینده سینمای ایران در شصت و چهارمین دوره جشنواره فیلم برلین بود و اکنون مدتی‌ است که نمایش عمومی آن آغاز شده و فروش خوبی هم داشته است.

علی جنتی در گفت‌وگو با شبکه دو تلویزیون دولتی ایران به موفقیت‌های جهانی سینمای ایران اشاره کرد و گفت: « سینمای جمهوری اسلامی از نظر کار فنی و حرفه‌ای سینمایی است که قابل دفاع است. آنچه که می‌ماند محتوای سینما و فیلم‌هاست.»

وزیر ارشاد درباره چگونگی حمایت دولت از فیلم‌های ایدئولوژیک و تبلیغی که در دولت پیشین با سرمایه‌های کلان به نام «سینمای فاخر» شناخته می‌شد گفت: «بر اساس سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته، بنا بوده از فیلم‌هایی که بیشتر ارزش‌های اسلامی ما را مطرح می‌کند، حمایت کنیم به خصوص نیروهای جوانی که در حوزه سینماهای جوان می‌آیند و به تدریج در این قسمت مهارت پیدا می‌کنند، یکی از وظایف اصلی ما کمک به آن‌هاست.»

علی همچنین خبر داد که وزارت ارشاد در حال حاضر بر ساخت فیلم‌ها هم نظارت دارد. پیش از این اگر مجوز فیلمی صادر می‌شد، ارشاد بر ساخت آن نظارت نداشت و ممکن بود کارگردان بتواند بسته به موضوع تغییراتی در فیلم‌نامه ایجاد کند. اکنون به گفته علی جنتی این آزادی عمل هم از سینماگران سلب شده است.

در همین زمینه:

حکم فقهی رهبر درباره موسیقی؛ سایه استیضاح بر سر وزیر ارشاد
تعرض رسانه‌ای به وزیر ارشاد و معاون هنری او
ادامه تعرض‌ رسانه‌ای به مدیران فرهنگی؛ واکنش محتاطانه ارشاد
نویسندگان ممنوع از قلم؛ عقب‌نشینی ارشاد در برابر نهادهای اطلاعاتی
مدیر کل دفتر موسیقی از یک شورای فراقانونی پرده برداشت
«ممنوعیت حضور زنان نوازنده و خواننده کنسرت‌ها در ۱۳ استان»

Share