Share

پنتاگون از حمله به مواضع شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» در شمال سوریه خبر داد. این حمله به کمک متحدانی انجام گرفته که نام‌شان برده نشده اما رسانه‌های آمریکایی از عربستان، اردن، امارات، بحرین و قطر یاد کرده‌اند.

برای نخستین مرتبه در حمله به مواضع داعش از بمب‌افکن اف-۲۲ استفاده شده است

«واشنگتن پست» به نقل از یک مقام ارشد نظامی می‌نویسد منظور از متحدان، عربستان سعودی، اردن، امارات و بحرین هستند. سی‌ان‌ان می‌گوید قطر هم جزو متحدان بوده است.

جزییات بیشتر این همکاری روشن نیست. منبع موثق «واشنگتن پست» گفته که خود این کشورها باید در مورد علنی شدن جزییات همکاری‌شان تصمیم بگیرند.

یک سخنگوی پنتاگون به شبکه خبری «ان‌بی‌سی» گفته که این حملات با موشک‌های تاماهاوک و بمب‌افکن‌های «اف – ۲۲» انجام شده‌اند. این جنگنده‌ها مدرن‌ترین و گران‌ترین جت‌های شکاری امریکا هستند و هر یک ۱۸۹ میلیون دلار قیمت دارند.

به نقل از شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، ساختمان‌های محل زندگی رهبران داعش، مرکز فرماندهی، اردوگاه آموزشی و زرادخانه «دولت اسلامی» از اهداف حمله بوده‌اند. واشنگتن پست اعلام کرده که پنتاگون برای حمله به ۲۰ موضع داعش برنامه‌ریزی کرده بود.

جان کری دو هفته پیش تلاش کرده بود کشورهای حوزه خلیج فارس را به حضور در عملیات هوایی علیه داعش ترغیب کند. کری در سفر به جده گفته بود که ده کشور عربی در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش شرکت می‌کنند. آن زمان گفته شد که همکاری این کشورها در ائتلاف یاد شده الزاما نظامی نیست.

دولت دمشق پیش‌تر از انجام این حمله مطلع شده بود. تلویزیون سوریه به نقل از وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که آمریکا به سفیر این کشور در سازمان ملل خبر این اقدام را داده بود.

رژیم اسد قبلا به ایالات متحده هشدار داده بود که هرگونه حمله به مواضع داعش در خاک این کشور بدون موافقت قبلی، حمله به تمامیت ارضی و حق حاکمیت این کشور تلقی می‌شود.

اوباما در نطق ملی خود در دو هفته قبل تاکید کرده بود که استراتژی ایالات متحده، تضعیف و نابودی داعش در عراق و سوریه است.

پنتاگون در مورد تعداد حملات و اهداف انجام شده در سوریه چیزی نگفته است. مشخص نیست که آیا رقه جزو کانون‌های حمله بوده یا خیر. این استان شمالی سوریه، مرکز تاخت‌وتاز شبه‌نظامیان داعش است.

ساکنان شهر رقه گفته‌اند که صدای انفجارهای مهیب و پرواز جنگنده‌ها بر فراز این شهر را شنیده‌اند.

در این میان شمار آوارگان کرد سوری که به ترکیه گریخته‌اند از ۱۳۰ هزار نفر تجاوز کرد. سازمان ملل با اعلام این رقم از جامعه جهانی خواست به ترکیه در ساماندهی این میزان پناهجو کمک کنند.

Share